TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN, AVRUPA KONSEYİ MECLİS BAŞKANLARI TOPLANTISINI DEĞERLENDİRDİ


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Avrupa Konseyi Meclis Başkanları toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

17 Eylül 2016 Cumartesi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Avrupa Konseyi Meclis Başkanları toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye açısından Avrupa Konseyi'nin yerini değerlendiren Kahraman, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu ülkelerinden biri olduğunu, başından beri var olduğunu hatırlatarak konseyin demokratik bir yapı olduğunu, demokrasi ile yönetilen ülkelerin içinde bulunduğu bir konsey olduğunu, evrensel değerleri öne çıkaran, demokrasiyi öne çıkaran, insan hak ve özgürlüklerine önem veren bir teşkilat olduğunu söyledi.
Kahraman, Avrupa Konseyi'nin uluslararası büyük bir güç olduğuna vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

"Birleşmiş Milletler'den sonra katılımı en yüksek olan bir teşkilattan bahsediyoruz. İçinde yer aldık, bu yer, normal katılan bir devlet gibi değil, "mayor devlet" noktasına taşındı ve 6 büyük devletten birisiyiz. Katkı payımızı çoğalttık, milletvekili sayımızı da çoğalttık. Günümüzde dünya küçüldü, artık birbirine uzak mesafeler yok. Bir şehiriz, hatta bir köyüz. Sokaklar, caddeler birer devlet. İç içeyiz. Bu yüzden ortak değerler içinde yürümek zorundayız. Bu bakımdan çok önemli bir bir arada oluş bu. Gerek dünya barışına, gerek demokrasinin gelişimine, gerek hukukun gelişimine çok büyük bir katkısı olan bir teşkilat Avrupa Konseyi."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçmişte Avrupa Konseyi Başkanlığı yaptığını hatırlatan Kahraman, Çavuşoğlu'nun kabiliyet ve çalışmalarının, büyükelçinin gayretlerinin Türkiye'nin konsey içindeki gelişmeleri sağladığını kaydetti.

"Hür ve demokrat bir camiada Türkiye bulunmalıdır, bulunacaktır. Ben de bir Meclis Başkanı olarak böyle bir camiada bulunmaktan dolayı memnun kaldığımı ifade etmek isterim" diye konuşan Kahraman, demokrasinin vazgeçilmez bir sistem olduğunu, ideale ulaşılamayacağını ama yaklaşılabileceğini, demokrasinin de ideale yaklaşan bir sistem olduğunu kaydetti.

Türkiye'de demokrasiyi engellemek isteyenlerin bir darbe teşebbüsünde bulunduğuna vurgu yapan Kahraman şöyle konuştu:

"Burada konuştuğum konulardan bir tanesi demokrasiydi, teröre karşı beraber tavır almaktı, bunları ifade ettim. 15 Temmuz darbe girişimini, kara geceyi, kara günü anlattım. Ve bir gün içinde atlattığımızı da… Cumhurbaşkanımızın halkı meydanlara çağırması, halkımızın genlerinde mevcut asil yapı ve direnişin, tanklara karşı durması, Türkiyemizi, sadece Türkiyemizi değil, bölgemizi de büyük bir bunalımdan ve uçuruma düşmekten kurtardı. Allah bir daha öyle günler göstermesin, milletimize zeval vermesin."

TBMM Başkanı Kahraman, Strazburg'da gerçekleştirdiği ikili görüşmelere de değinerek şunları kaydetti:

"Batı, Türkiye'de olan hadiseyi ve olan hadisenin vahametini, alınan neticenin de güzelliğini görmezlikten geldi. Ben bunu konuşmamda ifade ettim. Sanki bu darbenin tahakkuk etmesini ister gibi, ki istiyorlar demek istemiyorum, görmezlikten gelme vardı. Ama hadise, bir parlamento bombalanması şeklinde büyük noktalara ulaşınca meraklarına da mucip olmuş. Fransa, Norveç ve Rusya birinci elden ve birinci ağızdan işin özünü öğrenme ihtiyacını duyuyorlar. Nitekim Türkiye'ye gelen parlamento başkanları, devlet başkanları, başbakanlar Meclis'teki bombalanmayı görünce hayretlerini gizleyemiyorlar. Mesela Joe Biden geldiğinde Türkiye'nin hassasiyetin Amerikalıların anlaması için bu Meclis'i gezmeleri lazım dedi. Zira bombanın düştüğü yerde Başbakan'ın ofisi var. Orayı bir müze olarak tutacağız. Tabi korumaya alacağız, dıştan da görünecek, bir demokrasi müzesi yapacağız orada. Nesiller boyunca demokrasinin önemi ve verilen mücadele anlaşılsın diye. Avrupa'daki dostlarımız, konsey başkanı başta olmak üzere, genel sekreteri, Avrupa'daki NATO kuvvetlerinin komutanı, Amerika Genel Kurmay Başkanı, cumhurbaşkanları, başbakanlar ve meclis başkanları gelip görünce daha iyi, resmi daha net görüyorlar. Bu arada gönül coğrafyamızda olan birçok devlet üzüntüsünü derhal ifade etti."

Meclis'e karşı ilk defa bir bombalama olduğuna vurgu yapan ve bunun dünyada ender rastlanan bir hadise olduğunu belirten Kahraman, bunu yapanın bir terör örgütü olduğunu söyledi.

"Bu örgüt yüzüne barış, insancıl değerler gibi bir takım maskeler tutmuş, ama onlar maske, sonucunda kendisini mehdi kabul eden ve öyle de kabul ettiren bir meczup var, o Türkiye'yi uçurumun kenarına getirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı meydanlara daveti ve halkın bu davete icabeti, tanka karşı durmuş olması bir büyük felaketi önledi" ifadelerine yer veren Kahraman "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin mensubu olarak görmüyoruz bunları, asker kıyafeti giymiş teröristler diyoruz. Sonuçta büyük bir gövde, büyük bir güç darbeye karşı durdu, Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere" dedi.

Kahraman göç konusunda ise şöyle konuştu:

"İnsani değerlerden uzaklaşmamak lazım, insan kutsaldır ve kutsal olan her şey gibi saygıya değerdir. Açık kapı politikası elzemdir. Türkiye bu açık kapı politikasını yaptı. Üç milyona yakın kişi var, bu da resme girenlerdir, aslında üç milyonun üstünde bu rakam. Ve tabi bunların iaşesi, yemeği, içmesi, yatması var. Uluslararası toplumun yaptığı yardımın tamamı 600 milyon dolar değil. Ama bizim masrafımız 10 milyar doları geçti, hatta 12 milyar dolara ulaştı. Sessiz kalıyorlar. Kapıları kapat, artı mali külfete katlanma. Avrupa Birliği ile yaptığımız bir anlaşma var. İleri sürülen şartlar var, 62 şarttı. 58'i tamamlandı. Günde 7 bin kişi Ege'den gelirken bu sayı 50'ye indi. Aldığımız tedbirlerle biz gerekeni yaptık. Gerekenin yapılmasını da bekliyoruz. Vize serbestisini bekliyoruz, verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Tek taraflı olmaz. Burada dostlarımızın dostça davranması, dost tarifinin içinde olması, o şekilde hareket etmelerini bekliyoruz. Yalnız burada yapılan görüşmelerde ve konuşmalarda çok iyi bir yaklaşım gördüm. İnşallah bu tatbikata da yansır, lafta kalmaz."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.