TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

FAS PARLAMENTO HEYETİ TBMM'DE...


Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili Necdet Ünüvar, Fas'lı parlamento heyetini kabul etti.

23 Mayıs 2016 Pazartesi

Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili Necdet Ünüvar, Fas'lı parlamento heyetini kabul etti.

Heyeti TBMM'de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Ünüvar, Fas'ın coğrafi olarak Türkiye'ye uzak ama Türk insanının gönül coğrafyasına yakın olduğunu söyledi. Fas'taki gelişmeleri takip ettiklerini ve takdir ettiklerini ifade eden Ünüvar, parlamentolar arası dostluk gruplarının iki ülke arasındaki ilişkiyi daha ileri götürmek gibi bir misyona sahip olduğuna vurgu yaptı.

Fas ve Türkiye'nin yakın bir diyaloğu olduğunu belirten Ünüvar, bunun parlamentolar arası ilişkilere de yansıması gereğine dikkat çekti. Bu ziyareti çok önemsediklerini sözlerine ekleyen Ünüvar şunları söyledi:

"Sadece parlamenterlerin değil, ülkeleri yönetenlerin de karşılıklı ziyaretleri çok önemlidir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2013'te Fas'ı ziyaret ettiğinde Fas kralını Türkiye'ye davet etmişti. Tabi, tek tek bakan ziyaretleri de oluyor ve her bir ziyaret de ayrı ayrı ufuklar açıyor, ülkelerin gelişmeleri ile ilgili. Cumhurbaşkanımızın Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği kurulması fikri vardı, bunun da hayata geçirilmesini arzu ediyoruz."

Ünüvar, geçtiğimiz ay Meclis'e gelen Fas'lı öğrencilerden çok etkilendiklerini ve onların Fas'ın geleceği için umut verdiğini belirtti.

Fas'ta Türk işadamlarının 1 milyar dolarlık yatırımları, 3,5 milyar dolarlık da üstlendikleri işler olduğunu vurgulayan Ünüvar, Türkiye ve Fas arasında eğitim, öğrenci değişimi, kültürel ve turizm alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Faslı parlamenterler de kendilerine gösterilen misafirperverlik dolayısıyla Ünüvar'a teşekkür ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Kabulde Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Iğdır Milletvekili Nurettin Aras ve Burdur Milletvekili Bayram Özçelik de hazır bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.