TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ÇELİK'İN BASIN TOPLANTISI...


HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Demokratik Özerklik ve Özyönetim" adlı kitabını tanıttı.

12 Şubat 2015 Perşembe

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Demokratik Özerklik ve Özyönetim" adlı kitabını tanıttı.

Kitapta, demokratik özerklikten ne anlaşılması gerektiği konusunu irdelediğini belirten Çelik, "Bizim demokratik özerklikten anladığımız şey, etnik kimliğe, coğrafi sınıra indirgenmeksizin, demokratik ulus eksenli yeni bir zihniyetle, toplumun çoklu kimlik ve kültürünün bir arada yaşaması projesidir" dedi.

Türkiye'nin tek merkezden yönetimi yerine 26 bölgesel yönetimle kendi kendisini yönetmesini savunduklarını anlatan Çelik, bunun Türkiye'nin demokratikleşmesinin de yolunu açacağını savundu.

Çelik, şunları söyledi:

"Bölge halkları kendi kendisini yönetirken, bu 26 bölge; savunmada, diplomaside ve maliyede Ankara'ya eşit olarak bağlı halkalar sistemiyle birbirini besleyen, tamamlayan, parça-bütün ilişkisiyle var edileceklerdir.

Bu proje, toplumsal problemlerimizin çözümünün kansız, şiddetsiz çözümünün projesidir. Bu projede herkesinin kazanımı, karı vardır. Bu proje, savaştan beslenenlerin hoşuna gitmeyebilir."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, hükümetin çözüm süreci konusunda samimi olmadığını, atması gereken adımları atmadığını ileri sürdü. Çelik ayrıca, söz konusu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini istediklerini ifade etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.