TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYHAN'IN BASIN TOPLANTISI...


MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

12 Eylül 2014 Cuma

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

62. Hükümetin programının, atanmış bir Başbakan'a dikte ettirilen geçiş dönemi programı olduğunu savunan Ayhan, "62. Hükümet programında yeni olan yegane unsur, yıkım sürecinin ilk kez Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmi hedef haline getirilmesidir. Bu ihanet sürecine tüm devlet aygıtı resmen ortak edilmeye çalışılmaktadır. Sözde bir yol haritası hazırlanıyor, ancak bunu millete açıklamaktan korkuyorlar. Bu yol haritasında; ana dilde eğitim var mı? Teröristlere sosyal ve hukuki güvence verilmesi var mı? Demokratik özerklik var mı? Bölücübaşına af var mı? Anayasa'ya yazılı Türk milletinin tanımı, kimliği, dili, bayrağı ile ilgili değişiklik yapılması var mı?" diye sordu.

Sanayinin frene bastığını, vatandaşın tüketiminin azaldığını, özel sektörün yatırımlarının düştüğünü iddia eden Ayhan, "IŞİD ve Suriye'deki savaş, ülke ekonomisi açısından jeopolitik risklerin sonbaharda da artarak devam edeceğini gösteriyor" diye konuştu.

MHP'li Ayhan, 2013 yılının ocak-temmuz döneminde bankalar kanalıyla ülkeye 22.7 milyar dolar kaynak girişi olmuşken, 2014 yılının aynı döneminde bu kaynak girişinin 4.6 milyar dolara düştüğünü savundu. Dönemin Ekonomi Bakanı ve Rıza Zarrab'ın gayretlerinin, cari açığın daralması konusunda önemli katkılar sağladığını, bugünkü cari açık verilerinin de bunu ortaya koyduğunu belirten Ayhan, "Bir önceki yılın 7 aylık döneminde 8 milyar 419 milyon dolar net altın ithalatı olurken, bu yılın aynı döneminde 212 milyon dolar net altın ithalatı gerçekleşti. Dün yayınlanan veriler, cari açığın yüzde 15'ini finanse ettiğini söyleyen Rıza Zarrab'ı da haklı çıkardı. Türkiye, yurtdışından sıcak para girişi ve ithal girdi teminine dayanan kırılgan, istikrarsız bir yapıdadır" dedi.

Yabancı sermaye girişi yavaşladığında, döviz kuru yükseldiğinde büyümenin düştüğünü savunan Ayhan, eğitimin milli gelirden aldığı payın inşaat sektörünün bile gerisine düştüğünü kaydetti.

Emin Haluk Ayhan, her problemin çözümünün faize, kura bağlandığını belirterek, "Bunlar günü kurtaran kolaycı çözüm ve açıklamalardır. Bu yaklaşımların Türkiye ekonomisini getirdiği nokta ortadadır. Sıcak para faiz ve kura dayalı tüketim ekonomisi AKP'nin de sonunu hazırlamaktadır" iddiasında bulundu.

12 yıllık AK Parti politikaları ve ekonomi yönetiminin, ülke ekonomisini ABD Merkez Bankası Başkanı'nın iki dudağı arasına hapsettiğini ileri süren Ayhan, "Hiç kimse Hükümetin ne söylediğine veya ne yapacağına bakmıyor, ABD Merkez Bankası'nın alacağı kararları bekliyor" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.