TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu düzenlemelerini de içeren "Torba Kanun Teklifi", ile kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı.

26 Mart 2015 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Yakut, yaptığı konuşmada, millet ruhuyla millet adına fikir hamlelerini hayata geçirmek için görev yaptıkları TBMM'de kendisinin 24. Yasama Dönemi'nin son birleşimi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Geçen zaman içerisinde, bu çatı altında, bazen büyük bir sevincin oluşturduğu mutluluk rüzgarları dalgalandı yüreğimizde, bazen gönlümüzde kopan fırtınalar sardı benliğimizi. Kulağını ve kalbini millete yöneltmiş bir Meclis olma yönünde, TBMM'nin çekim alanı ve güç merkezi olduğunun milletimizce daha iyi anlaşılması ve daha çok takdir edilmesi kaygısını taşıdık her zaman. Halkın verdiği yetkiyi millet meselelerinin çözümü için kullanırken sorumluluk kamçısının omuzlarımıza inişini hissettikçe yer yer öfkelendik ya da öfkelendirdik birbirimizi. Karşılığını, temsil ettiğimiz insanımızın adına ödeme aşkıyla ortaya koyduğumuz tutum ve davranışlarımızın sonucunda kol kola olduk bu kutsal mekânda. Gözlerimizi birbirimizden çevirdik bazen, bazen yüzlerimiz güldü birbirimize, hiç arzu etmememize rağmen bazen akıl reflekslerimizle beden dillerimiz eşgüdümsün hale geliverdi birdenbire. Sebebi ve sonucu ne olursa olsun, olup bitenlerin ardından, vefanın, zekanın ve vicdanın ağırlık merkezi olan kalplerimizin derinliklerinden gelen samimi bir helalleşme bütün bu olumsuzlukları yok sayacaktır.

Aslında her veda bir başlangıçtır, hele buluşma tarihi belli değilse hüzün doludur. Veda, aynı zamanda sonsuzluğa açılan bir geçitten sızan kırık dökük kelimeler, sevgiyle ıslatıldığında sulanıp tomurcuklanarak duygular, yepyeni umutlara yol alır durur hep. Her birimizin bir başka ses, bir başka tercih, bir başka rüzgâr olduğu güzel Türkiye'mizin aynı kalbe bağlı olan farklı damarları olarak, güneş açtığında da yollarımıza kar yağdığında da birbirimize ihtiyacımız her zaman vardır. Zihinsel iklimi sıcak tutacak bireysel ve toplumsal sözleşmenin ön şartı da bu olsa gerek. En güzel anıları geçmişe yolcu edip hüznün ve mutluluğun tadını, milletin kalbi özgürlüklerinin merkezi TBMM'de bırakırken, birikimi ile, sorumluluk ve millet arasında bağ kuracak arkadaşlarıma başarılar diliyor, önümüzdeki dönemde memleketimizin kaderinde söz sahibi olacak arkadaşlarımın demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü yolunda, barış içerisinde yarışmalarını temenni ediyor, hoş kalın, hoşça kalın dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum."

Konuşmasının ardından Yakut'u milletvekilleri alkışladı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Balkan Şehitleri'ni Anma Günü nedeniyle, şehitleri, Balkanlar'da yaşayanları ve bu şekilde Anadolu'yu vatanlaştıranları saygıyla andığını belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da Balkan faciasında, o acılı geri çekilişte hayatını kaybeden, Balkan topraklarında şehit düşen bütün şehitleri rahmetle ve minnetle andığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Balkan Savaşları tarihimizin en acıklı en trajik sayfalarından birisini oluşturur. Yüzbinlerce insanımız bu savaşlarda şehit olmuştur. Böyle bir günde bu toprakları bize vatan yapan, vatan yapılmasının temelini oluşturan şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümetin dış politikasını eleştirerek, Yemen'de patlak veren olayla ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın bir açıklama yaptığını ifade etti. Baluken, "Yemen'de perde arkasında İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan mezhep savaşında Türkiye taraf olduğunu açık bir şekilde ilan etmiştir" diye konuştu.

Baluken, bununla ilgili şu ana kadar Meclis'e herhangi bir açıklama yapılmamasını kınayarak, Dışişleri Bakanlığı'nın Genel Kurul'a bilgilendirme yapmasının önemli olduğunu söyledi.

Söz alan Bostancı, Baluken'in açıklamalarını hayretle ve üzüntüyle dinlediğini ifade ederek, "AK Parti'nin bölgedeki siyaseti çok açıktır ve mezhep temelli değildir. Gerek İran gerek Suriye ile ilişkileri mezhep temelinde değil, temel insani değerler istikametinde olmuştur. AK Parti iktidarı döneminde asla böyle bir dış politikaya rastlanmaz" şeklinde konuştu.

Bostancı, ayrıca Türkiye'nin desteklediğinin BM Güvenlik Konseyi'nin kararı olduğuna dikkati çekerek, "Uluslararası meşruiyeti olan bir karardır" dedi.

Tekrar söz alan Baluken de "Bostancı'nın kendisini bir hükümet yetkilisi yerine koyarak ortaya koymuş olduğu açıklamaları hiçbir şekilde tatmin edici bulmadığımızı ve bu talepteki ısrarımızı sürdürdüğümüzü ifade ediyorum" karşılığını verdi.

Bu arada Genel Kurul'da MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Kahramanmaraş'ın sanayisi ve turizmi, AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz Bitlis ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla gündemdışı söz aldı.

HDP'nin, Çerkezlerin sorunlarıyla ilgili Araştırma Önergesi'nin görüşülmesini içeren grup önerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

HDP, TBMM Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine önerisini Genel Kurul'a taşıdı. Öneri üzerinde konuşan HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Çerkezlerin tarih boyunca acımasız savaşlara karşı bağımsızlıklarını ve ülkelerini korumak zorunda kaldığını belirterek, 19. yüzyıl ortalarındaki yenilgilerden sonra yabancı topraklara sürgün edildiğini, bunun modern zamanların en büyük sürgünü olduğunu anlattı.

Dora, Çerkezlerin büyük bölümünün sürgünlerde yok olduğunu ifade ederek, yaşadıklarının "soykırım" olduğunu savundu. Sürgün ve yer değiştirme politikalarının uzun süre devam ettiğini belirten Dora, "Birçok Kafkas dili dayatma nedeniyle yok oldu ya da can çekişir halde. Çerkezler, Cumhuriyet'in kurulma sürecinde Anadolu'da eşit vatandaş olarak kendi kimliklerini koruyamamış, dil ve kültürlerini yaşayamamışlardır, inkar ve asimilasyon politikalarının kurbanı olmuşlardır. 40 ayrı ülkede yaşamını sürdüren Çerkezlerin en büyük bölümü Türkiye'dedir. Türkiye Çerkezlerinin sorunlarının giderilmesi için düzenleme yapılmalı" dedi.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, Dora'ın sözlerine katıldığını, 1 milyon insanın soykırıma uğradığını ve Osmanlı topraklarına sürgün edildiğini belirterek, geçen yıl Soçi'de kış olimpiyatlarının yapılmasının Çerkezler için acı olduğunu söyledi. Çerkezlerin aynı vatandaşlık haklarına sahip olduğunu ifade eden Özel, Meclis'in gelecek hafta çalışmalarını sona erdireceğini hatırlattı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de getirdikleri önerilere iktidarın "katılıyoruz ama zamanımız kalmadı" demesinin ayıp ve ciddiyetten uzak olduğunu savunarak, "13 yıldır iktidarda olduğunuzun farkında değilisiniz. Çerkezlerin sorunlarını buraya getirirken, aslında 13 yıldır bu sorunlarla ilgili bir şey yapmadığınızı teşhir ediyoruz. Soçi Olimpiyatları'nı boykota da davet ettik. Keşke o zaman gerekli tavrı gösterseydiniz" diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 130 yıl önce yaşanan olaya işaret ederek, tarihte yaşanmış olayların istismar konusu yapılarak siyasetçilerin kesin hüküm vermesine karşı olduklarını söyledi. Çerkezlerin kaderinin Osmanlı-Rus savaşı ile değiştiğini kaydeden Öztürk, 1,5 milyon Çerkezin doğduğu toprakları terketmek zorunda bırakıldığını ifade etti.

Çerkez Ethem ile ilgili okul kitaplarında yer alan bazı ifadelerin Çerkez toplumunu üzdüğünü ve incittiğini belirten Öztürk, tarihte yaşanan olayların esiri olmadığını, tarihi tarihçilere bırakarak ileriye baktığını, kin ve nefret beslemeyip hakları için silaha başvurma yolunu seçmediğini söyledi.

Konuşmaların ardından HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

CHP'nin "TMSF'nin Çukurova Grubu'nun bazı şirketlerine el koyması, SPK'nın Turkcell yönetimine yeni üye ataması ve reklam görüntüsü altında bazı medya kuruluşlarına örtülü kazanç sağlanması" ile ilgili grup önerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

CHP, TBMM Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine, "TMSF'nin Çukurova Grubu'nun bazı şirketlerine el koyması, SPK'nın bağımsız üye görüntüsü altında Turkcell yönetimine AKP'li eski bakanlar ile İzmir il yöneticisini ataması ve Turkcell yönetiminin reklam görüntüsü altında Ethem Sancak ile diğer medya kuruluşlarına örtülü kazanç aktarması süreci" konusundaki Araştırma Önergesi'nin görüşülmesini içeren grup önerisini Genel Kurul'a taşıdı.

Öneri üzerinde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye'de "havuz medya sorunu" olduğunu ve bu sorunun masaya yatırılması gerektiğini söyledi. TMSF'nin Akşam, Güneş ve Star gazetelerine el koyarak Ethem Sancak Grubu'na verdiğini, SPK'nın da Turkcell'de Çukurova Grubu üyelerini alarak AK Parti'li bazı eski bakan ve il başkanını yeni üye atadığını ifade eden Oran, "Turkcell mi Akcell mi? Nasıl güveneyim bu kuruma? Ben güvenmiyorum. Temiz, ahlaklı siyaset için gerçeklerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olalım" dedi.

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, "AK Parti ve iktidarı gökten zembille inmedi, milletin teveccühünü alarak geldi. Tabii ki medyada da iktidarı destekleyen medya kuruluşları olabileceği gibi aleyhinde olan da olabilir. Onlar da özgür basın anlayışı içinde yayın yapabilir" görüşünü ifade etti.

CHP'nin önergeyi "hesaplaşma dürtüsüyle" verdiğini savunan Bilgiç, "Turkcell veya diğer şirketler, medya planlamasını kendilerine göre yapar. Herkese eşit dağıtım yapmasını beklemek ticari hayatın gereğiyle bağdaşmaz. CHP'li bir yetkili, gazetelere el koymaktan bahsetti. Bunun bir hukuki karşılığı yok. Burası dışarıda yaşanan kavgaların veya medya üzerinden yaşanan kavgaların hesaplaşma yeri değil" diye konuştu.

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Hükümet'in medya üzerinde operasyon yaptığını ileri sürerek, "Kamu ihalelerinden yandaş işadamlarına ihale verilecek, oradan kazanılan paralarla gazete alacaksınız, başına da damadı getireceksiniz. Tapeler inkar edilemez, burada havuz medyası için para koyan işadamlarının konuşmaları var. Bu medyada çalışanlar 100-200 bin dolar maaşla AKP ve Erdoğan'ı övüyorlar. Böyle medya olur mu? 28 Şubat'ta yapılanların kat kat kötüsünü siz yapıyorsunuz? Haksızlık kimden gelirse gelsin önemli olan karşısında durabilmektir. Dün siz bunlardan dert yanıyordunuz" dedi.

Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP'li Oran, hesaplaşma amacı içinde olmadığını belirterek, "Ben de havuz medyasının mağduru oldum. Bunu yargı önünde çözeceğim, sonuna kadar gideceğim. Elimdeki bilgi ve belgeler de bu tezgahı çökertmiş oldu. Dava bu değil, hepimizin ortak sorunu. Bugün bize, yarın size. Demokrasinin sağlıklı işlemesi için özgür medyanın olması lazım. Orada çalışanlara da yazık oluyor. Faturayı da vatandaş ödüyor" görüşünü savundu.

Öneri aleyhinde konuşan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Çukurova Grubu'nun taahhütlerine uymadığını belirterek, verilen süreler dolduğunda haciz işleminin gerçekleştirildiğini, TMSF'nin kanunla kendisine verilen görevi yaptığını ve kamunun alacağını tahsil ettiğini, siyasiler olarak TMSF'nin yanında yer almaları gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan, MHP'nin "imar işlerinde rant lobileri ile yolsuzluk ve rüşvet iddiaları"yla ilgili Araştırma Önergesi'nin görüşülmesini içeren grup önerisi de görüşüldü.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP'nin Zonguldak’taki tapu tahsis ve Havza-i Fahmiye sorunlarının çözümüne yönelik önergesinin Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda iktidar ve diğer siyasi partilerin desteğiyle kabul edilerek ilgili tasarıya girdiğini ancak Parlamento'nun yoğunluğu dikkate alındığında düzenlemenin yasalaşmasının mümkün olamayabileceğini söyledi. Maddenin tasarıdan alınarak torba tekliflerin birisine eklenmesini öneren Hamzaçebi, "Bu konudaki önerimi ve önerge taslağımı AK Parti, MHP ve HDP grubuna ilettim. 4 siyasi parti karar verirse Zonguldaklılara müjdeyi bugün verelim istiyorum" dedi.

MHP'nin grup önerisi de kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, grup önerilerinin görüşülmesinin ardından Torba Kanun Teklifi'ne geçildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, görüşülen Torba Kanun Teklifi'ne "petrolün boru hattıyla taşınmasına ilişkin mal teslimi ve hizmetlerin KDV'den muaf tutulmasına ilişkin düzenleme"nin eklenmek istenmesi tartışma yarattı.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Sadık Yakut, teklifin 27. maddesinin kabul edilmesinin ardından, AK Parti milletvekilleri tarafından verilen Katma Değer Vergisi Kanunu'na geçici madde eklenmesiyle ilgili yeni madde ihdasına ilişkin önerge verildiğini ancak 3. maddenin görüşmelerinden sonra verilmesi gerektiği için işleme alınamayacağını söyledi. Yakut, CHP'nin Taşkömürü Havzasındaki Taşınmaz Malların İktisabına Dair Kanun'da bir değişiklik öngören madde ihdasını içeren önergesinin de iç tüzüğe göre görüşülmekte olan tasarı ve teklifin konusu olmadığını ve işleme konulamayacağını kaydetti.

Daha sonra AK Parti İstanbul Milletvekili Doğan Kubat, usul tartışması açılmasını talep ederek, bu konuda daha önce örnek uygulamalar olduğunu ve konu bütünlüğü içerisinde teklifte kanunun yer aldığını kaydetti. Kubat, "Sırasının geçmiş olması bunun görüşülmesine mani değildir" görüşünü savundu.

Kubat, teklifin 27. maddesinden sonra yeni 28. madde ihdası noktasında bir önerge verdiklerini belirterek, "Daha önce sırası geçen maddelerle ilgili Genel Kurul'da verilen önergeler kabul edilmiş. Sehven olabilir, bazen acil konular o maddeyle ilgili iki üç madde geçtikten sonra da anlaşılabilir. Bu konuda asıl olan, bu yeni madde ihdaslarına yönelik Komisyon'un salt çoğunluğunun ve Genel Kurul'un kararıdır" dedi.

Bunun üzerine Yakut, birleşime iki kez ara vererek, grup başkanvekillerini görüşmeye çağırdı.

Bu arada görüşmeler sırasında CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Komisyon sıralarını işaret ederek, "Sayın Başkanım milletvekilleri Genel Kurul salonunda yemek yiyebilir mi? Arka sırada oturan, Başkanlık Divanı'nda da görev yapmış olan bir milletvekili orada yemek yiyor. Böyle bir şey olabilir mi?" diye sordu.

Yakut, "Kimse, bilmiyorum ama doğru değil" diyerek uyarıda bulundu.

Yemek arasının ardından başlayan birleşimde, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı milletvekillerinin imzasıyla yeni madde ihdası için önerge verildi. Önerge okunmadan önce söz alan HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan itiraz etti. Kaplan'ın itirazı üzerine usul tartışması açıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Doğan Kubat, madde ihdası konusunda Genel Kurul'da farklı uygulamalar olduğunu belirterek, üzerinde uzlaşma olmadan da yeni madde ihdasının yapıldığını söyledi. Tasarı ile teklifle ilgisi kurulabilecek bir maddenin ihdasını önerdiklerini anlatan Kubat, ayrıca teklif kapsamında olan düzenlemede değişiklik getirdiklerini kaydetti.

HDP Şırnak Milletvekili Kaplan, birleşimin başında Başkanvekili Sadık Yakut'un yeni madde ihdasının görüşülemeyeceğini söylediğini belirterek, "Ne oldu da fikriniz değişti? Sözleriniz tutanakta var. İlgili diye her değişiklik yapılacak mı? Dersinizi iyi çalışmıyorsunuz. Reisin yerinde olsam hiçbirinizi milletvekili adayı yapmam. İşinizi doğru dürüst yapın" dedi.

Yapılmak istenen düzenlemenin uluslararası sözleşmeyle ilgili olduğunu savunan Kaplan, "Boru hatlarının taşımasından, petrolün mal teslim ve hizmetinden hangi şirketler yararlanıyor, haydi bir çıkın açıklayın. TANAP'ı, BTC'yi, Mavi Akım'ı, Kerkük-Yumurtalık da var. Kerkük-Yumurtalık'tan Zaho'ya kadar olan petrol hattını hangi şirkete verdiniz, onu da açıklayın. Yüzde kaç komisyonla daha ucuza verdiniz? Onu da açıklayın ki milyar dolarlar nasıl bu son dakika önergeleriyle birilerine cukka oluyor, bunu da millet bilsin. Komisyon çoğunluğunuz kadını erkek, erkeği kadın yapamaz" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başkanvekili Yakut'un birleşimin başında verilen ve teklifle ilgili olmayan üç ayrı önergeyi okuduğunu ve işleme koymayacağını söylediğini belirterek, Yakut'un tutumunu değiştirecek bir durum görmediğini söyledi. Arada görüşmelerin yapıldığını, CHP olarak Zonguldak'ta mülkiyet sorununun çözülmesi gerektiği kanaatini paylaştıktan sonra bunun girmesine karar verildiğini anlatan Hamzaçebi, Genel Kurul'un onayına sunulacak ve Yakut'un tutumunu değiştirecek tutum görmediğini kaydetti.

Konuşmaların ardından yeni madde ihdas edilmesi AK Parti'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Bu sırada söz alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Şu anda gelen haberlere göre Yemen'deki operasyonla ilgili İranlı yetkililerden çok büyük bir bölgesel savaşın nedeni olabilecek değerlendirmeler haber sitelerine düşüyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan da Yemen'deki operasyona her türlü lojistik desteği vereceğini açıklayan bir takım beyanlarda bulunmuş. Türkiye ile İran'ı savaş boyutunda karşı karşıya getirebilecek olan bu gelişmelerle ilgili acil olarak Genel Kurul bilgilendirilmelidir" dedi.

Komisyon sırasında oturan Çalışma ve Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Ülkemizin dışında komşu ve dost ülkelerde meydana gelen gelişmeler konusundaki talebi ilgili bakan arkadaşlarımıza iletip, Meclis çalışmaları sırasında mümkün ise bilgilendirmenin yapılması, değilse en kısa sürede bilgilendirmeyle ilgili gereğinin yapılacağı inancı içindeyim. Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesi, tamamen kendi takdirleridir" dedi.

Daha sonra, petrolün boru hattıyla taşınmasına ilişkin mal teslimi ve hizmetlerin KDV'den muaf tutulmasını içeren önerge üzerinde görüşme açıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Torba Kanun Teklifi'nde petrolün boru hattıyla taşınmasına ilişkin yapılacak mal teslim ve hizmetlerinin KDV'den muaf tutulmasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Genel Kurul'da, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı milletvekillerinin imzasıyla verilen önerge, üzerinde yapılan görüşmelerin ardından kabul edildi.

Buna göre, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce usulüne uygun olarak yürürlüğe giren ve Petrolün Boru Hatları ile Transit Geçişine Dair Kanun kapsamında bulunan milletlerarası andlaşma hükümleri çerçevesinde Katma Değer Vergisi'nden istisna edilmiş olan transit petrol boru hattı projelerinin inşa ve modernizasyonunu gerçekleştirenlere 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yapılan teslim ve hizmetler Katma Değer Vergisi'nden müstesna olacak. Bu kapsamda yapılan mal teslimleri ve hizmet ifaları nedeniyle yüklenilen vergiler, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan vergiden indirilecek. İndirim yoluyla telafi edilemeyen vergiler, istisna kapsamında işlem yapan mükellefin talebi üzerine iade edilecek. Maliye Bakanlığı, istisna kapsamına girecek teslim ve hizmetleri tanımlamaya, istisna ve iadeye ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkili olacak.

Teklifin görüşmeleri sürüyor.

**** HABERİN DEVAMINI "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDE BULABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.