TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İSPANYA PARLAMENTO HEYETİ TBMM'DE…


TBMM Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Afif Demirkıran, Türkiye İspanya Dostluk Grubu yönetim kurulu üyesi Milletvekilleri ile birlikte İspanya Parlamento heyetine TBMM'de yemek verdi.

16 Mart 2015 Pazartesi

TBMM Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Afif Demirkıran, Türkiye İspanya Dostluk Grubu yönetim kurulu üyesi Milletvekilleri ile birlikte İspanya Parlamento heyetine TBMM'de yemek verdi.

Yemekte bir konuşma yapan Afif Demirkıran, yakın zamanda Türkiye'de ve İspanya'da yapılacak olan milletvekili seçimlerinin ardından karşılıklı dostluk gruplarının hızlı bir şekilde kurulmasını ve ilişkilerin aralıksız devam etmesini umduğunu söyledi.

Demirkıran, TBMM Avrupa Birliği KPK Başkanı olduğunu hatırlatarak, Türkiye AB ilişkilerine değindi. Türkiye'nin 52 yıldan fazla bir zamandır AB'ye tam üye olmak için çaba sarf ettiğinin altını çizerek bu gecikmenin zaman zaman AB tarafından, zaman zaman da Türkiye tarafından kaynaklandığına vurgu yapan Demirkıran şöyle konuştu:

"Şunu açıkça belirtmeliyim ki her on yılda bir askeri bir ihtilalle karşı karşıya gelen bir ülkenin AB tarafından kabul görmesi mümkün değildi. Ancak son 13 yıldır Türkiye'de bir tek parti iktidarı var. İstikrarlı bir politika var. Buna bağlı olarak istikrarlı ekonomi var. Türkiye buna bağlı olarak büyümektedir."

2005 yılında AB ile müzakerelerin başladığını hatırlatan Demirkıran, 35 fasıldan 14'ünün açıldığını, bir faslın geçici olarak kapatıldığını söyledi.

Müzakerelerin teknik olması gerekirken zaman zaman politik sebeplerle tıkanma noktasına geldiğini belirten Demirkıran, fasılların Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Fransa tarafından bloke edildiğini, Fransa'nın blokesini kaldıracağını açıklamasına rağmen AB'nin halen yeni fasılları açmadığını ifade etti.

Gümrük Birliği anlaşmasının getirdiği faydalara da değinen Demirkıran, Türkiye'nin ihracatının yüzde elliye yakınını AB üyesi ülkelere yaptığını, son 12 senedir Türkiye'ye gelen direk yabancı sermayenin de yüzde yetmişten fazlasının AB ülkelerinden geldiğini, bunun büyük bir kısmının da İspanya'dan geldiğini belirterek konuk heyete teşekkür etti.

Türkiye'de üretilen ürünlerin AB'ye geçişinin çok kolay olduğunu ama bu ürünleri üreten iş adamlarının vize engeline takıldığı için Avrupa'ya geçemediğini, gerekli bağlantıları kuramadığını ve seminerlere katılamadığını kaydeden Demirkıran, bunun bir çifte standart olduğunu belirtti.

Kıbrıs meselesi ile ilgili olarak da Birleşmiş Milletler liderliğinde daha dirayetli bir çözüm bulunması gereğine dikkat çeken Demirkıran, "Kıbrıs meselesi mutlaka çözülmelidir" dedi.

Demirkıran, Avrupa Birliği ile ilgili tüm konulardan bağımsız olarak Türkiye'nin AB kurumu altında oluşmuş olan ortak akıl doğrultusunda, fasıllar devam ediyormuş gibi kriterleri yerine getirmek için çalıştığını kaydetti.

"Akdeniz'in iki ucundaki iki kardeş ülkenin" ticaret hacminin arttırılması gerektiğini belirten Demirkıran, iki ülkenin karşılıklı olarak turist sayısının arttırılması ve iki ülke halklarının birbirlerini daha iyi anlayarak bağlarını güçlendirmesi gerektiğini söyledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.