TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KÜTAHYA BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ BAL'IN BASIN TOPLANTISI...


Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün imzalanan "torba kanunla" getirilen düzenlemeleri eleştirdi.

12 Eylül 2014 Cuma

Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün imzalanan "torba kanunla" getirilen düzenlemeleri eleştirdi.

Bugünün 12 Eylül olduğunu anımsatan Bal, "Siyasetimiz için önemli bir tarih. 12 Eylül'de millet darbe ile karşı karşıya kaldı, 27 Mayıs gibi. Siyasi kimliği ne olursa olsun, işkence gören, zarar gören, üzülen, hırpalanan herkesin yanındayız. İstiyoruz ki bizim ülkemizde demokrasi güçlensin, demokrasi dışı müdahaleler, ekonomik sıkıntılar, sokak kavgaları, kutuplaşmalar olmasın, kardeş kardeşi öldürmesin" dedi.

Bal, "torba kanunun", madencilerin şartlarını iyileştirmeye yönelik hükümlerin ötesinde birçok konuda değişiklik içerdiğini belirterek, "17 Aralık sonrasında Türkiye demokrasi dışına çıktı, kuvvetler ayrılığı ciddi bir şekilde ihmal edildi, yargıya, polise, işadamlarına baskı yapıldı, devlet kurumlarına baskı yapıldı" diye konuştu.

Kanunda, memura sürgün anlamına gelen, yargının hiçe sayıldığı, memurun siyasi iktidarın insafına bırakıldığı düzenlemeler olduğunu ileri süren Bal, şöyle konuştu:

"İdare memurla ilgili bir karar veriyor. Memur bunun üzerine, 'bu ülkede adalet var' diyerek mahkemeye gidiyor. Mahkeme de 'doğru, haklısınız' diye karar veriyor. Hukuk devletinde, mahkemenin bu kararının idarece uygulanması gerekir ama torba kanundaki bir düzenlemeye göre, mahkeme memurun lehinde karar varsa bile, idare 'ben bu kararı 2 yıl boyunca uygulamayacağım, 2 yıl sonra uygulayınca da başka bir göreve atarım' diyor. Bu, Anayasa'ya, adalete, kuvvetler ayrılığına terstir. Bu, yargının baskı altına alınması, işlevsizleşmesi, yürütmenin yargı üzerinde hakim olması anlamına gelir. 'Ey memur aklını başına topla, siyasi iktidarla elele vermezsen, hukuka uygun ya da değil, siyasi iktidarın isteklerini yerine getirmezsen, senin canını okurum' demektedir."

Bir bankanın batırılmaya çalışıldığını savunan Bal, "O bankada hesabı olanları arayıp, 'paranızı çekin diyorsunuz.' Bunu bugün bu bankaya yapıyorsanız, yarın başka bir bankaya da yaparsınız" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.