TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı. AK PARTİ Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümet programını TBMM Genel Kurulu'nda sundu.

24 Mayıs 2016 Salı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı.

TBMM Başkanı Kahraman, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline söz verdi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, gündemdışı konuşmasında, Afyonkarahisar'ın sorunlarına değindi. Afyonkarahisar ve ilçelerinin "kan ağladığını" savunan Köksal, üreticilerin ürününün para etmediğini savundu.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı" konulu gündemdışı konuşmasında, "Bugün karşımızda olan en büyük tehlike milletimizi Kürt-Türk diye ayırmak ve birbirinden koparmaktır. Milletimiz ülkemiz üzerinde oynanan oyunların farkında ve bilincindedir. Milletimiz oynanan oyunu bozacak, saldırılara dik duracak, komplolara fırsat vermeyecek. 19 Mayıs, vatan topraklarına el uzatanlara muhteşem cevaptır. 19 Mayıs'ı küçültmek ve değersizleştirmek doğru bir tavır değil." diye konuştu.

AK PARTİ Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ise "Ahilik Haftası" konulu gündemdışı konuşmasında, Anadolu'da kabul görmüş olan ahiliğin günümüzde hak ettiği karşılığı bulamadığını söyledi.

Meclis Başkanı Kahraman, 64. Hükümet'in istifasının kabulü ve yeni hükümetin kuruluşuna kadar görevine devam etmesine, 65. Hükümetin kuruluşuna ilişkin AK PARTİ Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın görevlendirildiğine, yeni bakanlar kurulu listesinin onaylandığına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri okunarak bilgiye sunuldu.

Kahraman, 65. Hükümet programının ne zaman Genel Kurul'a sunulacağını, Bakanlar Kurulu sırasında oturan Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş'e sordu. Türkeş'in "bugün sunmak istediklerini" belirtmesi üzerine Kahraman, AK PARTİ'nin konuya ilişkin önerisinin olduğunu kaydetti.

AK PARTİ'nin, 65. Hükümet'in güvenoyu takvimine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, 65. Hükümet'in programı bugün TBMM Genel Kurulu'nda okunacak, üzerindeki görüşmeler ise 27 Mayıs Cuma günü yapılacak. 65. Hükümet'in güvenoylaması ise 29 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

Genel Kurul, 27 Mayıs Cuma günü saat 15.00'te toplanacak. Hükümet Programı üzerine görüşmelerde gruplar ve Hükümet adına konuşma süresi 40'ar, kişisel konuşmalar ise 10'ar dakika olacak. Genel Kurul 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00'de toplanacak.

TBMM Genel Kurulu, yarın ve 26 Mayıs Perşembe günü ise toplanmayacak.

AK PARTİ Grup Başkanvekili Naci Bostancı, öneri üzerinde yaptığı konuşmada, yeni hükümetin kurulma sürecinin kamuoyunda takip edildiğini ve üzerinde tartışmalar yapıldığını belirterek, süreç yaşanırken gerek Meclis gerekse başka yerlerde işin hakikatinin ıskalandığını, "Tek kişi emrediyor, sizler de yapıyorsunuz, bir kişinin iradesiyle her şey şekilleniyor" tarzında, olan biteni anlamaktan uzak değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

"Tek kişi" denilerek kastedilen kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden Bostancı, "Sayın Erdoğan, karizmatik bir figür. Karizmatik figürlerin diğer tarafında halk vardır. Erdoğan görevlerini yaparken ve Cumhurbaşkanlığını gerçekleştirirken 'Ben ne istiyorum, kişisel arzularım ne?' üzerinden hesap yaparak davranmadı. Öyle davranmış olsaydı halktan karşılık görmezdi. Düşüncesi, söylemi, üslubuyla halkla bağ kurduğu, kitleleri temsil ettiği için başarılı oldu, yarın da aynı şekilde başarılı olmaya devam edecek" diye konuştu.

AK PARTİ'nin, lider partisi olduğunu ifade eden Bostancı, "AK Parti'ye karakterini veren, toplumla bu şekilde bağ kuran Sayın Erdoğan. Cumhurbaşkanı olduğu gibi bağı kesildi ama her şey kitaplardaki gibi olmuyor; 40 yıllık yani, kani olmuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafsız cumhurbaşkanı olarak görevini yerine getiriyor ama AK Parti ile arasındaki gönül bağı, manevi bağı ve AK PARTİ ne zaman ne yapacaksa fikirlerine müracaatı son derece olağandır." dedi.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, karizmatik liderleri ilkel toplumların kabul ettiğini, tarihte bazı karizmatik liderlerin tehlikeli işler de yaptığını belirterek, "Olağan bir dönemden geçmiyoruz. 6 ay içinde bir hükümetin istifasını gerektirecek görev var mı? Hayır. İstifaya kadar iktidar partisi içinde her şey olağan gidiyor. Sabah açıklanan hükümetin programı ne zaman hazırlandı? Bakanlar bakan olacaklarını önceden mi biliyorlardı? Türkiye'de siyaset sorun çözen mekanizma olmaktan çıkmış, kendisi sorun olmuş. Siyaset kurumu kendi kendini çürütmeye, yozlaştırmaya başladı." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, tek bir kişinin dudağından çıkanların kanun sayıldığını savunarak, şunları söyledi:

"İstişare ettiniz ve Sayın Davutoğlu'nu genel başkan seçtiniz. 6 ay sonra ne oldu da yaptığınız istişare boş çıktı? Davutoğlu'nu göndermeye istişare ederek mi, özgür iradenizle mi karar verdiniz? Özgür iradenizin olmadığını aslında siz de biliyorsunuz. Gerçekten özgür irade olsaydı milletin kürsüsünde konuşan milletvekillerine saldıran bir AKP'li milletvekilini AKP oylarıyla aklamazdınız. Özgür iradeyle davranmış olsaydınız, saray darbesi yapıldığında şurada oturanlar karşı çıkardı. Kurulan açıkça saray hükümetidir. Açık seçik divan-ı hümayun kurulmuştur. Sadece el kaldırma görevi aldınız. Cumhurbaşkanı'nı aklamaya çalışıyorsunuz. Sadık kalmanız gereken kişi Erdoğan değil, milletimizdir." görüşünü ileri sürdü.

AK PARTİ'li Bostancı, sataşma gerekçesiyle söz alarak, "Sayın Davutoğlu üzerine spekülasyon yapmanız çok yanlış. Sayın Davutoğlu, Sayın Yıldırım başımızın tacıdır. Sayın Erdoğan milletin başının tacıdır zaten. Bizim için yol arkadaşlığı her türlü polemikten, tahrikten çok daha önemli." dedi.

Birleşimi yöneten Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP'li Atıcı'nın "laiklik" konusundaki sözlerini hatırlatması üzerine, anayasa hukukunu bilen biri olduğunu belirterek, "Laiklik bir kavramdır. Her kavramın tarifi olmalıdır. Herkes tarafından değişik yorumlanmamalı. Bu tabiidir ve doğru bir laftır. Bu mevzuyu fazla ortaya koymak istemem, tabii bir hakkımı kullanmış oldum." karşılığını verdi.

Konuşmaların ardından AK PARTİ Grup önerisi kabul edildi.

AK PARTİ Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümet programını TBMM Genel Kurulu'nda sunmaya başladı.

Binali Yıldırım, "Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi de dahil olmak üzere, yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik behemehal 26. Yasama Dönemi'nde AK PARTİ Hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır." dedi.

65. Hükümet programını TBMM Genel Kurulu'nda sunan Başbakan Yıldırım, sözlerine, "Cumhuriyetimizin 65. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 7. hükümeti adına aziz milletimizi ve Meclisimizin siz değerli vekillerini saygıyla selamlıyorum." diyerek başladı.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tarihi boyunca bu büyük millete hizmeti geçen, eser bırakan, taş üstüne taş koyan bütün devlet ve siyaset adamlarına şükranlarını sunduğunu ifade eden Yıldırım, huzur ve güven ortamı içinde adil ve özgür bir şekilde gerçekleşen, yüksek katılım ve temsilin olduğu 1 Kasım seçimlerinde milletin bir defa daha AK PARTİ iktidarının devamı yönünde güçlü bir irade ortaya koyduğunu ve demokrasinin seçimlerden güçlenerek çıktığını belirtti.

"1 Kasım seçimlerinin asıl galibi hiç şüphesiz Türkiye'dir, aziz milletimizdir." ifadesini kullanan Başbakan Yıldırım, başarılı çalışmalarını bugüne kadar sürdüren 64. Hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu üyelerini yaptıkları hizmetleri için en kalbi duygularla tebrik ettiğini, millet, partisi adına şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Yıldırım, "Bu dönemde, seçim sürecinde milletimize vadettiğimiz birçok sözün yoğun bir şekilde gerçekleşmesinden memnuniyetimizi ifade ediyorum." dedi.

Hükümet değişikliklerinin halkımıza hizmet yarışında bir bayrak değişimi olduğunu vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, AK PARTİ Hükümetleri olarak halka verdikleri sözleri her zaman yerine getirdiklerini, bundan böyle de eksiksiz yerine getirmeye devam edeceklerini bildirdi.

Yıldırım, "2002'den sonra elde ettiğimiz bütün başarıların mimarı hiç kuşkusuz partimizin kurucusu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan bu kazanımları onun liderliğinde çalışarak hep birlikte çalışarak, geleceğe taşıyacağız." diye konuştu.

Bütün AK PARTİ Hükümetleri gibi 65. Hükümetin de hiç kuşkusuz oy versin vermesin tüm vatandaşlara hizmet edeceğini, tüm vatandaşların hükümeti olacağını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"AK PARTİ Hükümetleri 14 yıl boyunca ülkemizde demokrasinin yerleşmesi ile milli birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini sağlamak için her türlü zorluklara rağmen, canla başla çalışmıştır. Milli iradeye dayalı siyaset kurumunu zayıflatmaya yönelik her türlü tertibi milletimizin büyük sağduyusuyla aşmıştır. Bundan sonra da milli iradeye karşı oluşturulacak her türlü girişimi, milletimizin desteğiyle, kararlı bir duruşumuzla aşacağımız bilinmelidir."

Ülkenin birliği ve beraberliği yolundaki kutlu yürüyüşü kesintiye uğratmaya çalışan ve milli güvenliği tehdit eden eski ve yeni tüm vesayet unsurlarıyla kararlı mücadeleyi devam ettireceklerine işaret eden Başbakan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bölücü terör örgütü ve paralel terör örgütü başta olmak üzere, tüm terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Milletimizin birliğine, kardeşliğine ve devletimizin bekasına halel getirecek hiçbir gayrimeşru oluşuma müsamaha gösterilmeyecektir. Milletimiz emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden mutlaka çıkarılacaktır. Ülkemizin terörle mücadelesinde vatanımız ve milletimizin huzuru için en büyük fedakarlığı yaparak kanlarını dökmüş, canlarını ülkemizin geleceği için vermiş olan kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun. Tüm şehit ve gazilerimizle bize onların emaneti olan aileleri ve yakınları olmak üzere milletim adına onlara şükranlarımı sunuyorum.

Bugüne kadarki seçimlerde siyasi partiler hep yeni bir anayasa vaadinde bulundular. Ancak bu vaatler ne yazık ki rafa kalkmış, milli iradenin seçtiği bu Meclis maalesef yeni anayasayı bir türlü başaramamıştır. Artık gün bugündür. Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi de dahil olmak üzere yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik behemehal 26. Yasama Dönemi'nde AK PARTİ Hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır. İlk defa millet iradesiyle gerçekleştirilecek bu anayasanın yapımında diğer siyasi partilerin de yanımızda yer almasını bekliyoruz. Gelin, bu tarihi sorumluluğu birlikte yerine getirelim."

Cumhuriyetin 100. yılına yürürken eğitimde, adalet sisteminde ve ekonomide yapılacak köklü değişikliklerin Türkiye'yi "üst gelir grubu" ve "en yüksek insani gelişmişlik seviyesi"ndeki ülke standartlarına ulaştıracağını aktaran Binali Yıldırım, "Hükümetimiz, şimdiye kadar olduğu gibi milletimizin geleceğini inşa etmede kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' şiarıyla yapacağımız her işte öncelikle insanımızın mutluluğunu ve refahını ön planda tutacağız." dedi.

İcraatlarının ana gayesinin "İnsanların hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak ve refahını yükseltmek" olacağını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, AK PARTİ hükümetlerinin, Cumhuriyet tarihinde hiçbir partiye nasip olmamış bir kurumsal sürekliliğe ve icraat tecrübesine sahip bulunduğunu kaydetti.

Yıldırım, "14 yılda gerçekleştirdiğimiz icraatlar ve köklü dönüşümleri daha da ileriye taşıyarak, 2023 hedeflerine yürüyüşümüzü güçlü ve kararlı bir şekilde devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde, daha güçlü bir Türkiye için, ülkeyi zenginleştiren, vatandaşlarımızın refahını artıran, adil paylaşımı önceleyen, demokrasiyi daha da ileriye taşıyan uygulamalarla, milletimizden aldığımız yetkiyi, milletimiz için kullanacağız." diye konuştu.

"Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Tüm vatandaşlarımızın bu anlamda inancına, diline, kültürüne, değerlerine, yaşam tarzına ve diğer tüm farklılıklarına saygı göstermeyi sürdüreceğiz." diyen Yıldırım, insani kalkınmayı esas alarak, hak ve özgürlüklerin alanını genişletmeye devam edeceklerini vurguladı.

21. yüzyıl şartlarında, ülkeyi daha da ileriye taşımanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu belirten Yıldırım, "Bu sorumluluktan hareketle, köklü geçmişimizden güç alarak bölgemizde ve dünyada barış ve istikrara katkı sağlamaya devam edeceğiz. Dış politikadaki hedefimiz, Türkiye'nin bölgesinde barış ve kardeşliği daim kılacak politikaları kararlılıkla sürdürülmesidir." değerlendirmesinde bulundu.
Hükümet programının, 10. Kalkınma Planı ve Seçim Beyannamesi'ndeki taahhütlerin esas alınarak hazırlandığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu program, ülkemizi bölgesinde ve dünyada hak ettiği konuma ulaştırmada önemli bir kilometre taşı olacaktır. Ülkemiz, AK PARTİ hükümetleriyle birlikte başlayan istikrar ve güven ortamı sayesinde bölgesel ve küresel krizlerden en asgari ölçüde etkilenmiş, birçok ülkenin aksine büyümesini, kalkınmasını sürdürmeyi başarmıştır. Bundan böyle ülkemizi, küresel ve bölgesel anlamda istikrar ve güven adası haline getirmek için gösterdiğimiz bu başarıyı, 65. Hükümet döneminde de güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Reform ve icraatlarımız, insan odaklı bir anlayışla, yatırım, istihdam ve üretimi önceleyen, refahın daha adil paylaşımını öngören bir Türkiye hedefine hizmet edecektir.

Bu bağlamda 6 temel alanda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bunlar, demokrasi ve adalet, eğitim, reel ekonomide köklü değişim. Öncelikli dönüşüm programları, kamu yönetimi ve kamu maliyesidir. Vatandaşlarımız için olmazsa olmaz olan insan hak ve hürriyetleri ile adaleti daha ileriye taşımak, ekonomik ve sosyal gelişmemiz için vazgeçilmez bir hedeftir. Türkiye'nin gerçek mukayeseli üstünlüğü, genç ve dinamik nüfusudur. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak eğitimde fırsat eşitliğinde ve herkesin eğitim imkanlarına erişimi konusunda çok önemli mesafeler kat ettik. Önümüzdeki dönemde eğitimde uzmanlaşmaya ve her seviyede kaliteyi daha fazla hız vereceğiz. Üreterek büyüyen, istihdam oluşturan, ihracatı geliştiren bir ülke olma yolunda reel sektörü daha güçlü, daha rekabetçi yapacağız. Bu çerçevede, atacağımız adımlarla, üretim yapımızda ve ihracatımızda ileri teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ürünlerin payını artıracağız. İş ve yatırım ortamı iyileşecek."

"Ulusal ve uluslararası doğrudan yatırımları teşvik edecek, destekleyecek ve tüm yatırımların ihtiyacı olan her türlü tedbiri zamanında alacağız." ifadelerini kullanan Yıldırım, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

" Kamuda zaman yönetimini esas alan etkin bir personel sistemini önemsiyoruz. Bu sayede, daha hızlı çalışan ve daha hızlı karar veren bir idari yapılanmayı gerçekleştireceğiz. Yerel yönetimlerde, kamu kaynaklarının ülke ve millet menfaati için kullanımını temin edecek düzenlemeleri süratle gerçekleştireceğiz. Bütün bu alanları kapsayan 'öncelikli dönüşüm programımızı' uygulamaya devam edeceğiz. Bu şekilde, tasarrufları, yatırımı, üretimi, ihracatı artıracak, daha yüksek oranda büyüme hedefini gerçekleştireceğiz. 2016 yılında uygulamaya konulan eylem planımız, hükümet programında yer alan öncelikler de dikkate alınarak hayata geçirilecektir."

"Gençlerimiz geleceğimizdir. Gençlerimize mesleki eğitim ve iş imkanlarının sağlanması öncelikli görevlerimizden bir tanesi olacaktır." diyen Yıldırım, bilgi toplumunu gerçekleştirmek amacıyla bilgi-iletişim teknolojileri başta olmak üzere, dördüncü sanayi devrimine geçiş için gerekli çalışmalara hız verileceğini bildirdi.

65. hükümetin, siyasi istikrar ve güven sayesinde ekonomik büyümeyi gerçekleştirmeye devam edeceğini belirten Başbakan Yıldırım, "Bu dönemde de yatırımlara ve projelere odaklanarak, özel sektör yatırımlarını çok daha fazla destekleyeceğiz. Bilim ve teknoloji alanına verdiğimiz önemle, başta uzay, havacılık ve savunma sanayi olmak üzere, yerli ve milli sanayimizi güçlendirmek için gerekli adımları atacağız." dedi.

Bir taraftan üretken yatırımlara alternatif finansman imkanları sağlarken, diğer taraftan da finansmana uygun şartlarda erişimi kolaylaştıracaklarını bildiren Yıldırım, şunları söyledi:

"Özel sektörün ilgisini yeterince çekmeyen bölgelerde kamu ve özel sektörün işbirliğiyle istihdam ağırlıklı proje ve yatırımlara öncelik vereceğiz. Böylece bölgesel kalkınma farklılıklarını asgari düzeye indirecek girişimleri güçlendireceğiz. Bütün bunları gerçekleştirerek milletimize karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirebilmemiz için Meclisimizin ve milletimizin desteğine duyduğumuz güven tamdır."

Yıldırım, önümüzdeki dönemde hastanelerde nitelikli yatak oranı arttırma projesinin devam edeceğini belirterek, koruyucu hekimliğin yaygınlaştırılmaya devam edileceğini, sağlıklı yaşam kültürünün teşvik edileceğini, evde sağlık hizmetlerinin geliştirileceğini ve bioteknolojik ürünlerde yerli üretimi arttıracaklarını kaydetti.

Yıldırım, 65. Hükümet olarak aile kurumunu güçlendirmeyi, çocukların ve diğer aile bireylerinin nitelikli bir şekilde yetişmelerini sağlamayı ve genç nüfusu devam ettirmeyi, insan merkezli kalkınma politikasının ana ekseni olarak gördüklerini söyledi.

"Geleceğimizin teminatı çocuklarımız kaliteli bir aile ortamında büyürken, ruhen ve bedenen sağlıklı bir biçimde yetişecekler, topluma dinamizm kazandıran nesiller oluşturacaklardır" diyen Yıldırım, bu amaca yönelik olarak Aile Sosyal Destek Programının alt yapısının tamamlanacağını ve yeterli sayıda nitelikli personelin yurdun her tarafında istihdam edileceğini vurguladı.

Yıldırım, çocuklar için ihtisaslaşmış rehabilitasyon sistemine geçileceğini, suçun mağduru veya suça sürüklenen çocukların en süratlı şekilde topluma kazandırılması çalışmalarının gerçekleştirileceğini, yaşlıların ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımı için ise Yaşlanma Ulusal Uygulama Programı'nın daha etkin bir şekilde hayata geçirileceğine dikkati çekti.

65. Hükümet döneminde de yoksulluğu azaltma ve sosyal koruma politikalarını sürdüreceklerine işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Sosyal hizmet ve yardım kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini arttıracağız. Bu anlamda aile birliği sistemini hayata geçireceğiz. Sosyal yardım ile istihdam arasındaki bağı güçlendireceğiz. Yoksul ailelere belirli standartlarda ücretsiz internet erişim imkanı sağlayacağız. Engelli yaşam merkezleri oluşturacağız. Engellilere özel bilgi iletişim teknolojileri yazılım donanımlarının yaygınlaştırılmasını sağlayacağız.

Yeni dönemde kadının bireysel ve toplumsal olarak daha da güçlenmesi için hayata geçirdiğimiz politikaları ve başlattığımız çalışmaları arttırarak devam ettireceğiz. Başta erken çocuk dönemi eğitiminin gelişmesi olmak üzere kız çocuklarımızın eğitime devam etmelerinin teşvik edilmesi için gerekli tedbirleri alacak, kadın istihdamına yönelik geliştirilen istihdam teşviklerine devam edilecek. Kadın Girişimciliği Programı uygulamaya konulacak. Kadınlarımızın iş hayatına girişleri kolaylaştırılacak. Çalışma hayatında kadın erkek fırsat bilincini güçlendirmeye yönelik farkındalık oluşturucu programları arttıracağız. Kadınlarımız için iş ve aile yaşamını uzlaştırma politikalarını hayata geçireceğiz."

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.