TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ORTADOĞU VE KÖRFEZ ÜLKELERİ BASIN HEYETİ TBMM'DE…


Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen basın heyeti, TBMM'yi ziyaret etti. Heyeti TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Erbay Kücet kabul etti.

10 Ekim 2016 Pazartesi

Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen basın heyeti, TBMM'yi ziyaret etti. Heyeti TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Erbay Kücet kabul etti.

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Erbay Kücet, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi olanları konuk heyete tüm detaylarıyla anlattı.

Kücet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara çıkan Türk milletinin canını siper ederek, tankları durdurduğunu ve bu kalkışmayı önlediğini dile getirdi.

"Milli iradenin tecelligâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bombalanması ilk defa olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan sonra TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, kimsenin emri olmadan, kimseye danışmadan, kimseye sormadan gelip Meclis'i açmıştır" ifadelerine yer veren Kücet şunları kaydetti:

"Meclis'i açtıktan sonra ilk bomba bahçe tarafına atılmıştır. Teröristler, Meclis'in açıldığını görünce telaşa kapılıp iki bombayı da ana binaya atmıştır. Meclis'in etrafını tanklarla çevirip halkı ezmişlerdir. TBMM, o gece toplanmış, ertesi gün de toplantıya devam edilmiştir. Onlarca uçak ve helikopter bombası altında Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmıştır. Kendi ülkesinin insanlarına ve kendi meclisine bomba atan bu teröristlerin dünyada tanınmasını, terörizmin kötü bir şey olduğunu sizlere tekrar belirtmek istiyorum. Aslında FETÖ terör örgütü sadece askerlere değil, resmi kurumların hepsine sızmıştır. Şu anda devlet olarak, onunla ilgili olarak çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar neticesinde işlerinden atılanlar, cezaevine konulanlar vardır. Ancak biz inanıyoruz ki başımızda böyle bir cumhurbaşkanı olduğu müddetçe bundan sonra hiçbir terör örgütü ve darbe teşebbüsü başarılı olamayacaktır."

Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dünya lideri olduğunu sözlerine ekleyen Erbay Kücet, "Sizin de yakından bildiğiniz bir dünya liderinin evine hoş geldiniz" ifadelerine yer verdi.

Konuk basın heyetinin sorularını da yanıtlayan Kücet, Meclis'in o gece neden açıldığı sorusu üzerine şu cevabı verdi:

"TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman o gün, gece 22 sularında tankları İstanbul köprüsünde görünce abdestini alıp evden çıkıyor. Önce Meclis'e geliyor, daha sonra Başbakanlığa gidiyor, Başbakanlık'ta olağanüstü bir toplantı yapılıyor, oradan 23.40 sularında yeniden Meclis'e gelip, Meclis'i açıyor ve bütün parti gruplarına çağrı yapıyor. TBMM Başkanı kendi ifadesiyle, 'ben madem bu geminin kaptanıyım, bu gemiyi yürütmek zorundayım' diyor ve Meclis'i demokrasinin işlemesi için açıyor."

Kücet, kalkışma gecesi 102 milletvekilinin, ertesi gün de tüm milletvekillerinin Genel Kurul'da olduğunu belirtti. Kücet: "Türkiye Büyük Millet Meclisi demokrasinin kalbidir, o kalbi yaralamak istediler, o kalbe atılan bir bomba bizi yaraladı. İnanıyorum ki siz dostlarımızı da yaralamıştır. Sizin de en az bizim kadar yaralandığınızı hissediyoruz" dedi.

Siyasi partilerin kalkışma sonrasında nasıl bir araya geldiğinin sorulması üzerine Kücet şu ifadeleri kullandı:

"Ortak nokta Türkiye idi, Türkiye'nin demokrasisi idi, Meclis'ti, halktı ortak noktamız. Düşman aynı düşmandı. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Yenikapı'da bir miting düzenlendi. O Yenikapı mitingi, Yenikapı ruhu diye geçti ve Türkiye'de şu anda parlamentoda bu sıcak hava devam etmektedir."

Konuk heyet kabulün ardından Meclis'in 15 Temmuz gecesi hasar gören yerlerini gezdi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.