TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ EMİR'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Merkezi tarafından yapılan görevlendirmeyle Siirt ve Bitlis'te yaptıkları temaslar hakkında bilgi verdi.

17 Eylül 2015 Perşembe

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, herkesin adil yargılanma hakkı olduğunu belirterek, "Bu hak bir gün Sayın Cumhurbaşkanı için de gerekecektir" dedi.

Çözüm Süreci adı altında yürütülenin çözüm olmadığını, Kürt vatandaşların barış umudunu rehin alan ve onun üzerinden seçim kazanmaya dönük projeler olduğunu savunan Emir, "Sürecin aslında sonuçsuz kalacağının belli olduğunu bütün Kürt vatandaşlarımızın gördüğünü fark ettik. Çünkü bu süreç meşru zeminlerde yapılmadı, gizli pazarlıklar üzerinden yapıldı. Kimin kim ile görüştüğü, kimin kime hangi sözü verdiği belli olmadı. Özellikle de sorunun tarafları, asıl sorundan mağdur olan vatandaşlarımızın katılmaması sürecin başarısızlığını getirdi" diye konuştu.

Emir, CHP'nin, daha önce "Fırat'ın ötesine geçemezsiniz" denilirken bugün haklı politikalarını anlatabilmenin rahatlığıyla her yerde olduklarını belirterek, bu çabalarının süreceğini, diğer siyasetçilerin de Güneydoğu'nun her iline gitmesini arzu ettiklerini, bunun için savaş kışkırtıcılığı yapmamak, barıştan yana olmak, şiddeti reddetmek, barış ve demokrasiyi savunmak gerektiğini söyledi.

Adil yargılanma hakkının önemine işaret eden Emir, yargılanma hakkını hiçe sayan saldırılarla karşı karşıya olduklarını savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün "Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan ettik, buna rağmen sokağa çıkanlar teröristtir, biz bu teröristleri cezalandırdık" anlamına gelen sözler söylediğini belirten Emir, "Kendisine hatırlatmak isteriz; terörist dahi olsa en azından yargılanma hakları vardı. Kimseyi sokağa çıkma yasağını ihlal etti diye öldürme hakkınız devlet de olsanız yok, Cumhurbaşkanı olsanız da yok. Bunun herkes tarafından anlaşılması gerekir. Herkesin adil yargılanma hakkı vardır ve bu hak bir gün Sayın Cumhurbaşkanı için de gerekecektir. Suça azmettiren, suça çağıran, siyasi cinayetleri işlettirmeyi teşvik eden her türlü anlayışı, 'gazeteci' adı altında da olsa reddediyoruz" dedi.

Mehmet Tüm de terörün bölgeyi teslim aldığını ve insanların can güvenliğinin olmadığını ifade ederek, "13 yıllık sürede devlet orayı terör örgütlerine teslim etmiş. Bu süre içinde terör örgütlerinin bölgede güçlendiğini gördük. İnsanlar can güvenliğinin sağlanmasını istiyor. CHP'nin barış konusunda çabasını önemsediklerini, tek güvencenin CHP olduğunu dile getirdiler. Orada hukuk, devlet, vicdan yok, insanlar zor durumda. Bir an önce kanın durmasını istiyoruz. Bunun adresi de siyaset ve Parlamento'dur. Kürt sorununu ancak CHP çözer" görüşünü savundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.