TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, GENÇLİK TEMSİLCİLERİNİ KABUL ETTİ


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz ile Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 81 ilden gelen gençlik temsilcilerini kabul etti.

15 Mayıs 2015 Cuma 20:00

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gençlerden hayata iyi hazırlanmalarını isteyerek, "Çalışmadan bir yere gelme imkanı yok. Hiçbir zaman bir işin yolunu bularak, kestirmeden bir yere gelme gayretinde olmayın. O sizi sıkıntıya sokar" dedi.

Çiçek, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz ile Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 81 ilden gelen gençlik temsilcilerini kabul etti.

TBMM Tören Salonundaki kabulde, Kırşehir Temsilcisi Berfu Bahar, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen dedesine yazdığı ve Ecdada Mektup Yarışması'nda birincilik kazandığı mektubu okudu.

Çiçek, gençlere hitaben yaptığı konuşmada, konuklarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Milli mücadelenin 19 Mayıs'ta başladığını ve devamında önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Çiçek, 19 Mayıs'ın yakın tarihte önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasıyla elde edilen en önemli üç kazanımın bağımsızlık, cumhuriyet ve demokrasi olduğuna işaret ederek, "Milli mücadeleyi kazanmasaydık, bugün sahip olduklarımıza sahip olamazdık. Bütün bunların kazanılmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere katkısı olan herkesi rahmet ve minnetle anıyoruz" şeklinde konuştu.

Dünyada sadece Türkiye'de devletten önce TBMM'nin kurulduğuna dikkati çeken Çiçek, milli mücadeleyi Meclis'in yürüttüğünü, daha sonra milli ordu ve devletin kurulduğunu, bu nedenle TBMM'nin Gazi Meclis olarak anıldığını kaydetti.

Çiçek, gençlerin toplum için önemine değinerek, toplumların geleceğinin gençlerinin yetişmesine bağlı olduğunu söyledi. Ülke nüfusunun yüzde 60'ının 24 yaşın altında olmasının iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Çiçek, "Bizim beleşten para kazanacak petrolümüz, doğalgazımız yok, avanta imkanlarımız yok ama iyi bir gençliğimiz var. Gençlerimizi hem bilgi itibarıyla hem kültür itibarıyla iyi yetiştirebilirsek bu milletin, bu ülkenin geleceği çok daha sağlam temeller üzerinde olur" değerlendirmesinde bulundu.

Yaşlıların ülkenin geçmişi, gençlerin de geleceği olduğunu ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

"Geçmişle gelecek arasında sağlıklı gönül köprüsü, kültür köprüsü, eğitim köprüsü kurabilirsek Türkiye'nin geleceği bugünkünden çok daha güvenli olacak demektir. Ailelerinizin, öğretmenlerinizin ve büyüklerinizin iyi vatandaş olmanız yönündeki tavsiye ve telkinlerini can kulağıyla dinlemeniz lazım. Bu yaşlarda ilgi duyduğunuz hususlar sizi geleceğe hazırlıyorsa, gençlik heba edilmemiş demektir. Bu yaşları verimli değerlendiremezseniz, kaybettiğiniz zamanı ileride kazanma şansınız olmaz.

Bugün sahip olduklarınıza benim neslim sahip değildi. İlk Meclis'te tutanak tutacak kağıtları bile oradan buradan emanet aldık. Oturacak sandalye yok, gaz tenekesi üstünde o çalışmaları yapıyorlardı. Devletimizi kurduğumuzda nal çivisini bile yapamayan Türkiye, kendi uçağını, tankını, füzesini, birçok şeyi yapabilir hale geldi."

Cemil Çiçek, gençlerden kendilerini iyi yetiştirmesini istedi.

Çalışmadan bir yere gelme imkanı olmadığını vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de sistemin işleyişiyle ilgili elbette şikayetler, beklentiler var. 'Nasılsa bir yolunu bulur bir yere geliriz'. Ben bir yere geldiysem, çalışarak, dişimle, tırnağımla çalışarak geldim. 7 çocuklu 11 nüfuslu bir ailenin çocuğuyum, köyde okudum. Sizin giydiklerinizi üniversite son sınıfta bile giymedim, yediklerinizi de yemiyordum. Ben ve benim neslim lise son sınıfa kadar soğuk kuyu lastik ayakkabı giydik. Üniversitede de lastik ayakkabı giydim. Hayata iyi hazırlanmanız lazım. Hiçbir zaman bir işin yolunu bularak, kestirmeden bir yere gelme gayretinde olmayın. O sizi sıkıntıya sokar. Alın teriyle çalışarak, gayret ederek, iyi okuyarak... 1957, 1958, 1959, 1960'ta sokak lambasının aydınlığında ders çalışarak bir yere gelmeye çalıştım. Yarın bugünden daha iyi olacaksa daha çok çalışarak, daha çok üreterek, daha çok bilgi sahibi olarak, kendi tarihinizden, kültürünüzden kopmadan, 'honki ponki' nesli olmadan sağlıklı nesil olmanız kaydıyla biz size güveniyoruz. Değilse vur patlasın çal oynasın neslinin Türkiye'ye verebileceği hiçbir şey yok."

Çiçek, konuşmasının ardından gençlik temsilcileriyle tokalaştı ve sundukları hediyeleri kabul etti. Konuk gençlere de içinde Meclis'in tarihçesini anlatan kitap ve çeşitli hediyelerin bulunduğu çanta verildi.

Daha sonra Çiçek, Metin Yılmaz ve beraberindeki gençlerle Meclis merdivenlerinde anı fotoğrafı çektirdi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.