TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONU BAŞKANI İŞLER; HİNDİSTAN STK HEYETİNİ KABUL ETTİ


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Hindistan'dan gelen bir grup gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisini kabul etti.

26 Mart 2015 Perşembe

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Hindistan'dan gelen bir grup gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisini kabul etti.

Başbakanlık tarafından koordine edilen Türkiye'nin kamu diplomasisi faaliyetleri projesi kapsamında Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren heyete hitaben bir konuşma yapan İşler, Türkiye ve Hindistan ilişkilerinin iyi bir noktada olduğunu vurguladı.

Son dönemlerde iki ülke arasında üst düzey karşılıklı ziyaretlerin arttığına dikkat çeken İşler, Türkiye ve Hindistan'ın 21. Yüzyılın yükselen değerleri olduğunu ifade etti.

"Hindistan pek çok alanda dünyada, uluslararası camiada adından söz edilen bir ülke haline geldi" şeklinde konuşan İşler, "Aynı şekilde Türkiye'de son on iki, on üç yılda dünyada adından söz ettiren bir ülke" dedi. İşler şöyle konuştu:

"2002'de iktidara geldiğimizden beri çok boyutlu bir dış politika izliyoruz. Bu bağlamda bütün bölgelerle ilişkilerimizi ciddi manada geliştirdik. Sıfır sorun politikasından hareketle özellikle sorunlu olduğumuz ülkelerle sorunlarımızı çözdük, ciddi manada iletişim kurduk. Dış politikada bir diğer ilkemiz de kazan-kazan ilkesi. Dolayısıyla problemlerin karşılıklı kazan olduğu zaman çözülebileceğine inanıyoruz. Bu çerçevede dış politikamızı aktif bir şekilde hatta pro-aktif bir şekilde devam ettiriyoruz."

Arap Baharı'na da değinen İşler, bölgenin şu an ciddi bir tehditle, meydan okumayla karşı karşıya olduğunu kaydederek bu durumun çok fazla uzun süreceği kanaatinde olmadığın, bunun geçici bir dönem olduğunu düşündüğünü söyledi.

"Bu dönemin başlaması artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının bir ilk adımıdır. 21. Yüzyılda İslam coğrafyasında, Arap coğrafyasında da artık daha çok demokrasiden bahsedeceğiz, insan haklarından bahsedeceğiz" ifadelerine yer veren İşler, "Bölge yeni bir sürece girmiş ve bu süreç inişli çıkışlı da olsa bazen acı bazen tatlı yoluna devam edecek ve bu ülkelerin de demokrasi yolunda ciddi mesafeler kat edeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.