TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İÇTEN'İN BASIN TOPLANTISI


AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Halepçe Katliamı'nda hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, "Çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce insanımızın katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen o günün acısı zihnimizdeki tazeliğini koruyor" diye konuştu.

16 Mart 2015 Pazartesi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Halepçe Katliamı'nda hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, "Çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce insanımızın katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen o günün acısı zihnimizdeki tazeliğini koruyor" diye konuştu.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, "Önümüzdeki Nevruz'da odunları değil silahları yakmak istiyoruz" dedi.

Halepçe'de gerçekleştirilen soykırımın bugün Suriye'de yapıldığını ifade eden İçten, "Ne acıdır ki Halepçe katliamına zemin hazırlayan, Kürtleri yok etmesi için Saddam diktatörüne silah sağlayanlar bugün aynı rolü Suriye'de oynuyor. Çeyrek asır önce Halepçe'yi kana bulayan katiller bugün aynı katliamı Suriye'de yapmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar mazlum ve mağdur insanlara kucak açan Türkiye'nin her şeye rağmen sınır kapılarını açarak 10 binlerce Kürt vatandaşa sahip çıktığını ve acılarına ortak olduğunu vurgulayan İçten, şöyle devam etti:

"Dün Kürt kardeşimiz için gösterdiğimiz misafirperverliği bugün yerlerinden edilen 2 milyon Suriyeli kardeşimiz için gösteriyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de aynı duyarlılığı göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Halepçe'de hayatını kaybeden bütün şehitleri rahmetle anıyorum. Rabbim benzer acıyı hiçbir millete, hiçbir dine, hiç bir ülkeye, kısaca insanlığa hiç bir zaman yaşatmasın."

Gazetecilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur" açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçten, "Ben 4 yıldır milletvekili olduğum günden bu güne kadar Kürt sorununun olmadığını ifade ediyorum. Bana göre Kürt sorunu 26 maddelik Anayasa referandum paketi çıktığında kesinlikle bitmiştir. Bir Kürt olarak bunu ifade ediyorum" dedi.

Çözüm Süreci'nin önemine değinen ve "Önümüzdeki Nevruz'da odunları değil silahları yakmak istiyoruz" diyen İçten, şunları kaydetti:

"Kürtlerin devlet kurma gibi, eyalet oluşturma gibi, özerklik gibi bir talepleri yok. Ne İstanbul'u Diyarbakır'dan ayırabilirsiniz ne Diyarbakır'ı İstanbul'dan ayırabilirsiniz. Biz birlik ve beraberlik içerisinde, hiç kimsenin ötekileştirilmediği, eşit ve adaletli bir ülkede, birlikte ve beraber, aynı vatanda, aynı bayrak altında yaşamak istiyoruz. Bizim talebimiz bu. Şimdi geldiğimiz demokratikleşme noktasında tüm bu taleplerin giderildiğine inanıyorum. Elbette yapılması gerekenler vardır ama Meclis bunu konuşabileceğimiz yerdir."

Kürtlerin PKK'nın silah bırakmasını talep ettiğini vurgulayan İçten, "140 Kürt anne Diyarbakır meydanında 'sen benim çocuğumu dağa zorla çıkardın, ben ölüm istemiyorum, savaş istemiyorum, gözyaşı istemiyorum, benim çocuklarımı ver' diyor. Annelerin bir çoğu Kandil'e gitti, haftalarca orada kaldılar, gözyaşı döktüler, o çocukları anneleriyle bile görüştürmediler. Eskiden Kürtler devleti PKK'ya şikayet ederken AK Parti iktidarıyla Kürtler PKK'yı devlete şikayet etmiştir ve Çözüm Süreci de bunun için başlamıştır" diye konuştu.

Cuma İçten, "Eğer PKK 'silah bırakmıyorum' derse bana göre hesap soracak kimse Kürt halkının kendisidir. Çünkü PKK'nın silah bırakmaktan başka çaresi ve hiç bir argümanı kalmamıştır" değerlendirmesinde bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.