TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İDARE AMİRİ USLU'NUN KABUL܅


TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Fas İstiklal Partisi Genel Başkanı ve Fas Büyükşehir Belediye Başkanı Hamid Chabat Maire ve beraberindeki heyet ile makamında bir araya geldi.

26 Mart 2015 Perşembe

TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Fas İstiklal Partisi Genel Başkanı ve Fas Büyükşehir Belediye Başkanı Hamid Chabat Maire ve beraberindeki heyet ile makamında bir araya geldi.

TBMM İdare Amiri Uslu, görüşmede yaptığı konuşmada konuk heyeti Meclis'te görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Uslu, Fas'ı kardeş ülke olarak gördüklerini söyleyerek, Fas'ın istikrarındaki gelişmeleri yakinen takip ettiklerini belirtti.

Fas'ın sadece ticari anlamda değil turizm alanın da gelişmekte olduğunu vurgulayan Uslu, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi ile Fas'ın ekonomi alanındaki gelişmelerin daha hızlı gelişeceğini kaydetti.

Bazı İslam ülkelerinde yaşanan olumsuzlukları kaygıyla izlediklerine dikkat çeken Uslu, " Bu İslam ülkelerindeki istikrarsızlığın giderilmesi bakımından önemli bir güce sahip olunması gerektiğini düşünüyorum."

Yemen'deki gelişmelere değinen Uslu, "Bir kısım kurumlar ve maalesef bazı ülkeler terörü taşeron olarak kullanarak bu ülkeleri istikrarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Demokrasi kültürüne sahip ülkelerin mutlaka teröre ve şiddete karşı olmak gibi bir sorumluğu olduğunu düşünüyorum. Bize yakın olanlar bizim işimize yarayanlar ya da bize karşı olanlar gibi bir ayrım yapamayız. " diye konuştu.

1915 Ermeni olaylarına da değinen Uslu, " Ermeni diasporasının tarihi gerçekleri çarpıtma konusundaki lobi çalışmaları Türkiye aleyhine bir sopa gibi kullanılmaya çalışılıyor. Bu konuyu bir siyasi çekişme malzemesi yapmak gibi bir lüksü olmadığını düşünüyorum. Tarih, tarihçiler tarafından yorumlanmalıdır ve hiçbir şekilde siyaset bu işe bulaşmamalıdır. Türkiye'nin gelişme potansiyeli, nüfusu ve dini değerleri ne yazık ki dışarda Türkiye aleyhine bir kampanya nedeni olmaktadır. Bu konuda da özellikle Faslı kardeşlerimizin her türlü teröre karşı olması hem de Türkiye aleyhine sürdürülen karalama kampanyalarına itibar etmemeleri gibi bir sorumluğu olduğunu ifade etmek istiyorum. Kaldı ki Osmanlı kendi yurttaşları olan Ermenilere millet-i sadıka demiştir. Aradan 100 yıl geçtikten sonra bir kısım asala terör örgütünün baskısı ve yarattığı korku ile Türkiye karşıtı kampanyalara hız vermesi ve terörü bir araç gibi kullanıyor olması bazı ülkelerinde buna çanak tutan yaklaşımları dünya barışı için ciddi ve tehdit edici bir sonuç yaratıyor. Bu tamamen Türkiye'yi zayıflatmak ve gelecekteki etkisini kırmak için sürdürülen kampanyalardır. Özellikle Faslı kardeşlerimizin bu tür yalan kampanyalara itibar etmemesini belirtmek istiyorum. Biz tarihi belgeleri incelenmek üzere açalım, tarihçiler incelesinler, gerçekler ortaya çıksın dedikçe tam tersine barışçıl bütün yaklaşımlarımız ret ediliyor. Sadece ve sadece siyasi bir amaç ve hırsla Türkiye karşıtı bir kampanya sürdürülüyor." değerlendirmesinde bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.