TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İŞARET DİLİ KONULU AB PROJESİ TOPLANTISI


AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Estonya, Almanya ve Bulgaristan'ın ortak olduğu Engelli Dernekleri Federasyonu'na bağlı Engelli Aileleri Yardımlaşma Derneği koordinatörlüğünde yapılan "İşaret Dili konulu AB projesi" kapsamında ülkemizi ziyaret eden 21 genci TBMM'de kabul etti.

23 Mayıs 2014 Cuma

AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Estonya, Almanya ve Bulgaristan'ın ortak olduğu Engelli Dernekleri Federasyonu'na bağlı Engelli Aileleri Yardımlaşma Derneği koordinatörlüğünde yapılan "İşaret Dili konulu AB projesi" kapsamında ülkemizi ziyaret eden 21 genci TBMM'de kabul etti.

Tülay Selamoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, projenin Engelli Dernekleri Federasyonu ile bilrikte yapıldığını hatırlatarak federasyon başkanı Abdurrahman Kurtaslan'a teşekkür etti. Türkiye'nin millet olarak çok eski bir işaret diline sahip olduğunu belirten Selamoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nden önceki Türk devletlerinde 14. Yüzyıldan itibaren işaret dili ile eğitimler verilebildiği bilgisini paylaştı. Selamoğlu şöyle konuştu:

"Maalesef biz Türkiye Cumhuriyeti olarak 1954'te işaret dilinin kullanımını kaldırdık. Bu işaret dilinde kayıplara neden oldu. 2005 yılından itibaren işaret dili kullanımına TBMM'de tekrar karar verildi. İşaret dilimizin kullanımı için Türk işaret dili sözlüğü 2010 yılında tekrar kabul edildi. Şimdi artık işaret dilinin mesleki terimler üzerindeki çalışmalarını yapıyoruz.

Bu dilin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu dil aslında tüm işitenlerin de farkında olmadan kullandığı vücut dili. Diğer ülkelere gittiğimde Türk işaret dilini kullanarak başka ülkelerin işitme engellileriyle ortalamada anlaşabildiğimi fark ettim. Bunun aslında insanlığın ortak bir sevgi dili olduğuna da inanıyorum. Estonya, Almanya ve Bulgaristan'dan gelen tüm kardeşlerimizin Türk işaret dili ile beraber bu ortak değerleri de çıkaracağına inanıyorum."

Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Kurtaslan da yaptığı konuşmada Selamoğlu'na teşekkür ederek, "Türkiye'nin kalbi olan parlamentomuzda konuklarımızı misafir etmeleri gerçekten takdire değer. İşaret dili ile konuşanlara verdikleri önemin de göstergesi." dedi. Kurtaslan şunları kaydetti:

"Engelli Dernekleri Federasyonumuzun oldukça fazla Avrupa Birliği projeleri var, alt birimlerdeki derneklerle birlikte yürüttüğü. Bu projemiz bir gençlik projesi. Türk Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen bir proje. Bu projede amacımız her ülkenin ayrı işaret dilleri var, bu ülkelerin kullandıkları işaret dilleri arasında kaç tane sözcük ortak kullanılıyor, onları tespit etmeye çalıştık. İleri aşamasında da uluslararası işaret dili ile bu yerel işaret dilleri arasında kaç tane ortak sözcük kullanılıyor, aynı anda onları da tespit ettik. Türk işaret dili kullanan gençlerimiz ile yabancı işaret dili konuşan gençlerimiz yoğun olarak konuştular, tartıştılar, bu sözcükleri tespit ettik. Hem ülkemize hem insanlığa faydalı bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum."

F. Banu Doğan
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.