TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM KİT KOMİSYONU...


TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda, PTT AŞ'nin 2012 yılına ilişkin bilanço ve netice hesapları ibra edildi. Ayrıca Komisyon'da, Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ'nin (Türk EXIMBANK) 2011 ve 2012 yılları bilanço ve hesaplarının genel görüşe sunulması kabul edildi.

12 Şubat 2015 Perşembe

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda, PTT AŞ'nin 2012 yılına ilişkin bilanço ve netice hesapları ibra edildi.

PTT Genel Müdür Vekili Özay Atbaş, komisyon üyelerine yaptığı konuşmada, 1840'tan bugünlere taşınan PTT’nin 4 bin 480 işyerinde posta, lojistik ve PTT Bank alanlarında faaliyet gösterdiğini söyledi. Atbaş, banka şubesi olmayan bin 563 yerleşim yerinde sadece PTT işyerlerinin bulunduğunu ifade etti.

Atbaş, şirketin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da halkın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere belirlenen politikalar doğrultusunda bir yandan mevcut hizmetlerin kalitesini artırırken diğer yandan da yeni hizmetleri aşama aşama devreye aldığını söyledi.

İstanbul Altın Rafinerisi AŞ (İAR) ile 2014'te yapılan protokolle gram altın çeşitlerinin “Pttaltın” adı altında işyerleri ve Pttmatik’lerden satışa sunulduğunu bildiren Atbaş, satılan altınların geri alınması işlemlerine başlandığını ifade etti.

Atbaş, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ile imzalanan protokol çerçevesinde ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerdeki beklemelerin önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve en ucuz şekilde alabilmesi amacıyla Hızlı Geçiş Sistemi'nin (HGS) 17 Eylül 2012'de ülke çapında devreye alındığını anlattı.

Şirket haricinde anlaşmalı bankalar, petrol istasyonları ve GSM şirketleri kanalıyla da HGS ürünlerinin satış ve dolum işlemlerinin yapıldığını ifade eden Atbaş, fiyatların Kart Tipi Etiket için 15 lira ve Yapışkan Tipi Etiket için 5 lira olarak belirlendiğini anımsattı.

2014 Yılı Yatırım Programı kapsamında 140 milyon liralık ödeneğe karşılık 134 milyon 15 bin lira harcama gerçekleştiğini belirten Atbaş, bu yıl ise 5 proje için 140 milyon liralık yatırım yapılmasının planlandığını kaydetti.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, PTT Kargo'da kaliteyi artırıp, maliyeti azaltmak için neler yapıldığını sordu. Atbaş, gönderinin fazla olduğu yerlerde otomatik ayrım makinalarını devreye aldıklarını ve personel sayısını artırdıklarını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının HGS hizmetini PTT'ye neden verdiğini anlayamadığını belirterek Akar, "PTT için yanlış bir proje. Projenin maliyeti doğru belirlenmemiş hala maliyet ekleniyor, şimdi de insanların başına ciddi bir bela, cezalar. Cezalandırma yöntemini anlamış değilim. En uzak mesafeden 10 kat ceza kesiyorsunuz, böyle bir hakkınız yok" diye konuştu.

Akar, 2013'te HGS gişelerinde 10 milyon 463 bin aracın kaçak geçiş yaptığını ve 1 milyar 162 milyon lira para cezası kesilmesinin doğru olup olmadığını sorarak, cevabın yazılı verilmesini istedi.

PTT Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Karaca, OGS'nin yüksek maliyetli olması nedeniyle HGS'ye geçildiğini söyledi. HGS'de 8 milyon 800 bin aboneye etiket satıldığını belirten Karaca, hesaplarda 130 milyon liralık bakiyenin Ziraat Bankası'nda değerlendirildiğini anlattı.

PTT'nin yazılım konusunda dışarıdan sadece danışmanlık hizmeti aldığını belirten Karaca, şirket bünyesinde 250 teknik personelin yazılımcı olarak çalıştığını söyledi. Karaca, teknik olarak üzerilerine düşen görevi yerine getirdiklerini bildirerek, önerilere açık olduklarını belirtti.

Karaca, HGS'de 1 milyon 750 bin adet ceza tebligatının gönderilmesinin beklendiğini söyledi.

Atbaş, HGS sistemindeki cezalar ve tebligatların KGM tarafından takip edildiğini söyledi.

HGS'de, fiyatlandırma ve cezaların OGS'ye göre yapıldığını anlatan Atbaş, OGS'de giriş istasyonun belirlenememesi nedeniyle en uzun mesafenin dikkate alındığını bildirdi.

Atbaş, HGS'de giriş ve çıkış gişelerinin belirlendiğini ifade ederek, yapılacak düzenlemeyle geçilen mesafeye göre cezanın kesileceğini ve HGS etiketi alma süresinin 7 günden 15 güne çıkarılacağını kaydetti.

PTT'den, AŞ olma döneminde 4 bin 200 personelin emekli olduğunu, bunların yerine 3 bin 700 personel alımının yapıldığını ifade eden Ataş, bu yıl bin 200 ilave personel alacaklarını söyledi.

Komisyon Başkanı Hasan Fehmi Kinay ise cezanın en uzun mesafeden 10 kat fazla verilmesinin caydırıcılık amacıyla uygulandığını ifade ederek, uygulamanın caydırıcılığın ötesinde yıkıcı olduğunu söyledi.

Komisyon Sözcüsü ve AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan tarafından önerilen otoyollar ve boğaz köprülerindeki HGS uygulamasından kaynaklanan eksikliklerin giderilmesi hususunda PTT ve KGM'nin gerekli koordinasyonun sağlanması hususunda ilgili bakanlığa iletilmek üzere tavsiye kararı alındı.

Görüşmelerin ardından PTT AŞ'nin 2012 yılına ilişkin hesapları ibra edildi.

TBMM KİT Komisyonu'nda, Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ'nin (Türk EXIMBANK) 2011 ve 2012 yılları bilanço ve hesaplarının genel görüşe sunulması kabul edildi.

Komisyona bilgi veren Türk EXIMBANK AŞ Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, nakdi kredilerin 20 milyar dolara ulaştığını belirterek, kredilerin yüzde 87'sinin doğrudan, yüzde 13'ünün aracı bankalar tarafından kullandırıldığını anlattı.

Geçen yıl itibariyle daha önce müşterileri olmayan bin 161 firmanın kredi, 647 firmanın sigorta programlarından yararlandığını ifade eden Kaplan, bankacılık sektörünün ihracat kredilerinin 59 milyar lira, sektörün toplam kredileri içindeki payının ise yüzde 4,8 olduğunu söyledi.

Türk EXIMBANK AŞ Genel Müdürlüğü'nün aktif toplamının TL bazında yüzde 34 arttığını ifade eden Kaplan, en yüksek artışın yüzde 74 ile dönem karında gerçekleştiğini kaydetti.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2010 yılından bu yana takipteki kredilerin ne kadar olduğunu ve değişim oranını sorarak, cevabın yazılı verilmesini istedi.

Görüşmelerin sonunda yapılan oylamada Türk EXIMBANK AŞ Genel Müdürlüğü'nün 2011 ve 2012 yılları bilanço ve hesapları genel görüşe sunuldu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.