TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ ÖZTRAK'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, "Bir takım Ali Cengiz oyunlarıyla bir koyundan birkaç post çıkaran uygulamalarla kamu açıklarını ve borcunu bir müddet gizleyebilirsiniz. Ancak ilk ekonomik sıkıntıda tüm bu gizlenen, üzeri örtülen yükümlülükler ortaya çıkar, milletin sırtına kalır." dedi.

05 Ekim 2016 Çarşamba

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, "Bir takım Ali Cengiz oyunlarıyla bir koyundan birkaç post çıkaran uygulamalarla kamu açıklarını ve borcunu bir müddet gizleyebilirsiniz. Ancak ilk ekonomik sıkıntıda tüm bu gizlenen, üzeri örtülen yükümlülükler ortaya çıkar, milletin sırtına kalır." dedi.

Öztrak, Mecliste düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin dış borçları ve ekonomik verilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin 2002 yılında 130 milyar dolar olan brüt dış borcunun 2016'nın ilk yarısı itibariyle 421,4 milyar dolara yükseldiğine dikkati çeken Öztrak, AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'nin dış borcunun yüzde 225,2 oranında arttığını savundu.

Özel sektör yatırımlarının 140 milyar dolardan 114 milyar dolara gerilediğini belirten Öztrak, "Uzunca bir süredir hukukun, adaletin yıpratıldığı, ekonomik ve siyasi istikrar konusunda şüphelerin her geçen gün arttığı, OHAL uygulama noktasına gelen bir ülkede özel sektörden yatırım beklemek elbette zor." dedi.

Öztrak, 2011'den 2016'nın ilk yarısına geçen zamanda gayri safi yurtiçi hasılanın 66 milyar dolar düştüğünü öne sürerek, hazine garantili dış borçlanmanın da 9,5 yılda yüzde 180 artarak 4,3 milyar dolardan 12 milyar dolara sıçradığını bildirdi.

Kamu bankalarına verilen hazine dış borç garantilerinin de 2006 yılından 2016'nın ikinci üç ayı itibariyle yüzde 8746 artarak 7 milyar dolara çıktığını iddia eden Öztrak, bu rakamın yarısına yakınının Vakıflar Bankası ve Halk Bankasına verildiğini, konuyu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdığını söyledi.

Öztrak, "Bir takım Ali Cengiz oyunlarıyla bir koyundan birkaç post çıkaran uygulamalarla kamu açıklarını ve borcunu bir müddet gizleyebilirsiniz. Ancak ilk ekonomik sıkıntıda tüm bu gizlenen, üzeri örtülen yükümlülükler ortaya çıkar, milletin sırtına kalır." ifadesini kullandı.

2001 krizinden sonra Hazine Müsteşarlığına atandığında kamu bankalarında gizlenen görev zararlarını temizleyebilmek için günlerce, gecelerce mesai yaptıklarını anlatan Öztrak, kamu-özel işbirliği projelerinin hazineye yükleyeceği yükleri en aza indirmek için şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artırmak gerektiğini savundu.

CHP'li Öztrak, Hükümetin sürekli reform paketi açıkladığını ancak açıklanan paketlerin uygulanmadığını belirterek, "Hükümet, ekonomiyi canlandırmak için bilinen, geçmişte çalışan ama bugün çalışmayacak olan tedbirlere yöneliyor." diye konuştu.

Dün açıklanan Orta Vadeli Program'ın da piyasalara güven vermediğini savunan Öztrak, OHAL'in uzatılmasının da yabancı yatırımcıyı tedirgin ettiğini kaydetti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.