TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ TÜRKKAN'IN BASIN TOPLANTISI...


MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 9 Aralık 2014'te meydana gelen ve üç askerin şehit olması olayıyla ilgili olarak, "Savcılık dosyasına giren bulgular, teröristler tarafından saldırıya uğrayan üç Mehmetçiğimizin kendilerini savunduğunu gösteriyor" dedi.

12 Şubat 2015 Perşembe

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 9 Aralık 2014'te meydana gelen ve üç askerin şehit olması olayıyla ilgili olarak, "Savcılık dosyasına giren bulgular, teröristler tarafından saldırıya uğrayan üç Mehmetçiğimizin kendilerini savunduğunu gösteriyor" dedi.

Türkkan, Türkiye'de son 12 yılda binden fazla askerin intihar ettiğinin açıklandığını, bunların büyük bölümünün Çözüm Süreci'nde gerçekleştiğini belirterek,"Her ne hikmetse özellikle Çözüm Süreci başladığından beri askerlerimizin ölüm nedenleri ya intihar ya da trafik kazalardır. Yine nasıl bir tesadüfse bu vakaların çoğu, genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerimizde gerçekleşmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 9 Aralık 2014'te Suriye sınırındaki 1. Piyade Hudut Bölüğü'na bağlı Boztepe Askeri Karakolu'nda üç askerin şehit olduğunu hatırlatan Türkkan, olayın üzerinden 9-10 saat geçtikten sonra yapılan resmi açıklamada, Umut Aslan'ın nöbet sırasında cinnet getirdiği, önce arkadaşları Kadir Yıldız ve Ramazan Yel'i şehit ettiği, ardından da canına kıydığının duyurulduğunu kaydetti.

Balistik raporlara göre olay yerinde ölen üç askerin silahına ait olmayan, bir başka silaha ait kovan bulunduğunu, kriminal raporlara göre Kadir Yıldız ve Ramazan Yel'in yakından değil uzaktan ateş edilerek öldürüldüğü, svap örneklerinde üç askerin de sağ ve sol bileklerinde barut izine rastlandığını anlatan Türkkan, şöyle konuştu:

"Yani üç askerimiz de kendilerini savunmak amacıyla silahına sarılmış, arkadaşlarını vurduğu ve intihar ettiği öne sürülen Umut Aslan'ın silahından tam 16 mermi sıkılmış. Termal kamera görüntülerine göre de olaydan kısa süre önce altı kişinin sınıra gelip geri kaçtığı tespit edilmiş. Aslan'ın cep telefonuna kız arkadaşından mesaj geldiği için cinnet getirdiği iddiası da tamamen hayal mahsulü. Umut Aslan'ın kendi telefonunda böyle bir mesaj yok. Olayın üstünü kapatmak için öyle bir yalana başvurulmuş. Savcılık dosyasına giren tüm bulgular, teröristler tarafından saldırıya uğrayan üç Mehmetçiğimizin kendilerini savunduğunu gösteriyor. Başta Hükümet olmak üzere ilgili tüm kurumlar, bu vebalin altında kalmıştır. Yazıktır, günahtır. Başka bir ülkede böyle bir durum olsa yetkililer sokağa çıkamaz, yerin dibine girer. Bu kelimenin tam anlamıyla alçaklıktır, aymazlıktır, vatana ihanet etmektir."

Çözüm Süreci'nin; Türkiye'yi federatif yapıya kavuşturacak uygulamaların legal hale getirilmesi olacağını ifade eden Türkkan, 7 Haziran'da milletin oylayacağı en önemli mesele olacağını savundu. Türkkan, "Çözüm Süreci ile birlikte orada toprak, federasyon, özerklik talebinde bulunan Kürtlere sesleniyorum; o toprakları size asla ve kata yedirmezler. Orası İsrail'in genişleme alanıdır. Meselenin tamamı da buna organize edilmektedir. Sizler bu dönem zarfında kullanılan birer maşasınız" görüşünü ileri sürdü.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.