TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

POLONYA SEJM HEYETİNİN TBMM'DEKİ TEMASLARI…


Resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye'de bulunan Polonya Sejm (Polonya Parlamentosu alt kanadı) üyelerinden oluşan heyet, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal ve TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ile Meclis'te ayrı ayrı görüştü.

25 Mart 2015 Çarşamba

Resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye'de bulunan Polonya Sejm (Polonya Parlamentosu alt kanadı) üyelerinden oluşan heyet, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal ve TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ile Meclis'te ayrı ayrı görüştü.

Sejm üyelerinden oluşan heyeti ilk olarak makamında kabul eden TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, konuk heyeti Meclis'te görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye ile Polonya arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkisinin eskiye dayanan bir dostluk ilişkisi olduğunu vurgulayan Köksal, geçen sene Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin 600. yılı kutlandığını anımsattı.

Gerçekleştiren ziyaretin ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamasını umduğunu söyleyen Köksal, sözlerine şöyle devam etti:

"Polonya ile aramızda işbirliği yapacağımız pek çok konu var. Bunlar ticaretten başlayıp savunma sanayine uzanan bir süreç içerisinde işbirliği yapacağımız pek çok şey var. Geriye dönüp baktığımızda 2 milyon dolar olan ticaret hacmi 4 yılda 5 milyar dolara çıkmış ancak süreç içerisinde pek artmamış. Demek ki bizim biraz daha gayret edersek iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha yukarı çekilebileceğimizi umuyorum."

Köksal, Polonya'nın AB uyum sürecinde Türkiye'ye verdiği destekten dolayı da teşekkür etti.

Ardından Sejm heyeti TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ile bir araya geldi.

Tekelioğlu, Türkiye'nin Polonya ile ilişkilerini geliştirmekten yana olduğunu söyleyerek, "Ama en çok özellikle not ettiğimiz husus Polonya'nın AB üyeliği sürecinde Türkiye'ye her zaman verdiği desteğidir." diye konuştu.

Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde zaman zaman tıkanıklar oluşsa bile Türkiye tarafının AB iradesinde sapmanın mümkün olmadığını belirten Tekelioğlu, "AB standartlarını ve normlarını benimsiyoruz. Dolayısıyla bunlara sahip olmamız gerektiğini iyi biliyoruz." dedi.

AB müzakere fasıllarının birçoğunun açıldığını söyleyen Tekelioğlu, açılmayan fasılların sebebinin teknik sorunlardan değil tamamen siyasi sorunlardan dolayı olduğunu söyledi.

Türk halkının AB standartlarına sahip olmayı önemsediğini kaydeden Tekelioğlu, anketlerde AB üyeliği için yüzde 90 evet çıktığını ancak "Türkiye AB'ye girebilir mi" yüzdesi 40'ların altında kaldığını belirtti. Tekelioğlu bunun sebebinin de AB'nin davranışlarından kaynaklandığını söyledi.

Türkiye'nin pek çok alanda AB standartlarına yaklaştığını ifade eden Tekelioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Şuanda bizim yapmamız gereken iş Türkiye'yi ekonomik olarak büyütüp fert başına gelirimizi 20-25 bin dolara çıkarma gayretidir ki bu yolda çalışıyoruz. Büyük ülkelerin büyük sorunları olur. Bizde bu sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Polonya'nın AB sürecinde verdiği destekten dolayı tekrar teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Polonya'nın desteğini biliyoruz ama Polonyalı dostlarımızdan AB'de Türkiye'yi sadece bugünkü konumu ile değil gelecekteki potansiyeli ile değerlendirmek AB'nin yararına olacağı hususları dile getirmelerini rica ediyorum."

Daha sonra TBMM Türkiye- Polonya Dostluk Grubu Başkanı Şenol Gürşan, konuk heyet onuruna öğle yemeği verdi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.