TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP ADANA MİLLETVEKİLİ BEŞTAŞ'IN BASIN TOPLANTISI...


HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 1 Kasım'dan sonra TBMM Başkanlığına verdikleri soru ve araştırma önergelerinin yarısından fazlasının iade edildiğini söyledi.

12 Şubat 2016 Cuma

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 1 Kasım'dan sonra TBMM Başkanlığına verdikleri soru ve araştırma önergelerinin yarısından fazlasının iade edildiğini söyledi.

Parlamenter sistemlerde milletvekillerinin denetim hakkını kullanmalarının İçtüzük ve Anayasa'da belli olduğunu anlatan Beştaş, "Meclis Başkanlığının tarafsız bir kurum olması gerekiyor. O kadar tarafsızlık öngörülmüş ki bu nedenle siyasi parti grupları Meclis Başkanlığına aday gösteremiyor. Meclis Başkanı tarafsız ve bütün milletvekillerine eşit mesafede olmak, denetim mekanizmasının uygulanmasına ilişkin önüne gelen tüm taleplere eşit mesafede yaklaşmak zorundadır." diye konuştu.

TBMM İçtüzüğü'nün, verilen önergelerin kaba ve yaralayıcı olup olmadığı konusunda takdir yetkisini TBMM Başkanlığına verdiğine işaret eden Beştaş, önergelerinin ya iade edildiğini ya da yanıt alamadıklarını açıkladı.

İade edilen önergelerden örnekler veren Beştaş, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Cizre, kendisinin Ankara saldırısı, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili önergelerinin iade edildiğini, iade gerekçelerini dikkate alarak yeniledikleri önergelerin de geri gönderildiğini, üç kez değiştirdikleri önergelerin yine kabul edilmediğini kaydetti.

Beştaş, muhalefetin tümüyle susturulmak istendiğini iddia ederek, şöyle devam etti:

" TBMM Başkanlığı bu tutumuyla tarafsızlığını yitirmektedir. Kendisi hangi sözlerin yaralayıcı veya kaba olduğunu şüphesiz takdir eder. Ama her gün önergeleri başka gerekçeyle geri gönderirse, bunu taraflı tutum ve yanıtlardan kaçınma olarak görürüz. Biz bunları vermekten ve takip etmekten vazgeçmeyeceğiz."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.