TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM'DE MİLLETVEKİLİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR


1 Kasım seçimlerinde Meclis'e girmeye hak kazanan 26. Dönem milletvekilleri, kayıt yaptırmaya devam ediyor.

09 Kasım 2015 Pazartesi

1 Kasım seçimlerinde Meclis'e girmeye hak kazanan 26. Dönem milletvekilleri, kayıt yaptırmaya devam ediyor.

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş Türkiye'nin seçim yenilemeyi ilk defa gerçekleştirdiğini belirtti.

Seçimlere katılım oranının yüksek olduğunu ifade eden Türkeş, "Bu seçimde katılımın ve sayımın net ve berrak olduğuna farklı sivil toplum örgütleri de işaret etti. Biz bir seçim hükümetiyiz. Demek ki başarılı iş yaptık denilebilir" ifadesini kullandı.

Türkeş, MHP'den ihracına ilişkin açtığı davayla ilgili soru üzerine, bu tartışmanın bir hukuksuzluğu düzeltme tartışması olduğunu bildirdi.

Türkeş, "Ben AK Parti'den seçildim. Bundan sonraki Meclis çalışmalarına da AK Parti milletvekili olarak devem edeceğim. Ancak, öfkeyle kalkan zararla oturur. Hukuksuz yapılan işin düzeltilmesiyle ilgili hukuk yoluna gidilmiştir. Oradan atılmamam gerektiğini hukuk tespit eder inşallah" diye konuştu.

MHP'nin seçimlerde aldığı sonucu nasıl değerlendirdiği sorusuna, "Onu, sayıları epey azaldı ama buraya gelen MHP'li bir arkadaşa soracaksınız. Ben AK Parti Milletvekiliyim, yakışık almaz" yanıtını veren Türkeş, Çözüm Süreci'nde izlenecek yola ilişkin bir başka soru üzerine de bunun yeni kurulacak hükümetin üyelerine sorulması gerektiğini kaydetti.

Gazetecilerin "Kabinede sizin de devam edeceğiniz söyleniyor" sözüne "Bilmiyoruz" karşılığını veren Türkeş, "Beklentiniz var mı?" sorusunu "İnşallah" diye yanıtladı.

Türkeş, yeni anayasa ve başkanlıkla ilgili soruya ise "Bunların hepsi çok erken. Medyada çok zamansız başlamış anayasa tartışması ve gereksiz. Ortalık bulandırmaya çalışılan, zemini olmayan, başkanlıkla ilgili bilen bilmeyen konuşuyor. Ben bunların Meclis çalışmaya başladıktan sonra ele alınması gerektiğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Kayıt yaptırmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP'nin bu seçimlerden başarısız çıktığı iddialarına katılmadığını belirterek, Türkiye'nin olağanüstü koşullar yaşadığını ve AK Parti'nin kendi gücünü artırabilmek için bütün yolları denediğini savundu.

Bu durumdan halkın son derece tedirgin olduğunu belirten Sarıhan, "Bu sonucun bu ortamla çok bağlantılı olduğu düşüncesindeyim. Partimizin aldığı sonucun 'çok yüksek başarı' diye ifade edilmesi mümkün değil ama içinde bulunduğumuz koşullar gözönüne alındığında bu durum olumlu. Şimdi biz bıraktığımız yerden başlayıp mücadele edeceğiz" dedi.

Sarıhan, AK Parti'nin eleştirdikleri eylem ve işlemlerine karşı hukuki yolla direnmeye devam edeceklerini belirtti.

CHP'de kongre talepleriyle ilgili bir soru üzerine, enerjiyi parti içine harcamanın doğru olmayacağını ifade eden Sarıhan, "Bazı talepler var. O talepler demokratik talepler olarak değerlendirilir. Onu değerlendirmek kendi takdirleri içindedir" diye konuştu.

Sarıhan, kayıt yaptıran milletvekillerinin yöresel tatlarını beraberinde getirdiğini anımsatarak, "Ben daha tatlı bir şey getirdim, kitap getirdim. Bu, benim şekerlerimdir, size sunuyorum" diyerek, eşi Zeki Sarıhan'ın "Kurtuluş Savaşı Kadınları" adlı kitabını gazetecilere armağan etti.

AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Suat Önal ve Mücahit Durmuş da kayıt yaptırdı. Önal, gazetecilere yer fıstığı dağıttı ve "Fıstık yiyelim ve fıstık gibi bir dönem olsun" dedi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, parti tüzüğü gereği 7 Haziran seçiminde aday olamadığını anımsatarak, 1 Kasım'daki seçimle yeniden millete hizmet imkanı bulduklarını söyledi.

Yeni dönemde siyasi partiler arasındaki tartışmaların daha uygun bir dille yapılmasını ümit ettiklerini belirten Elitaş, "1 Kasım seçimleri artık gerilimin değil uzlaşmanın, kucaklaşmanın bir dönemi olduğunu gösterdi. Halk arasında istikrarla ilgili bir konsensüs sağlanmışsa halkın temsilcisi olan milletvekillerinin de TBMM'de istikrar ve huzur için konsensüs sağlaması gerekir" diye konuştu.

Elitaş, başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine, "7 Haziran'da değişik bir karar veren halk 1 Kasım'da farklı bir noktaya gidebiliyorsa halkın iradesine güvenmek gerekir" ifadesini kullandı.

Siyasi partilerin Türkiye'ye en uygun sistemi kabul ya da reddedebileceğini dile getiren Elitaş, "Halkın huzuruna çıkarılmışsa ve halk 'tamam bu başkanlık sistemini kabul ediyorum' derse zaten o sisteme geçmiş oluruz. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle Türkiye'de farklı bir yönetim tarzına gidildiği apaçık ortada. Buna uygun, fiili durumu hukuki duruma getirmek için gayret göstermek gerekir. Türkiye'nin melez sisteminden kurtulması için yapılması gereken en önemli işlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Şefkat Çetin de kaydını yaptırdıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çetin, Çözüm Süreci'ne ismi değiştirilerek devam edileceğinin sorulması üzerine, "Hepsinin ortaya çıkaracağı ürün, üniter devlet yapılanmasından vazgeçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz" dedi.

1 Kasım seçimlerinde kaybedilen milletvekillerinin sorulması üzerine Çetin, "Bunu kurullar kendi bünyesinde oturur, değerlendirir, eksiklik varsa alınması gereken kararları alır. 1 Kasım seçimlerine hangi ortamda girildiğini milletimiz biliyor" ifadesini kullandı.

Çetin, Tuğrul Türkeş'in gündemlerinde olmadığını ve Türkeş'in AK Parti mensubu olduğunu belirterek, "Kurumumuzdan yapılan açıklamalar hukuki süreçlerle ilgilidir. Tuğrul Türkeş ile ilgili bundan sonraki süreç kendi partisinin bünyesinde değerlendirilir. Bizim gündemimizde yoktur" dedi.

Olağanüstü kongre yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine de Çetin, "MHP 47 yıllık bir kurumdur. Tüzüğü ve teamülleri var. Eğer MHP mensupları böyle bir arzu talep ederse bu kurumun kendi işleyişi içerisinde olur. Şu anda MHP bünyesinde kurumumuzun işleyişiyle ilgili hiçbir mensubumuz bu yapıdan etkilenmiş değildir" diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler ise kayıt işleminin ardından yaptığı açıklamada, 26. Dönem'in hayırlı olmasını diledi.

Milletin yeniden güçlü bir iktidar istediğinin altını çizen İşler, "Önümüzde 4 altın yıl var. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Türkiye'nin birinci meselesi sivil, demokratik ve özgürlükçü bir anayasadır. Bütün siyasi partilerin bu konuda halka açıklamaları ve vaatleri var" dedi.

İşler, AK Parti'nin milletvekili sayısının yeni bir Anayasa yapmaya veya referanduma götürmeye yetmediğini hatırlatarak, milletin sandıkta bütün partilere yeni Anayasa konusunda "artık uzlaşın" mesajı verdiğini söyledi.

Emrullah İşler, başkanlık sistemi tartışmalarının sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"AK Parti'nin görüşünde bir değişiklik söz konusu değil. Özellikle Cumhurbaşkanını halkın doğrudan seçmesiyle birlikte artık Türkiye fiili bir durum yaşamaktadır. Bundan dolayı başkanlık sistemine geçilmesinin Türkiye'nin geleceği açısından çok daha yararlı olduğunu düşünüyoruz ve bu sistemi savunuyoruz. Gerek Anayasa konusunda gerekse Başkanlık konusunda tek başımıza bir karar alma durumunda değiliz. MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in de Başkanlık sistemini savunduğunu biliyoruz. Belki bu dönem partilerden Başkanlık sistemini isteyen de olabilir. Böyle bir durum olduğunda yeni Anayasa ile birlikte Başkanlık sistemi de geçirilebilir. Nihai kararı milletimiz verecektir."

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök ise kayıt işleminin ardından gündemdeki konuları değerlendirdi.

Muharrem İnce'nin açıklamalarının ve olağanüstü kurultay çağrısının sorulması üzerine Gök, "CHP'de kurultay süreçleri olağan bir süreçtir. Bu tartışmalar CHP'ye zenginlik verir. Partiyi kamuoyunda tartıştırmadan her türlü düşüncenin ifade edilebileceği bir ortamı zaten genel başkanımız açıkladı" ifadesini kullandı.

CHP'de lider değişimine ihtiyacın olup olmadığının sorulması üzerine Gök, "Bu elbette delegelerin takdiri olan bir konudur. Kişisel olarak bana sorarsanız. Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının devamından yanayım" dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, AK Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da kayıt işlemlerini yaptırdı.

Kayıt yaptıran AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, "1 Kasım'da beddua kaybetmiştir dua kazanmıştır; İsrail kaybetmiştir, ümmet kazanmıştır; vesayetçiler kaybetmiştir, millet kazanmıştır" dedi.

Siyasi ve ekonomik istikrarın yeniden başladığı bir döneme girildiğini belirten Göndoğdu, "1 Kasım'da 'beş, AK Parti'den büyük değildir' sonucu çıkmıştır. Bu beş, CHP, MHP, HDP, paralel ve Aydın Doğan'dır" diye konuştu.

Gündoğdu, Meclis çalışanlarına ve gazetecilere baklava dağıttı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, gazetecilerin, başkanlık tartışmalarıyla ilgili sorusu üzerine, "Ne buçuk ne yarım, olacaksa tam başkanlık modeli olmalı. Bunun Türkiye için bir kurtuluş reçetesi olduğunu düşünüyorum" görüşünü dile getirdi.

Çözüm sürecinde ne HDP'nin ne PKK'nın muhatap alınmasını çok doğru bulmadığını ifade eden Tayyar, çözüme ilişkin reformların süratle devam ettirilmesi ve tek muhatabın bölgede yaşayanların olması gerektiğini kaydetti.

Tayyar, silahları bırakmadığı sürece PKK ve HDP'nin bu süreçte aktif rolü olacağını düşünmediğini söyledi.

Tayyar, "7 Haziran'da ve sonrasında ampulü söndürüp kandil ışığında Türkiye'yi yöneteceğini zannedenler 1 Kasım'da mahkum oldular. Burada CHP, MHP, HDP, PKK, paralel kaybetti ve ilave olarak beşinci particiler kaybetti, Türkiye kazandı" diye konuştu.

"Seçim Erdoğan'ın mı Davutoğlu'nun mu başarısı" sorusuna Tayyar, "Siyaset takım oyunu ama bir sıralama yapmak gerekirse bir numara Recep Tayyip Erdoğan'dır, ikinci sırada sayın Ahmet Davutoğlu'dur" karşılığını verdi.

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, 26. dönemin millete hayırlı olmasını diledi.

"MHP'de liderlik değişimi olmalı mı0" sorusu üzerine Haberal, "Hayal kurmanın vergisi, KDV'si, stopajı yok. MHP'de hayal kırıklığı yok. MHP'nin tüzüğü belli. Kongre isteyenler tüzüğe göre haraket eder, kongre yapılır" dedi.

Bu arada AK Parti'li 5 Erzurum milletvekili kayıt yaptırmaya birlikte geldi. Recep Akdağ, kaydın ardından yaptığı açıklamada, Meclis çalışmalarının millete, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, "Biz Erzurum'dan seçilen 5 AK Parti milletvekili olarak, beşi bir yerde, milletimize hizmete hazırız" diye konuştu.

"Şükürler olsun, milletimize ve ülkemize kasteden terörün beli gerçekten kırıldı. Halkımızdan müthiş bir memnuniyet alıyoruz bu konuda" ifadesini kullanan Akdağ, AK Parti hükümetinin 4 yıllık süreçte millete başarılı hizmet vermesinin önemli olduğunu, şahsi pozisyonlarının hiç önemi bulunmadığını kaydetti.

Akdağ, yeni anayasayla ilgili diğer partilerle iyi bir diyalog ortamının oluşmasını umduğunu dile getirerek, Meclis çalışanlarına ve gazetecilere kadayıf dolması dağıttı.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal da CHP'de olağanüstü kurultay isteyenleri anlamakta zorlandığını belirterek, CHP'de bir genel başkan sıkıntısının olmadığını söyledi.

Köksal, "Gecesini gündüzüne katarak, partinin önünü açan, parti içi demokrasi sağlayan bir genel başkana sahibiz. Bugün basın açıklaması yapan 42 il başkanının ne tür bir seçim çalışmasına katıldığını merak ediyorum çünkü kendi bölgemde çalışma yaptıklarını gözlemlemedim. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaması gerekir. Genel başkana sonuna kadar destek olacağım" değerlendirmesinde bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kayıt işlemlerini AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Hatice Durdu Özkal ve Ali Özkaya ile birlikte yaptı.

Kayıt işlemlerinin ardından açıklama yapan Eroğlu, Türkiye'de her iki kişiden birinin AK Parti'ye oy verdiğini söyledi. Eroğlu, seçimlerde Türkiye'nin ve istikrarın kazandığını belirterek, "Milletimiz kazandı o yüzden sevinçliyiz. İnşallah biz de hükümet ve milletvekilleri olarak bütün milletimizin hizmetindeyiz. Afyonkarahisar'dan 3 vekilimiz ile geldik. Bizde başta Türkiye olmak üzere Afyonkarahisar'a da hizmet edeceğiz" dedi. Eroğlu, Afyonkarahisar'a önemli yatırımların yapıldığını hatırlatarak, vatandaşları ve gazetecileri Afyonkarahisar'a davet etti.

Veysel Eroğlu, yeni kabinede yer alıp almayacağının sorulması üzerine "18'inde bende öğrenirim inşallah. Takdiri ilahi. Biz şimdiye kadar büyük eserlere imza attık. Şu anda dünyada en çok tesisi hizmete açan bakan ünvanına sahibim. 4 bin tesis açtık. Biliyorsunuz Kıbrıs'a da su götürdük. Bu sene inşallah 3,5 milyar fidanı toprakla buluşturacağız. Güzel şeyler yaptık. Mühim olan hizmettir" yanıtını verdi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat da kayıt işlemlerini gerçekleştirdi.

Bugün işlemlerini yaptıran 41 milletvekiliyle kayıt yaptıranların sayısı 63 oldu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.