TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

01 Temmuz 2014 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök, Türkiye’ye sığınan Suriye’lilere Ramazan ayının önemine binaen insani yardım konusunda gündemdışı konuşmasında, bir milyon insanın Türkiye'de misafir edildiğini anımsattı.

"Kendi imkanlarımız doğrultusunda 2 milyar TL bu kardeşlerimize harcama yaptık. Helali hoş olsun. Bu, büyük devlet olmanın gereğidir" diyen Gök, şunları söyledi:

"Biz, Suriye'den gelen kardeşlerimizi, dilini, dinini, rengini, ırkını, kimliğini sorgulamaksızın büyük devlet olmanın gereği olarak ülkemizde misafir ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Varsa bir ekmeğimiz, yarısını bu kardeşlerimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Tarihten aldığımız büyük unvan gereği, onun sorumluluklarını yerine getirerek, bu yardımlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu yardımların ülkemizin her yerinde desteklenmesini istiyorum."

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı "Cezaevlerinde Suça İtilmiş ve Annesinin Yanında Kalmak Zorunda Kalan Çocukların Sorunları"; HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici de Sivas olaylarının yıldönümü dolayısıyla gündemdışı konuşma yaptı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, çözüm sürecine yönelik yasa tasarısının Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla Başbakanlığa iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Vural, Meclis'e sevkedilen Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'na itiraz etti.

İçtüzüğün 73. maddesine göre, kanun tasarılarının amacının belli olması gerektiğini ifade eden Vural, tasarının içeriğinin de belirsiz olduğunu savundu. Tasarının, kaynağını Anayasa'dan almayan yetkiyi Bakanlar Kurulu'na verdiğini dile getiren Vural, böyle bir düzenlemenin bir tasarıda olamayacağını öne sürdü.

Vural, tasarıya göre, bazı kamu görevlilerinin verilen görevleri yerine getirmelerinden dolayı hukuki, idari ve cezai sorumluluğunun doğmayacağına işaret ederek, "Bu, Anayasa'ya aykırı işlem yapılacağı anlamına gelir. Terör örgütünün arzusu ve isteğiyle TBMM'ye kanun tasarısı gelmez. Anayasa'ya aykırı, eksik ve yok hükmünde olduğunu düşündüğümüz tasarının Başbakanlığa iade edilmesi gerekir" dedi.

Bu arada CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş'ın, polislerin dernek ve vakıflara üye olmasını içeren Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin doğrudan gündeme alınması önergesi reddedildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, iki uluslararası anlaşmanın uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı kabul edildi.

Genel Kurul'da, Türkiye ile Birleşmiş Milletler Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (BM Kadın) Arasında BM Kadın Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisinin İstanbul'da Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı ile Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Başbakan'ın bugün yaptığı konuşmada "Türkiye'yi kucaklayacağını" söylediğini belirterek, "Konuşmasında 'biz ve onlar' kelimelerini çok kullandı. Biz tamam da da onlar kim? Bu vatansız kişilerin statüsüne ilişkin sözleşme Türkiye'ye çok yararlı olacaktır. Çünkü bizler ve onlar siyaseti devam ederse Türkiye'deki pek çok vatandaşımız kendini vatansız hissedecektir. Bu kişiler BM'ye başvuracak ve bu yasanın maddelerinden yararlanmak istediklerini söyleyeceklerdir" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cumhurbaşkanı adaylarının belirlendiğini belirterek "hayırlı olsun" temennisinde bulundu.

Kaplan, "Centilmence, eşit koşullarda, etik bir yarış olmasını diliyorum. Çünkü Çankaya Köşkü ayrıştırıcı değil birleştirici bir yerdir" dedi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarıların kabul edilmesinin ardından, Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi'nin görüşmeleri için birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.