TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ÇELİK'İN BASIN TOPLANTISI...


HDP Muş Milletvekili Demir Çelik,, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, küresel emperyal güçlerin besleyip büyüttüğü yapıların, güçlenerek denetlenemez hale geldiğini ve insanlığın geleceğinden çaldığını ifade etti.

12 Ocak 2015 Pazartesi

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik,, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, küresel emperyal güçlerin besleyip büyüttüğü yapıların, güçlenerek denetlenemez hale geldiğini ve insanlığın geleceğinden çaldığını ifade etti.

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Paris'teki terör saldırısıyla ilgili olarak, İslam gibi sevgi ve barış dininin tümünü mahkum etmenin ahlaki olmadığını söyledi.

Kimlikleri, dilleri, inançları ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin barış içinde yaşayabilme şansının harekete geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Toplumsal konsensüsü var etmediğimizde ölümlerin ve savaşların önüne geçemeyiz" dedi.

Her kesimin kendi kendini yönetebildiği, yerelde siyasal özerkliğe sahip yönetim modeline geçilmesi gerektiğini savunan Çelik, "Ulus devletlere artık yeter, demokratik katılımcılığa hemen geçmeliyiz. Demokrasi ve barış asgari müştereğinde yan yana gelebilmeliyiz" diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, kamuda sınavsız işe alımlarla ilgili yeni bir listenin ortaya çıktığının belirtilmesi üzerine, "AKP'nin birilerini ötekileştirdiği gerçeği ayan beyan ortadadır. Kollama zihniyeti doğru, ahlaki, insani ve vicdani değil. 1 milyonu koruyup kollama adına 76 milyondan vazgeçeceksiniz. Herkes adil yönetimden yana olmalı" dedi.

Çelik, Paris'teki terör saldırısıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine de bir kesimi suç gösteren, diğer kesimi aklayan anlayışı doğru bulmadığını ifade etti. Demir Çelik, "İslam gibi sevgi ve barış dininin tümünü mahkum etmek ahlaki değil. İçimizde çürük elmalar vardır, radikal unsurlara savrulanlar vardır ama bütün dini potansiyel suçlu ilan etmek ahlaksızlıktır" diye konuştu.

Yerel seçimde usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin değerlendirmesi de sorulan Çelik, iddiaları önemli bulduğunu söyledi. Çelik, 1991 yılından beri yapılan seçimlerin içinde olduğunu dile getirerek, her seçimin hile ve şaibe nedeniyle tartışma konusu olduğunu belirtti.

İktidarların seçimlerde şeffaf olma anlayışı bulunmadığını savunan Çelik, şeffaf, adil ve hesap verebilir yönetim arzuladıklarını kaydetti.

Çelik, başka bir soru üzerine HDP'nin genel seçime parti olarak katılacağının eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından açıklandığını anımsatarak, "Biz öncelikle yüzde 10 seçim barajını kabul etmiyoruz. Bu oy hırsızlığıdır. HDP ve önceki partiler baraja takıldığı için 30-40 milletvekilini AKP çalıyor. AKP'nin bizden çaldığı 30-40 milletvekilini geri alıp 70-80 milletvekiliyle Meclis'te üçüncü parti olmak istiyoruz" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.