TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

2016 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA...


Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı'nın 2016 yılı bütçeleri kabul edildi.

12 Şubat 2016 Cuma

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 2016 yılı bütçesinin görüşülmesine başlandı.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Başkanvekili ve AK PARTİ İzmir Milletvekili İbrahim Mustafa Turhan başkanlığında toplandı.

Komisyonda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile Ekonomi Bakanlığı bütçeleri ele alınacak.

Açılışın ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığının bütçesine ilişkin sunumuna başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl içerisinde 27 baraj, 2 HES, 52 sulama, 13 büyük taşkın, 29 içmesuyu ve 7 atıksu tesisi olmak üzere toplam 130 tesisi tamamlayacaklarını açıkladı.

Eroğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2016 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, Bakanlık olarak son 13 yılda 123 milyar lira yatırım yaptıklarını belirtti.

320'si baraj olmak üzere 3 bin 107 tesisi tamamladıklarını, 3 milyar 500 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını anlatan Bakan Eroğlu, 2002'de 20.8 milyon hektar olan orman varlığının geçen yıl 22.3 milyon hektara çıktığını, geçen yıl fidan üretiminin 333 milyon adede ulaştığını kaydetti.

2016-2019 arasında 1 milyar fidanı daha toprakla buluşturacaklarını aktaran Bakan Eroğlu, 2008'den bu yana 41 bin 714 okul, bin 548 sağlık ocağı ve hastane bahçesinde, 19 bin 773 mezarlık ve ibadethane ile 17 bin 43 kilometre yol kenarında ağaçlandırma yaptıklarını vurguladı.

Bugüne kadar 133 şehir ormanı kurduklarını ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

"249 bal ormanı kurduk. Arıcılığa ve bal üretimine verilen destekler sayesinde ülkemiz bal üretiminde dünyada 6. sıradan 2. sıraya yükseldi. 2012-2015 arasında 10 bin 287 hektar alanda 2.8 milyon ceviz, 2013-2015 yıllarında ise 11 bin 837 hektar alanda 5.5 milyon fidan dikildi. 2019'a kadar 5000 köye 5000 gelir getirici orman kurarak, köylülerimizi yerinde kalkındırıyoruz. Son 13 yılda orman köylüsüne toplam 11.5 milyar lira ilave gelir sağladık. Ormanlarda odun dışı gelir getirici ürünlerin üretimi önemli ölçüde arttı."

Dünyada tıbbi ve aromatik bitkilerin büyük ilgi gördüğüne dikkati çeken Eroğlu, "Dünyada 115 milyar dolarlık bir pazarı var. Biz bu pazardan istifade edemiyoruz. Ancak 650 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Bunu geliştirmek için ilk defa tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi kurduk. Üniversitelerle çalışıyoruz. Hedefimiz 2019'a kadar 2-3 milyar, 2023'e kadar ise 5 milyar dolarlık bir ihracat yapmak" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 750 bin dekar alanda erozyonla mücadele çalışması yürüttüklerini kaydeden Eroğlu, 2015-2019 arasında ise 2.4 milyon dekar alanda erozyon kontrol çalışması yapılacağını bildirdi.

Bakan Eroğlu, 2015-2023 yıllarını kapsayan "Çölleşme ve Mücadele Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı'nın uygulamaya konulduğunu, erozyonla kaybedilen toprağın üçte bire düşürüldüğünü anlattı.

Eroğlu, "Birleşmiş Milletler ile 2016-2019 yıllarını kapsayan 'Ankara Girişimi' adı altında bir inisiyatif başlattık. Bu girişim, çölleşmeyle mücadelede dünya tarihinde kilometre taşı olacaktır. Kuzey Akdeniz Bölgesel Koordinasyon Merkezinin İstanbul’da kurulması için ev sahibi ülke anlaşması imzalanmıştır" dedi.

Ormanların 776 kuleden 24 saat gözetlendiğini, orman yangınlarına müdahale süresinin ülke genelinde 15 dakikaya düştüğünü bildiren Eroğlu, şöyle devam etti:

"2019 yılı sonuna kadar ormanların tamamının tapuya tescil işlemleri tamamlanacaktır. Yapmış olduğumuz kanuni düzenleme ile kangren haline gelen 2B meselesini çözdük. Bu yıl orman kadastrosunu, 2019 yılında ise ormanların tapuya tescil işlemlerini tamamlıyoruz."

Eroğlu, bugüne kadar bin 55 hektar maden sahasının rehabilite edildiğini, 2018'e kadar 5 bin 805 hektar maden sahasının da ıslah edilerek tabiata kazandırılacağını belirtti.

Tabiatı ve biyolojik çeşitliliği en iyi şekilde koruduklarını, bu kapsamda geçen yıl milli park sayısının 40, tabiat parkının ise 204'e yükseldiğini ifade eden Eroğlu, "Sarıkamış Harekatının gelecek nesillere aktarılması için 'Tanıtım ve Araştırma Merkezi' yapılıyor. Merkezin yüzde 52’si tamamlandı. '26 Ağustos İstiklal Tanıtım Merkezi'nin inşaat çalışmasında da yüzde 53'e ulaşıldı. 'Nene Hatun Milli Parkı'nda ise tabyaların restorasyonuna bu yıl başladık, panoramik müzenin proje hazırlamasına hızla devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Uludağ Milli Parkı'nın Türkiye'nin Davos'u olacağını, bu kapsamda 75 orman köşkünün tamamlandığı bilgisini paylaşan Eroğlu, "81 kentin tabiat turizmi master planlarını tamamladık. Ülke genelinde 355 adet tabiat turizmine uygun alan tespit ettik. Milli parklar ve tabiat parklarına yapılan yatırımlar neticesinde ziyaretçi sayısı geçen yıl 12.5 milyona ulaştı" diye konuştu.

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında 26 kentin envanter çalışmalarını tamamladıklarını vurgulayan Eroğlu, 2019'a kadar Türkiye genelinde hizmet verecek toplam 12 bölgesel yaban hayvanı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi oluşturacaklarını anlattı.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2003-2015 arasında toplam 101 milyar lira yatırım yapıldığına dikkati çeken Eroğlu, Türkiye'nin baraj inşaatında dünyada ilk üç arasında olduğunu kaydetti.

Asrın projesi olarak bilinen KKTC'ye içme suyu temini projesini hayata geçirdiklerini anımsatan Eroğlu, "Dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyan Askıda Borulu Deniz Geçiş Sistemi ile KKTC Su Temin Projesini tamamladık. Yılda 75 milyon metreküp su Kıbrıs'a iletiliyor" dedi.

Ilısu Barajının dolgu hacmi bakımından Türkiye'nin 2. büyük, kurulu güç bakımından 4. büyük barajı olacağını belirten Eroğlu, şunları açıkladı:

"Sadece elektrik enerjisi üretiminden ekonomiye yılda 880 milyon lira katkı sağlayacaktır. Barajda yüzde 80 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Yusufeli Barajı ise 270 metre yükseklikle dünyanın en yüksek 3. barajı olacak. Yüzde 55'i tamamlanan baraj ekonomiye yılda 330 milyon lira katkı sağlayacaktır. Silvan Barajı ise Atatürk Barajından sonra en büyük sulama maksatlı baraj olacak. 235 bin hektar araziyi sulayacak ve ülke ekonomisine yılda 1.1 milyar lira katkı ve 305 bin kişiye istihdam sağlanacaktır."

Ankara'ya Su Temin Projesi Gerede Sistemi hakkında da bilgi veren Eroğlu, "Toplam 31 bin 592 metre uzunluktaki Türkiye'nin en uzun içmesuyu maksatlı tüneli ile Ankara'nın 2050'ye kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır" diye konuştu.

Eroğlu, bu yıl içerisinde 27 baraj, 2 HES, 52 sulama, 13 büyük taşkın, 29 içmesuyu ve 7 atıksu tesisi olmak üzere toplam 130 tesisi tamamlayacaklarını, 2019'a kadar takriben 10 milyon dekar arazinin daha sulamaya açılacağını ifade etti.

2019'a kadar 1071 gölet inşa edeceklerini belirten Eroğlu, "81 ilimiz için hazırladığımız 'İçmesuyu Eylem Planı' ile, şehirlerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içmesuyu ihtiyacı planlanmıştır" dedi.

Bakan Eroğlu, 75 modern içme suyu arıtma tesisi ile günde 7.7 milyon metreküp Avrupa Birliği standartlarında arıtılmış su ürettiklerini, Afrika'da Somali, Burkina Faso, Nijer, Sudan, Moritanya, Mali'de DSİ tarafından açılan kuyularla toplam 1.7 milyon kişiye içmesuyu temin edildiğini aktardı.

Hidroelektrik santraller (HES) hakkında da bilgi veren Bakan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin yıllık hidroelektrik enerji potansiyeli 180 milyar kilowatt saat. Ürettiğimiz hidroelektrik enerji ile doğalgaz ithalatından yılda 11 milyar lira tasarruf edilmiştir. 2019'a kadar 180 milyar kilovatsaat olan teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyelimizin 127 milyar kilovatsaatini devreye alacağız. 2003 yılından sonra HES projelerinin özel sektöre açılmasıyla devletin sırtından 60 milyar dolar civarında bir yatırım yükünü kaldırdık. Son 13 yılda özel sektör tarafından 422 HES işletmeye alınmıştır. Bu tesislerle yılda 40 milyar kilovatsaat enerji üretim kapasitesine ulaşılmıştır. Kamu-özel sektör iş birliğiyle 10 milyar lira tutarındaki 99 baraj ve HES tesisinin açılışını gerçekleştirdik. HES'ler elektriğin Türkiye'de sigortasıdır, çevrecidir, yenilenebilirdir. Dünya da teşvik ediyor. Hatta bizde sular boşa akarken, Finlandiya yüzde 100 HES potansiyelini kullanmış, aynı şekilde ABD ve Avrupa... 2023 yılı hedefimiz, Bakanlığımızı orman ve su işleri alanında en gelişmiş ilk 7 ülke arasına taşımaktır."

AK PARTİ Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarının takdire şayan olduğunu belirterek, "İktidarımız döneminde su yatırımlarında Cumhuriyet tarihinin rekorları kırılmıştır. Yılda 75 milyon metreküp su Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine iletilecek" diye konuştu.

Açıkkapı, şunları söyledi:

"Ağaçlandırma çalışmaları da bakanlığın destanlar yazdığı önemli çalışmalardandır. Orman varlığımız ormanların genişletilmesi çalışmaları ile artırılmıştır. Ülkemizin ihtiyacı olan fidanlar artık kendi fidanlıklarımızda üretiliyor."

Görüşmelerde söz alan, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da Çankaya bölgesinde en önemli sorunlardan birinin sokak köpekleri olduğunu belirterek, "Bir kısım vatandaşlar beslenmesini istiyor, bir kısım vatandaşlar ise saldırıya uğradığını söylüyor. Belediye de en fazla bu konudan şikayetçidir. Gerçekten büyük sıkıntılar yaşanıyor" ifadesini kullandı.

İstanbul ormanlarının ve doğal yaşamının saldırı altında olduğunu ileri süren HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da üçüncü köprü ve bağlantı yolları ile de yeni bir saldırının gerçekleştiğini belirtti.

Paylan, "Kanal İstanbul Projesi"nin büyük tahribatlara neden olacağını savunarak, projenin yapılmaması gerektiğini vurguladı.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, Kıbrıs'a su götürülmesinin önemli bir proje olduğunu belirterek, "Doğru bir projedir ama suyu oraya taşıdıktan, dağıtımla ilgili yatırımları yaptıktan sonra bunun işletilmemesi de yakında bu başarıyı gölgelemeye başlayacak. Bırakın yerel yönetimler bunu nasıl yapıyorsa öyle yapsınlar. Çok farklı bir denetim sistemini kurabilirsiniz" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı illerindeki orman yangınlarının köylülerin hatasından kaynaklanmadığını, ormanların yakıldığını ileri sürdü. Aydoğan, "Bu gözlerim o ormanların yandığını gördü. Karakolların civarını çevreleyen ormanlar özellikle yakıldı. Karakolların açık ve çıplak bir biçimde kalabilmesi için bu yol izlendi" iddiasında bulundu.

MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya da Adana'nın kırsal bölgelerinde hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olmaya devam ettiğini dile getirerek meralar ve otlaklar konusunda ciddi yanlışlar yapıldığını savundu. Karakaya, et fiyatlarının da mera ve otlaklarla ilgili yanlış politikaların sonucu olduğunu ileri sürdü.

AK PARTİ Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, orman alanlarının arttığını vurgulayarak, yanan ormanlık alanların yıl içerisinde yeniden ağaçlandırıldığını söyledi.

Erozyonla mücadelede önemli projeler ve eylem planlarının uygulandığını anlatan Aydın, "Ormanların geliştirilmesine yönelik bir dizi ormancılık faaliyetleri yürütülmektedir" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2016 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

Uzun zamandır Plan ve Bütçe Komisyonuna girmediğini anlatan Elitaş, 2004-2007 yılları arasında komisyonda üyelik yaptığını söyledi.

Küresel ekonomideki zayıf büyüme performansının, ihracat ve ithalattaki canlılığı negatif etkilediğini belirten Elitaş, toplam mal ticareti hacminin miktar bazında 2015’te yüzde 2,8, 2016’da yüzde 3,9 oranında artmasının beklendiğini dile getirdi. Değer bazında ise küresel ticaretin 2015’in 11 ayında yüzde 11,2 gerilediğini aktaran Elitaş, bu gerilemede doların önemli para birimleri karşısında değer kazanması ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu ifade etti.

Elitaş, 2015’te bir önceki yıla göre, ihracatta ABD’nin yüzde 7,1, AB’nin yüzde 12,9, Çin’in yüzde 2,9, Japonya’nın yüzde 9,4 ve Güney Kore’nin yüzde 8 daralma yaşadığını anlatarak, geçen yıl ihracatın yüzde 8,7 gerileyerek 143,9 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 14,4 azalarak 207,2 milyar dolar olduğunu anımsattı. Böylece dış ticaret açığının yüzde 25,2 gerileyerek 63,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirten Elitaş, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 65,1’den yüzde 69,5’e yükseldiğini söyledi. Elitaş, "Türkiye 2015’te hem çevre ülkelerden daha hızlı büyümüş, hem de cari açığını düşürmüştür. 2015 yılında ihracatımız miktar bazında bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 artış kaydetmiştir. Yani 2015’te daha fazla mal satmamıza rağmen, az önce değindiğim dolar kuru ve emtia fiyatı gelişmelerine bağlı olarak kıymet bazında ihracatımız azaldı” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin son 2 yıldır cari açıkla mücadelede takdire değer performans sergilediğine işaret eden Elitaş, cari açıktaki aşağı yönlü hareketin geçen yıl da belirgin bir şekilde sürdüğünü ve cari işlemler açığının bir önceki yıla göre yüzde 26,1 gerileyerek 32,2 milyar dolara düştüğünü belirtti. Elitaş, şöyle dedi:

"Bu değer, son 6 yıldaki en düşük cari işlemler açığıdır. Bu azalmada düşük petrol fiyatları ve ithalattaki azalış kadar, disiplinli bir şekilde uygulamakta olduğumuz makro ihtiyati politika tedbirlerimizin de payı büyüktür. Cari açıktaki bu olumlu eğilim sonrası yüzde 4,4 olan OVP cari açık/GSYH oranı hedefini rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz."

Elitaş, geçen yıl tekstil ve hazır giyim sektörünün 15,1 milyar dolar ticaret fazlası verdiğini, otomotiv ana sanayii ihracatının 12,8 milyar dolar, ithalatının ise 11,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, otomotiv yan sanayiinde ise 3,3 milyar dolar dış ticaret açığı verildiğini, bu sektörde yerli katkıyı artırmak için Bakanlık olarak başta teşvik politikaları olmak üzere çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Tarım ürünlerinde ise 2015 yılında 28 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşıldığını ve 5,6 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verildiğini belirten Elitaş, kimya sektöründe aynı dönemde 22,9 milyar dolarlık dış ticaret açığının emtia fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle yüzde 14 azalışla 19,7 milyar dolara gerilediğini söyledi. Elitaş, "Demir-çelik sektörü için 2015 yılı oldukça sıkıntılı geçti. Ülkemizin demir-çelik ihracatı 12 milyar dolar, ithalatı 17,5 milyar dolar olarak gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

Elitaş, Türkiye’nin, hizmet ticaretinde küresel ölçekte son derece rekabetçi bir ülke konumunda olduğunu vurgulayarak, özellikle turizm ve müteahhitlik sektörlerinin küresel arenada ön plana çıktığına dikkati çekerek, "2015 yılı mal ticaretinde olduğu gibi küresel hizmet ticareti için de zor bir yıl oldu. 2015’te hizmet ihracatımız 46,2 milyar dolar oldu. Bu dönemde turizm gelirlerimiz yüzde 9,9, taşımacılık gelirlerimiz yüzde 9,4 azalış gösterdi. Aynı dönemde hizmet ithalatımız 22,3 milyar dolar, net ticaret fazlamız ise 23,9 milyar dolar olarak gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.