TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 76. YILI...


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM'nin ilk başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 76'ncı yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

09 Kasım 2014 Pazar

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM'nin ilk başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 76'ncı yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Askeri becerileri, liderlik ve devlet adamlığı vasıfları ile çağının önünde tarihi bir şahsiyet olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, kurucu lider olarak, Türk ve İslam dünyası için örnek teşkil eden büyük bir miras bıraktığını belirten Çiçek, Atatürk'ün, dağılan bir imparatorluğun küllerinden, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, Türk milletinin yeniden tarihin öznesi olmasının yolunu açtığını vurguladı.

Çiçek, mesajında şunları kaydetti:

"Aldığı kararlar ve attığı adımlarda her zaman devletin bekasını ve milletin çıkarlarını en üstte tutan kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce ve ilkeleri, bugün de en önemli yol göstericimizdir. Yaptığı reformlarla Türk milletini çağdaş medeniyet seviyesine ulaştıracak alt yapıyı kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğumuz minnet ve şükran duygularımız artarak devam etmektedir. İlk başkanlığını yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, 94 yıldır milletimizin refahını artırmak, özgürlükleri yaygınlaştırmak, çoğulcu demokrasi ilkelerini kökleştirmek için büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürmektedir. O, bizlere miras bıraktığı büyük eseriyle tarihteki yerini almıştır. Milletimiz, onu daima saygı ve özlemle anacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşlarını ve istiklal savaşımızın kahraman şehit ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı, devletimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 76'ncı yıl dönümünde bir kez daha saygı, şükran ve rahmetle anıyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.