TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

GDAÜ PARLAMENTER ASAMBLESİ GENEL KURULU...


Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Parlamenter Asamblesi 2'nci Genel Kurulu, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapıldı. Toplantıya TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Meclisi Başkanı İlir Meta, Kosova Meclisi Başkanı Kadri Veseli, Makedonya Meclis Başkanı Trayko Velyanovski ve Hırvatistan Meclisi Başkanı Yosip Leko'nun yanı sıra Bosna Hersek, Karadağ, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan meclislerinden temsilciler katıldı.

23 Mayıs 2015 Cumartesi

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Parlamenter Asamblesi 2'nci Genel Kurulu, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapıldı.

Toplantıya TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Meclisi Başkanı İlir Meta, Kosova Meclisi Başkanı Kadri Veseli, Makedonya Meclis Başkanı Trayko Velyanovski ve Hırvatistan Meclisi Başkanı Yosip Leko'nun yanı sıra Bosna Hersek, Karadağ, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan meclislerinden temsilciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ev sahibi Arnavutluk Meclisi Başkanı Meta, örgütün özellikle organize suç ve terörle mücadelenin pekiştirilmesine katkı sağlamaya devam edeceğini, karşılıklı ticaretin güçlenmesi ve serbest ticaret anlaşmalarının gerçek anlamda uygulanması için çalışacağını söyledi.

Altyapı, kara ve demir yolu ağlarının güçlendirilmesinin karşılıklı bağların kurulmasında önemli bir etken olduğuna işaret eden Meta, "Şunu iyi bilmemiz gerekir ki şayet demokratikleşme süreçlerinin ilerlemesi ve ülkelerimizin kurumsal anlamda güçlenmesi noktasında çalışmazsak ne ekonomik ya da istikrarlı bir gelişme, ne de vatandaşlarımız için gerçek bir refah söz konusu olabilir" diye konuştu

Toplantıya katılan AP Başkan Yardımcısı Ioan Mircea Paşcu da AB'nin GDAÜ ve GDAÜ Parlamenter Asamblesine verdiği desteği dile getirerek, bölgenin AB entegrasyonu yolunda birlik ve beraberlik içerisinde ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Parlamenter Asamblesi 2'nci Genel Kurulu, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapıldı.

"Parlamentoların Entegrasyon Süreçlerindeki Rolü ve Bu Çerçevede Tecrübe ve Katkı Paylaşımı" ana başlıklı genel kurulda konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, GDAÜ'nün Balkan ülkelerinin ortak iradesini ve özgün sesini yansıtan, Balkanlar'daki yegane bölgesel sahiplenme örneği olan işbirliği forumu olduğunu belirtti.

Çiçek, "Her alanda büyük bir potansiyel barındıran Balkanlar'da kalıcı güvenliğin, istikrar, barış ve refah ortamının sağlanması ortak vazifemizdir. Bu itibarla, geçmişteki çatışmalardan ve bölünmelerden gerekli dersleri çıkarmamız, aramızdaki işbirliğini ve dayanışmayı geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum" dedi.

Güncel sınamaların tüm Balkan ülkelerinin Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesiyle aşılacağına inandığını aktararak Çiçek, bu süreçte GDAÜ gibi bölgesel diyalog ve işbirliği mekanizmalarından azami derecede istifade edilmesi gerektiğini söyledi.

Çiçek, Balkan ülkelerinin Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarına yöneliminin, bölge barışı ve istikrarı bakımından önemli bir çıpa teşkil ettiğini vurgulayarak, Türkiye'nin de bu çerçevede, Balkan ülkelerinin AB ve NATO ile bütünleşme perspektifini desteklediğini ifade etti.

Sırbistan ile Kosova arasında devam eden diyalog sürecinde somut ilerlemelerin kaydedilmesinin önemli bir başarı olduğunu söyleyen Çiçek, "Yakın gelecekte, AB'nin Sırbistan'la üyelik müzakerelerine fiilen başlamasını, Kosova'yla da Temmuz 2014'te parafe edilen İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasını imzalamasını umuyoruz" dedi.

Çiçek, AB üyelik süreci uzun zamandır durağan olan Bosna Hersek'in de Avrupa ailesi içinde hak ettiği geleceğe yönelik olarak atacağı somut adımların herkesin kazancı olacağını söyledi.

Makedonya'nın da Yunanistan ile arasındaki "isim sorunu"nu bir ana önce çözüp, AB ve NATO üyesi olması temennisinde bulunan Çiçek, Makedonya'da son dönemde meydana gelen iç siyasi gelişmeleri yakında takip ettiklerini vurguladı.

Çiçek, GDAÜ Parlamenter Asamblesi'ne üye ülkelerin tamamının, birbirleriyle çok yakın siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel bağlara sahip olduğunu belirterek, söz konusu bağların, çok çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesine hizmet ettiğini kaydetti.

Parlamentolar arasındaki işbirliğinin, entegrasyon süreçlerine sunacağı katkılardan birinin, küresel ve asimetrik tehditler bağlamında yapılacak görüş alışverişinin sürekli kılınması olduğunu vurgulayan Çiçek, "Terörizmle mücadele, yabancı terörist savaşçılar sorununun önünün alınabilmesi, yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin önünün alınması gibi modern küresel sınamalar karşısında evrensel liberal değerler temelinde tesis edilmiş ortak duruşların

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ), Balkanlar'da barış ve istikrarın tesis edilmesi, iyi komşuluk ilişkilerinin kurulması ve bölgesel işbirliğinin sağlanması amacıyla 1996 yılında Bulgaristan'da kuruldu.

GDAÜ'nün amaçları arasında, bölge ülkeleri arasında siyasi ve güvenlik alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi, ekonomik işbirliğinin teşvik edilmesi ve işbirliğinin demokratik kurumlar, adalet, yasadışı faaliyetlerle mücadele ve beşeri boyutlarının genişletilmesi yer alıyor.

Oluşumun kurucu üyelerinden olan Türkiye, 1998-1999 ve 2009-2010 yıllarında dönem başkanlığını yürüttü. Oluşumun dönem başkanlığını geçen yıldan itibaren Arnavutluk yürütüyor.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.