TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

GÜVENLİK VE İSTİHBARAT KOMİSYONU…


Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı Emrullah İşler, toplantı hakkında bir yazılı açıklama yaptı.

24 Aralık 2015 Perşembe

Komisyon Başkanı Emrullah İşler, toplantı hakkında bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, toplantıda komisyonun toplantı ve çalışmalarıyla ilgili usul, esas ve işlemlere yönelik genel değerlendirmelerde bulunulduğunu, çalışma takvimi ve programı hakkında görüşlerin alındığını ve komisyonun çalışma usulüne ilişkin kararların alındığını belirten İşler şunları kaydetti:

"Komisyonumuzun görev alanına giren konulara ilişkili olan kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev ve çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantıları ve ziyaretleri yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıca güvenlik ve istihbarat hizmetlerinin parlamenter denetimi noktasında yerleşmiş uygulama ve teamüllere sahip, alanında geçmiş tecrübeleri ile Komisyonumuz yapılanması ve çalışmalarının da daha geniş bir yaklaşımla değerlendirilmesine fırsat verecek yurtdışı iyi ülke örneklerinin incelenmesi kararlaştırılmıştır.

Toplantıda, 2937 Sayılı Kanun'un Ek 2'nci maddesi uyarınca Başbakanlık tarafından TBMM Başkanlığına sunulan ve Başkanlıkça Komisyonumuza havale edilen Devlet istihbarat hizmetleri ile güvenlik ve istihbari nitelikteki faaliyetlere ilişkin 2014 yılı Raporu'nun Komisyonda gerçekleştirilecek görüşmelerinin usulüne yönelik değerlendirmeler alınmıştır. Bununla birlikte, söz konusu raporların hazırlanmasına ve kapsamına ilişkin usul ve esasların belirlendiği Bakanlar Kurulu Yönetmeliği de Komisyon üyelerinin görüşlerine sunulmuştur."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.