TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, ESKİ BAŞBAKANLARDAN ADNAN MENDERES'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletin, eski Başbakanlardan merhum Adnan Menderes döneminde gördüğü itibarı, yıllar geçmesine rağmen asla unutmadığını ifade etti.

17 Eylül 2014 Çarşamba

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletin, eski Başbakanlardan merhum Adnan Menderes döneminde gördüğü itibarı, yıllar geçmesine rağmen asla unutmadığını ifade etti.

Çiçek, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilişinin 53. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Çiçek, mesajında, Menderes'in, 10 yıl boyunca yürüttüğü Başbakanlık görevinden, 27 Mayıs 1960 darbesi ile indirilmiş değerli bir Başbakan olduğunu belirtti.

Menderes'in, TBMM üyesi olarak milletine 29 yıl hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşadığını kaydeden Çiçek, "Türk siyasi tarihinde unutulan bir gelenek, merhumun idamıyla 140 yıl sonra yeniden hortlatılmıştır. Hukuksuz bir şekilde yapılan sahte yargılama neticesinde bir cinayet işlenmiştir" dedi.

Çiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Milli vicdanımızda derin yara açan bu idam, siyasi tarihimize kara bir leke sürmüştür. Menderes, milletine hizmet etmeye çalışan beyefendi bir kişilikti. O, milletine 'efendilik' taslamayı reddetmiş medeni biriydi. Anadolu'nun yıllarca unutulmuş gariban insanlarına haysiyetlerini ve şahsiyetlerini hatırlatmış yüce gönüllü bir şahsiyetti.

Millet, onun döneminde gördüğü itibarı, aradan geçen yıllara rağmen asla unutmamıştır. Merhum Menderes'in hukukun ayaklar altına alınarak idam edilmesinin 53. yıl dönümü nedeniyle son derece üzüntülüyüz. 27 Mayıs 1960 darbesinin diğer mağdurları ise merhum Hasan Polatkan ve merhum Fatin Rüştü Zorlu'dur. Merhum Menderes'ten bir gün önce idam edilerek ebediyete intikal etmişlerdir. Demokrasi tarihimizin üç şehidini de aramızdan ayrılışlarının 53. Yılı vesilesiyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.