TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTRAK'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TOBB salonunda dün tiyatro oyunu sahnelendiğini savunarak, "Başbakan Erdoğan önce mahalle delikanlılığı girişiminde bulundu ama sonra Genel Başkanımızın konuşmasını dinlemeden kaçarak o girişimi kendi eliyle yerle bir etti. Rakibine tükürüp kaçan çocuk gibi davranarak karizmayı çizdi" dedi.

23 Mayıs 2014 Cuma

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TOBB salonunda dün tiyatro oyunu sahnelendiğini savunarak, "Başbakan Erdoğan önce mahalle delikanlılığı girişiminde bulundu ama sonra Genel Başkanımızın konuşmasını dinlemeden kaçarak o girişimi kendi eliyle yerle bir etti. Rakibine tükürüp kaçan çocuk gibi davranarak karizmayı çizdi" dedi.

Öztrak, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TOBB'un, dün yapılan 70. Mali Genel Kurulu'nda yaşananların, Türkiye'nin nasıl yönetilmemesi gerektiğini yeniden hatırlattığını söyledi.

"Hükümet'in başının kibir hastalığı ve nezaketsizliğinin her gün biraz daha ağırlaştığını" savunan Öztrak, "İş vatandaşı tekmeletme, hakaret etme noktasına kadar ulaşıyor. Toplum kutuplaşıyor. Ne yazık ki insanlar, gençler yaşamını yitiriyor. Başbakan'ın bu şiddeti, adamlarına da yansıyor" dedi.

Öztrak, TOBB salonunda dün bir tiyatro oyunu sahnelendiğini ileri sürerek, şöyle devam etti:

"Erdoğan önce mahalle delikanlılığı girişiminde bulundu ama sonra Genel Başkanımızın konuşmasını dinlemeden kaçarak o girişimi kendi eliyle yerle bir etti. Rakibine tükürüp kaçan çocuk gibi davranarak karizmayı çizdi. Başbakan, aynı toplantıda Soma'da hayatını kaybeden 301 canın sorumluluğunu işçiye, işverene ve sendikalara yıktı. Sendika, işveren suçlu dedi ama bu işte benim de sorumluluğum var diyemedi. Somalıları dövenlerin, yerde sürükleyip tekmeleyenlerin, Somalılara küfür edenlerin ayıbını ağzına almadı, özür dilemedi."

Öztrak, vicdanlarını taşeronlaştırmadan, samimi özeleştiriyle bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için yapılması gerekenleri konuşmaları gerektiğini kaydetti.

CHP'li Öztrak, Türkiye'nin 13 Mayıs'ta Soma'da yaşadığı facianın, bir milat ve turnusol kağıdı olması gerektiğini dile getirdi.

Merkez Bankası'nın dünkü toplantısından politika faizinin yarım puan düşürülmesi kararı çıktığını anımsatan Öztrak, bunun, vatandaşın kullandığı kredi faizlerine de yansımasını beklediklerini belirtti.

Öztrak, sözlerini şöyle tamamladı:

"İndirimin gerekçesi azalan belirsizlik ve risk priminde düzelmeymiş. Ama Standart and Poor's bu sabah yaptığı açıklamada sert iniş riskinden, siyasi ortamın öngörülebilirliğinin azalmasından, cari açığın hala yüksek olduğundan ve en önemlisi güçler ayrılığındaki bozulmadan bahsederek negatif görünümü değiştirmediğini söylüyor. Tabii Başbakan'ın diktatörleşerek güçler ayrılığını yok etmesi Merkez Bankası için risk olmuyor. Peki Merkez Bankası'nın öncelikli hedefi olan enflasyona ne oldu? Başbakan'ın ekonomi teorisine müthiş katkılarına alışmıştık ama Merkez Bankası'ndan bu kadarını beklemezdik. Yani hem faiz düşürüyor hem de 'sıkı duruşunu' devam ettiriyor. Enflasyonu izleyip, gözlerini yormalarına gerek yok. Sonuçta, enflasyon rekor kırarken, faiz düşüren Merkez Bankası'nın, faiz kararlarını Dolmabahçe rüzgarının belirlediği ortada."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.