TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP'Lİ TÜZEL'İN BASIN TOPLANTISI...


HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Soma'da yaşanan maden ocağı faciasıyla ilgili, "Başta Enerji ve Çalışma Bakanı olmak üzere halkına, ülkesine emekçilere sorumlu bir bakan ne yapması gerekiyorsa onu yapmalarını, o tutumu almalarını kendilerinden bekliyoruz" dedi.

15 Mayıs 2014 Perşembe 15:23

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Soma'da yaşanan maden ocağı faciasıyla ilgili, "Başta Enerji ve Çalışma Bakanı olmak üzere halkına, ülkesine emekçilere sorumlu bir bakan ne yapması gerekiyorsa onu yapmalarını, o tutumu almalarını kendilerinden bekliyoruz" dedi.

Tüzel, HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, maden faciasının yaşandığı Soma'da yaptığı incelemeleri ve edindiği izlenimlerini aktardı.

"Soma'da yaşananlar cinayetten öte bir katliam" diyen Tüzel, hayatını kaybedenlerin sayısının çokluğuna dikkati çekti.

Hükümet yetkililerinin olayla ilgili kamuoyunu tatmin edecek bilgi vermediklerini ileri süren Tüzel, "Böyle sürerse Soma maden ocağında yaşanan bu katliam son olmayacak. Ama biz istiyoruz ki son olsun, işçi sınıfımız hak ettiği gibi onurlu, işgüvenliği altında bir çalışma hayatına kavuşsun. Bu acıdan böyle bir sonuç çıkartalım, böyle bir çabaya, çalışmaya girelim" diye konuştu.

Hükümetin bu olaya ilişkin sorumluluğunu yerine getirmesini beklediklerini kaydeden Tüzel, "Bizde başta Enerji ve Çalışma Bakanı olmak üzere halkına, ülkesine, emekçilere sorumlu bir bakan ne yapması gerekiyorsa onu yapmalarını, o tutumu almalarını kendilerinden bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Tüzel, maden ocağını işleten şirketin ruhsatının iptal edilmesini, yetkililerinin de savcılık karşısına çıkarılarak hesap vermelerini istedi.

Irmak da Soma'daki gözlemlerini aktardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın sorulara verdiği cevapların kendilerini tatmin eder nitelikte olmadığını belirten Irmak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da olaydan sonra yaptığı açıklamaları eleştirdi. Irmak, Erdoğan'ın 100 yıl öncesinde başka ülkelerde yaşanan benzer kazalardan örnekler vermesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Olay sonrasında demokratik tepkilerini ortaya koyan kişilere güvenlik güçlerinin müdahalesinin kabul edilemez olduğunu da ifade eden Irmak, "Yeni bir gezi, yeni bir itiraz buradan çıkmalıdır" dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tüzel, Başbakan Erdoğan'ın ve beraberindeki kişilerin vatandaşlara yönelik tavrına ilişkin iddialarla ilgili bir soru üzerine ise "Soma'daki dün yaşadığı vatandaşın derdini, acısını, sızısını dinlemek, yaraya merhem olmak, burada bir insanı davranış göstermekten çok uzak. Ve bu kendi yanındakilere doğru da sirayet ediyor" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.