TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP KONYA MİLLETVEKİLİ KART'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Konya'da Eylül ayı içinde 150'ye yakın kişinin Suriye üzerinden geçiş yaparak IŞİD'e katıldığı yönünde kendisine bilgi geldiğini belirtti.

10 Ekim 2014 Cuma

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Hükümet tarafından Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiş bir örgütün yapılanmasına neden seyirci kalınmaktadır?" diye sordu.

Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Konya'da Eylül ayı içinde 150'ye yakın kişinin Suriye üzerinden geçiş yaparak IŞİD'e katıldığı yönünde kendisine bilgi geldiğini belirtti.

"Son 8-10 gün içinde Taşkent Balcılar'dan, Bozkır Armutlu'dan ve Ahırlı Akkise'den IŞİD'e katılanlardan cenazesi gelenler olmuştur" diyen Kart, hiçbir suçlamaya girmeden, iki olay hakkında hükümeti göreve ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet etti.

Kart, şöyle konuştu:

"Bunlardan ilki Konya Merkez'den Karaman yolu çıkışında, Kaşınhanı'na varmadan, Alakova Mevkii'nde; siyah beyaz renkte boyalı, son 1 yıl içinde inşa edildiği ifade edilen 2,5 katlı lüks binanın önünde IŞİD bayrağı var mıdır? Burada bu binada ne tür faaliyetler icra edilmektedir? Buradaki faaliyetleri yöneten kişi Bozkır Soğucak Köyü'nden M.S' midir?

Diğeri ise Kurban Bayramının birinci gününde Atatürk Stadyumu'nda tahminen 400-450 kişinin katıldığı bayram namazı kılınmış mıdır? Bayram Namazı kılanların, cemaatin önüne ve arkasına siyah renkli 2 IŞİD bayrağı asmış mıdır? Namaz kılanlar Afgan elbiseli, takkeli ve kadınlar peçeli midir? Namazı U.B ve Ö... isimli hocalar mı kıldırmıştır? Hemen önemle ifade ediyoruz, insanların bayram namazını eda etmelerine yönelik olarak bir değerlendirme yapmamız söz konusu olamaz. İnsanlar elbette inançları doğrultusunda namazlarını kılacaklar, ibadetlerini yapacaklardır.

Sorun şudur, terör örgütü niteliğinde olduğu, hükümet tarafından da Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilen bir örgütün yapılanmasına neden seyirci kalınmaktadır? Konya'nın adının terörle anılmasından rahatsızız diyerek gerçekleri saptırmak isteyenlerin ve görmezden gelenlerin, anlatımını yaptığımız olaylara açıklama getirmeleri gerekmektedir. Konya'nın adının IŞİD ile anılmasından bende rahatsızlık duyuyorum. Ancak gerçeğin bundan ibaret olmadığını, IŞİD yapılanmasının Konya ile sınırlı olmadığı, en az 10 bölgede benzeri yapılanmaların olduğu 3 Eylül'den bu yana somut bulgularla anlatıyoruz."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.