TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ALTAY'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

14 Ağustos 2014 Perşembe

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altay, basın toplantısına, Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba'ya Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Meclis'in 1 Temmuz'da kapanması gerekirken dün gece saat 02.30'da tatile girdiğini ifade eden Altay, Soma'da yaşamını kaybeden madencilerin yakınları, bazı kamu alacaklarının yapılandırılması gibi düzenlemeler içeren torba tasarının görüşmelerinin Ekim'e kaldığını söyledi.

AK Parti'nin önerisiyle iki gün önce, Meclis'in 21 Ağustos'a kadar çalışma kararı aldığını, ancak Meclis'in 1 Ekim'e kadar tatile girdiğini anımsatan Altay, "Soma faciasından sonra namus meselemiz demişlerdi, kamuoyuna da çeşitli vergi borçlarıyla ilgili büyük güvenceler vermişlerdi. Seçim zamanında bile milletvekillerini Meclis'te tutan Başbakan'ın, parti içi seçim süreci başlarken milletvekillerini Ankara'dan kovma anlamına gelebilecek karar almasını, kendi iç meseleleri olmakla birlikte hayret ve ibretle izledik" diye konuştu.

Soma mağdurları başta olmak üzere prim ve vergi affı bekleyen vatandaşların, tasarının yasalaşmamasından dolayı iktidar partisini sorumlu tutması gerektiğini dile getiren Altay, tasarıda öngörülen 35 bin öğretmen atamasının da gerçekleşmeyeceğini kaydetti. Altay, "Soma katliamında ölenlerin yakınlarına, 'hükümetten hakkınızı sorun' diyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili, görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme, yargı görevini yapanı engelleme, suçluyu kayırma, nüfuz ticareti ve Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu uyarınca Meclis soruşturma komisyonu kurulması önergesi verdiklerini dile getiren Altay, AK Parti'nin önergeyi Genel Kurul gündemine getirmediğini söyledi. Altay, "Erdoğan, arkasında soruşturma önergesi bırakarak Çankaya'ya gidiyor" diye konuştu.

Engin Altay, YSK'nın Cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamasının beklendiği yarın akşam, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı'nın sona ereceğini savundu.

Anayasa'nın 101. maddesinin, "Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisiyle ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer" hükmünü düzenlediğini dile getiren Altay, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu'nda da aynı düzenlemenin yer aldığını kaydetti. Altay, "Siyasi partiler kongresini geciktirdiğinde bile ihtar çeken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Anayasa ve yasaları açıkça ihlal eden bir kongreyi yok hükmünde sayacağından, eğer Türkiye'de hukuk varsa, eğer Türkiye kanun devletiyse adımın Engin Altay olduğu kadar eminim" dedi.

YSK'nın yarın akşam seçim sonuçlarını TBMM Başkanlığı'na bildirmesi ve ertesi gün Başbakan Erdoğan imzalı tezkere gelirse ne yapacağını soran Altay, seçim sonuçları açıklandıktan sonra Çiçek'i ziyaret ederek, bu soruyu soracağını ifade etti.

Erdoğan'ın YSK'nın sonuçları açıkladığı anda Başbakanlığı bırakması ve AK Parti'den istifa etmesi gerektiğini savunan Altay, bu yapılmazsa Cumhurbaşkanı'nın Başbakan Vekili tayin etmesinin mümkün olduğunu söyledi. Bu anayasal ve yasal düzenlemelerin Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olması için yapıldığına dikkati çeken Altay, şunları söyledi:

"En önemli görevi Anayasa'yı korumak olan, kuvvetler ayrılığı çerçevesinde Anayasal kurumların uyumlu çalışmasını gözetmek olan Cumhurbaşkanı'nın, daha oraya çıkmadan bu Anayasa'nın etrafından dolanmasını, eğip bükerek kendisine göre partisini yeniden şekillendirme amacı ve çabasını hayretle ve esefle karşılıyoruz. Muhtemel gelişmelere dayalı olarak, halen Cumhurbaşkanı olan Sayın Gül'ü göreve çağırıyorum. YSK seçim sonuçlarını ilan ettiği andan itibaren, TBMM'ye Erdoğan'ın Başbakanlığı'nın düştüğünü belirterek, Başbakan Vekili atadığını bildirmek zorundadır.

Anayasa'ya uymazsak demokrasiden bahsedemeyiz, Türkiye'ye hukuk devleti diyemeyiz. Buna uymazsak Türkiye'de kaos, yönetim krizi çıkar. Çiçeği burnunda cumhurbaşkanının Türkiye'yi kaosa sokacak iş ve işlemin içinde olmayacağını temenni etmek istiyorum. Olursa ki olacak gibi görünüyor, anamuhalefet partisi olarak her türlü hukuki süreci çalıştıracağız. Erdoğan 15 gün fazla başbakanlık yaparsa hiçbir şey olmaz. Ne onun başında gül biter ne bizim başımıza taş düşer. Hukuk devleti ilkelerine ve Anayasa'ya sadık olmak zorundayız."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Altay, YSK'nın ilan ettiği Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının ve Erdoğan'ın milletvekilliğinin düştüğünün TBMM Genel Kurulu'nda okunması gerekip gerekmediğine ilişkin soru üzerine, Anayasa ve yasaların konuyu açık bir şekilde düzenlediğini belirterek, YSK'nın sonuçları ilan edeceğini ve Resmi Gazete'de yayınlanacağını söyledi. Altay, sonuçların TBMM Genel Kurulu'nda okunmasına gerek olmadığını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin seçim sonuçlarının ardından parti yönetimine yönelik eleştirinin hatırlatılması üzerine Altay, her CHP'linin kurultay arzu etme ve isteme hakkı olduğunu söyledi. Altay, CHP kurultayını Genel Başkan, Parti Meclisi ve delegelerin toplayabileceğini anımsattı.

Altay, İnce'nin istifa edip etmemesi gerektiğinin sorulması üzerine, "Sayın İnce'ye ne yapıp ne yapmayacağını söyleme ehliyetine sahip değilim" dedi.

Parti yönetimini eleştiren milletvekilleriyle ilgili de konuşan Altay, "CHP'de parti içi demokrasi var, parti içi disiplin de var" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.