TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP YALOVA MİLLETVEKİLİ İNCE'NİN BASIN TOPLANTISI...


CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, aralarında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Yalova, Edirne ve Kırklareli belediye başkanları, Yalova, Tekirdağ, Edirne, Isparta, Karabük, Düzce, Kırklareli, Sakarya il başkanlarının da bulunduğu bir grupla TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

09 Kasım 2015 Pazartesi

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, aralarında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Yalova, Edirne ve Kırklareli belediye başkanları, Yalova, Tekirdağ, Edirne, Isparta, Karabük, Düzce, Kırklareli, Sakarya il başkanlarının da bulunduğu bir grupla TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Sağlık sorunları ve başka gerekçelerle CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu'nun toplantıya katılamadığını belirten İnce, ancak bu milletvekillerinin olağanüstü kurultayı destekleyeceklerini kendisine ilettiğini aktardı. İnce, pek çok arkadaşının, "Merak etmeyin, gönlümüz sizinledir" diyerek, moral takviyesinde bulunduğunu ifade etti.

İnce, Türkiye'nin, medyanın kuşatıldığını, yargının çökertildiğini, Ankara'nın ortasında bombaların patladığını, hırsızlığın kol gezdiğini, KPSS'de soruların çalındığını, buna rağmen gençlerin CHP'ye yönelmediğini savundu. İnce, üniversite mezunu her üç gençten birinin işsiz olmasına rağmen CHP'ye gelmediğini, 11 milyon emeklinin sofradan aç kalkmasına rağmen CHP'yi umut görmediğini ileri sürerek, "Eğitim çağdaşlaşmaya doğru değil karanlığa doğru yol alıyor, terörle siyaset yeniden şekillendiriliyor ama buna rağmen CHP gönüllere giremiyor. Ortada sıkıntı var. CHP'nin umut olamaması bizleri üzüyor" diye konuştu.

Arkadaşlarıyla birlikte güven vermeyen, umut, ışık olamayan, gönüllere giremeyen CHP'nin bir çıkış olması için burada bulunduklarını belirten İnce, Türkiye'nin orta gelir tuzağına yakalandığını söyledi. İnce, CHP'nin de tıpkı Türkiye gibi "orta oy" tuzağına takıldığını, bunun yüzde 25 oy tuzağı olduğunu öne sürerek, CHP'nin bunu aşamadığını söyledi. İnce, bunun devam etmesi halinde ekonomi gibi, bu oyların da eriyeceğini ifade etti. İnce, "Bunun için yeni bir çıkışa, kadrolara ihtiyaç var. Hiç kimse bizim projelerimizle ilgili eleştiride bulunmadı. Projelerimizi doğru buldu, 'çok güzel' dediler ama oy vermediler. Çünkü inandırıcılıkla ilgili CHP'nin sıkıntısı var. CHP'nin yeni yönetimi, ikna gücü yüksek, risk almasını bilen yönetim olmalıdır, büyük uzlaşmayı sağlamalıdır. Olağanüstü koşulları yönetebilme becerisine sahip olmalı" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimden sonra, "Olağanüstü koşullar vardı o yüzden başarılı olamadık" dediğini belirten İnce, sorunun burada olduğunu, çözüme buradan başlamak gerektiğini kaydetti.

İnce, liderin, olağanüstü durumları selametle geçen, olağanüstü koşulları yönetebilen kişi olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1 Kasım öncesinde olağanüstü koşullar vardı şimdi tek başına iktidar var, daha büyük olağanüstü koşullar var. Türkiye'nin vicdanına sesleniyoruz: 6 seçimde başarılı olamamış CHP var. 7. seçimde bunun başarılı olacağını söyleyen bir Allah'ın kulu var mı? Ne olacak da hangi büyük değişim olacak da 2019'daki üç büyük seçimi başarıyla sonuçlandıracak? Kim burada başarı şansı, ışık görüyor, ben göremiyorum. Hatta referandum, başkanlık sistemi gelirse Erdoğan, 6 kez yendiği bu yönetimi yeniden yenecektir. Vicdanınıza sesleniyorum, bir otobüse biniyorsunuz 6 kez kaza yaptı, 7. kez aynı firmadan bilet alır mısınız? 6 kez ameliyat olduğunuz doktor hep yanlış ameliyat yapmış, 7. kez aynı doktora ameliyat olur musunuz? Avukatınız 6 davayı kaybetti, 7. davayı o avukata verir misiniz? 7 çocuğunuzun 6'sını üniversiteyi kazandıramamış öğretmene 7. çocuğunuzu aynı öğretmene verir misiniz? Türkiye'nin CHP'ye, CHP'nin de büyük değişime, yenilenmeye, iddia ortaya koymaya ihtiyacı var. Bu ülkede büyük çoğunluk AKP iktidarının değişmesini istiyor ancak bu muhalefet iktidarı değiştiremiyor. O zaman yapılacak bir iş var, muhalefeti değiştirmek. Önce muhalefeti değiştireceğiz bu değişen muhalefet iktidarı değiştirecek başka da şansımız yok."

CHP'li İnce, bu topraklarda meşrutiyet, Cumhuriyet ilan edildiğini, şimdi ciddiyet ilan etmeleri gerektiğini dile getirdi. İnce, ülkenin, Cumhuriyetin elden gittiğini ileri sürerek, bunun kendisinin genel başkanlık sevdası olmadığını söyledi. İnce, önlerinde büyük belalar bulunduğunu, bu yönetimin bunları atlatamayacağını ileri sürdü.

Umutsuzluk, karanlık ortamda tek umut adresinin CHP olduğunu ifade eden İnce, bu yenilenmeyi iki türlü, normal süreçteki olağan ya da olağanüstü kurultayla sağlayabileceklerini kaydetti. İnce, 42 il başkanının olağanüstü kurultay talebini olumlu bulduklarını dile getirdi.

Muharrem İnce, 1 Kasım seçimlerinden 15 gün önce Hakkari, 21 gün önce Karaman il kongrelerinin yapıldığını anımsatarak, bu telaşın nereden kaynaklandığını sordu.

Mevcut kurultay delegelerinin, Kılıçdaroğlu'nu iki kez seçtiğine işaret eden İnce, "Ne oldu da kendinizi seçen delegelerden korkar hale geldiniz? Ben, yeni seçilenlere de güveniyorum, hiç korkum yok. Neden mahalle delegelerini masa başında yazıyorsunuz? Orada oturabilirsiniz ama işe yaramaz, Türkiye'nin sorunlarını çözemezsiniz" diye konuştu.

İnce, ama'sız bir CHP istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"CHP üyelerine, kurultay delegelerine sesleniyorum: Yunanistan'da PASOK'a bakın, geleceğimizi görün. PASOK'un haline düşmek istemiyorsak bugünden önlem almalıyız. Sınavlara, yargıya olan güven çökmüşse, AB projesi bitmişse, açılım politikaları çökmüşse, Suriye politikası yerle bir olmuşsa, medyaya, diyanete güven yoksa, özel hayat güvencesi yoksa, haberleşme özgürlüğü yoksa ve biz halen CHP olarak yüzde 25'den memnun haldeysek, bu partinin, Türkiye'nin silkinmesi lazım.

Bir an önce CHP'nin olağanüstü kurultayının toplanmasının doğru olacağını düşünüyorum. Olağanüstü kurultayı toplayalım, sorumlular hesabı versinler. Sonra yapacağımız olağan kurultayı da tıpkı CHP'nin eski günlerinde olduğu gibi bir hafta olağan kurultay yapalım, bütün sorunlara neşter atalım. İnsanların önüne iddia sahibi, ikna edici bir yöntemle önümüzdeki süreçte büyük hamleyle CHP iktidarını kuralım."

İnce, kurultayda aday olup olmayacağına yönelik soru üzerine, CHP kurultaylarında aday olunmayacağını, aday gösterildiğini belirtti. İnce, "Gerekli imza sayısını bulan kişi aday olur. Delege arkadaşlarım bunu takdir ederse, iddia sahibi adamım, iddiamdan vazgeçmiş değilim. CHP Tüzüğü'nde 'ben adayım' diye bir şey yoktur. O, delege arkadaşlarımın elindedir. Onlar bana bu şansı verirlerse, o, o zamanki iş. Önce kurultayın toplanması. Benden başka da adı geçen arkadaşlarım var onlara da haksızlık etmek istemem. Onlara da başarılar diliyorum" görüşünü ifade etti.

CHP'li İnce, yarın, en geç çarşambadan itibaren imza toplamaya başlayacaklarını bildirdi. İnce, partiyi tartışmak istemediklerini, kurultayın toplanıp, sorumluların orada konuşmasını istediklerini söyledi. İnce, Kılıçdaroğlu'nun "Madem böyle bir talebiniz var, kurultayı topluyoruz" demesi halinde, imza toplamaktan vazgeçeceklerini, bunun çok daha güzel olacağını söyledi. İnce, dertlerinin partiyi, genel başkanı hırpalamak değil, çözüm üretmek olduğunu belirtti.

Bir soru üzerine İnce, CHP'de misafir olmadığını belirterek, "Misafir değilim ki gideyim" dedi.

"Genel başkanlık için aday adayı mısınız" sorusunu İnce, "Gözlerimde hiç vazgeçmişlik duygusu hissediyor musunuz" diye yanıtladı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.