TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM SOMA'DAKİ MADEN FACİASINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU...


TBMM Soma'daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu, Soma Kömür İşletmeleri İş Güvenliği Uzmanı Ali Haydar Sakik'i dinledi.

01 Temmuz 2014 Salı

Manisa'nın Soma İlçesinde Meydana Gelen Kaza Başta Olmak Üzere Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Soma Kömür İşletmeleri İş Güvenliği Uzmanı Ali Haydar Sakik'i dinledi.

Olayın meydana gelmesinin ardından yaptıkları kurtarma çalışmalarını anlatan Sakik, 18 yıldır maden mühendisi olarak görev yaptığını, tek bir kişinin bile burnunun kanamaması için çaba sarf ettiğini söyledi. Soma'daki facia ile ilgili araştırmada, sensörlere hava verilmesi konusunda şahsına yönelik iddiaların söz konusu olduğunu anlatan Sakik, böyle bir şeyi asla yapmayacağını, iddiaları kabul etmediğini kaydetti. Sakik, konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda da bulunulduğunu, ancak olayla ilgili tutanaklarda söz konusu iddialara yönelik herhangi bir tespitin bulunmadığını kaydetti.

Komisyona bilgi veren İMBAT Madencilik İş Güvenliği Müdürü Aygün Ekici de Soma'daki maden kazasının ardından olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi geldiğini, ancak bunların bir bölümünün yer altına inme yetkilerinin olmadığını ifade etti. Ekici, bu tür kazalarda, arama kurtarma organizasyonu AFAD'ın yapması gerektiğini belirtti.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Manisa İl Temsilcisi Sağlık Memuru Barış Küçük, iş güvenliği malzemelerinin önemine dikkati çekti. Binlerce çalışana temin edileceği için söz konusu malzemelerin maliyetinin yüksek olduğunu belirten Küçük, "Bu önemli malzemelerin daha kolay temini için devletin KDV'yi bu ürünlerde sıfırlaması gerekir" dedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise devletin böyle bir destekte bulunabileceğini kaydederek, "Ancak bir patron da 2 kuruş daha az kar ederek işçilerine bütün güvenlik malzemesini kolaylıkla alabilir" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.