TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP'Lİ YENİÇERİ'NİN BASIN TOPLANTISI...


MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

12 Şubat 2014 Çarşamba

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeniçeri, sıradan yurttaşın "Başbakan Erdoğan'ın Haşhaşiler için aldığı tedbirleri haramiler için niçin almadığını merak ettiğini" söyledi. Yeniçeri, şunları kaydetti:

"(Bir öfkeye mahkum ettik her şeyi) şarkısında olduğu gibi Tayyip Erdoğan da yolsuzluk operasyonu yapanlara karşı duyduğu öfkeye hukuk devletini, demokrasiyi, barışı ve ifade özgürlüğünü kurban edecek hale geldi. Zaten öfke de Erdoğan'a göre hitabet sanatıdır. Hadi diyelim ki Erdoğan, 'paralel devletle mücadele ediyorum' sözleriyle birilerini ikna etmiş olsun. Bu bağlamda komplo ve çeteyle ilgili yasal düzenlemeleri de destekleyenler için... Ancak Erdoğan'ın Fas'tan bir televizyon kanalının yetkililerine MHP liderinin sözlerini 'geçmeyin o altyazıyı' müdahalesini kim, nasıl açıklayabilir? Erdoğan, sanki Başbakan değil de bir televizyon sansüründen sorumlu yetkilisi gibi nasıl davranabiliyor? İş bununla da bitmiyor. Erdoğan, anket şirketlerinin yaptığı araştırmalara müdahale ederek manipülasyon yapıyor. Medyadaki anketlere bile müdahale eden bu totaliter tavrı kim nasıl açıklayabilir?

Bu zihniyetin seçim sonuçlarına müdahale etmeyeceğini kim bekleyebilir? Hele hele işadamlarına 'sen, sen 100 milyon dolar vereceksiniz, o medya grubu temiz insanların elinde kalacak' diyerek işadamlarının başına çökmesini kim, hangi gerekçelerle savunabilecek? Hani diyorlar ya 'tuz kokmuş.' Hayır tuzun koktuğu yok, balık baştan kokmuş. Sen firavun musun, diktatör müsün, despot musun? Türkiye senin mülkün mü? AKP'ye utanma dersi vermek lazım. Bu kadarı Orwell'in bile aklına gelmemişti."

Başbakan Erdoğan'ın "paralel yapı" ve "kumpas" gibi ifadelerle yaşananları tasvir ettiğini anlatan Yeniçeri, "Amaç bu yapılarla mücadele etmekse birlikte yapalım. Ama Başbakan 12 yılda bunu yapamadıysa şapkasını alıp gitmeli" dedi.

Türkiye'nin başta özgürlükler olmak üzere her şeye ve her yere müdahaleyi doğal hak gören iktidarın baskısı altına olduğunu ileri süren Yeniçeri, "Bu zihniyettir ki bir taraftan medyayı köleleştiriyor, ifade özgürlüğünün canına ot tıkıyor, internetin dilini kesiyor, diğer yandan da demokratikleşmeden bahsediyor. Erdoğan, AKP'yi ve yolsuzluklara adı karışanları kurtarmak için hukuk devletini, basın ve ifade özgürlüğünü feda etmektedir. AKP çökerken demokrasiyi de kendisiyle birlikte çökertmek istiyor" diye konuştu.

Yeniçeri, kürsüye, halen cezaevinde bulunan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın fotoğrafını asarak, Alan içeriden çıkmadan özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının demokraside geçerliliğinin olmayacağını söyledi. Yeniçeri, tutuklu milletvekilleri için kurulan komisyona üye vermeme gerekçesi olarak, "O komisyon Engin alan için değil, Sebahat Tuncel için kuruldu. Alan, kendisinin böyle bir takasa konu edilmemesi için bizden özel ricası var" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.