TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

FİLDİŞİ SAHİLİ CUMHURBAŞKANI OUATTARA TBMM'DE…


TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Dramane Ouattara onuruna TBMM'de öğle yemeği verdi.

26 Mart 2015 Perşembe

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Dramane Ouattara onuruna TBMM'de öğle yemeği verdi.

TBMM Mermerli Salon'da Ouattara ile baş başa görüşen Yakut, daha sonra konuk Cumhurbaşkanı onuruna öğle yemeği verdi.

Yakut yemekte yaptığı konuşmada, konuk Cumhurbaşkanı'nı Türkiye'de görmekten ve Meclis'te ağırlamaktan duyduğunu memnuniyet ifade etti.

Ziyaretlerinin, Fildişi Sahili'nden Türkiye'ye bugüne kadar Devlet Başkanı düzeydeki ilk ziyaret olması bakımından ayrı bir anlam ve önem taşıdığını söyleyen Yakut, üst düzey ziyaretlerin karşılıklı artmasının ikili ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye'nin Afrika ülkelerine olan ilişkilerine önem ve öncelik vermekte olduğunu kaydeden Yakut, "Bu çerçevede güzel ülkenizin de bizim nezdimizde müstesna bir yeri vardır." diye konuştu.

İki ülke parlamentosunun dostluk gruplarının karşılıklı temaslarına önem verdiklerini dile getiren Yakut sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye- Fildişi Sahili Dostluk Grubu'nun 2011 yılında kurulduğunu ve halen aktif olduğunu belirtmek isterim. Haziran ayındaki seçimlerden sonra TBMM bünyesinde yeni bir dostluk grubu kurulacak. Sizin Meclisinizde de dostluk grubu kurulduğunu biliyoruz. Önümüzdeki dönemde verimli bir işbirliğinin gerçekleşmesini umuyorum.

Meclislerimiz arasında parlamenter diplomasinin etkin bir şekilde işlemesi ehemmiyet arz etmektedir. Bu doğrultuda, gerek dostluk grupları arasında karşılıklı ziyaretler, gerek ISIPAB gibi uluslararası örgütler düzleminde Meclislerimiz arası ilişkilerin artacağına olan inancım tamdır."

Ülkeler arasındaki dostane ilişkilerin kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini söyleyen Yakut, "Fildişi Sahili ile karşılıklı olarak birbirimizin önemli adaylıklarını uluslararası platformlarda destekliyoruz. Son olarak BM Güvenlik Konseyi adaylığımız için verdiğiniz desteğe de teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Fildişi Sahili Sahraaltı ile Afrika ülkeleri arasında en büyük ticari ortaklarından biri olduğun belirten Yakut, şunları kaydetti.

"2014 yılında ikili ticaret hacmimiz 331 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İkili ticari ilişkilerin hukuki zeminini oluşturan Türkiye-Fildişi Sahili Ticaret Anlaşması ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması 13 Ocak 2015 itibariyle yürürlüğe girmiştir. Ekonomik ilişkilerimizin gözden geçirilmesi ve daha da geliştirilmesi açısından, Karma Ekonomik Konseyi (KEK) birinci toplantısının en kısa zamanda düzenlenmesini arzu etmekteyiz."

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Ouattara ise kendilerini Meclis'te ağırladıklarından dolayı Yakut'ta teşekkür ederek, Türkiye'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Fildişi Sahili ve Türkiye arasındaki ilişkilere değinen Ouattara, Türkiye'den öğrenecekleri çok şey olduğunu belirtti. Ouattara, Türkiye ile her alandaki ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.