TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP'Lİ ÇELİK'İN BASIN TOPLANTISI...


BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, demokratikleşme paketine yönelik eleştirilerde bulundu.

10 Ekim 2013 Perşembe

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, demokratikleşme paketine yönelik eleştirilerde bulundu.

Çelik, "AK Parti hükümeti demokratikleşme paketiyle bir kez daha umutların karartıldığı bir gerçeklikle bizi karşı karşıya bırakmıştır" diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, AK Parti ve CHP'nin 59 maddenin üzerinde değil, bir bütün olarak anayasanın tümü üzerinde anlaşabilmesi, uzlaşabilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın "Türban Türk ulusuna hiç yakışmıyor" şeklinde ifadeler sarf ettiğine ilişkin bir soru üzerine de Çelik, "Talihsiz bir açıklama. 'Başörtüsü yakışmıyor' gibi bir yakıştırmayı da Türk olan bir beye ben yakıştırmıyorum. 600 yıldan bu yana, bin 300 yıldır yakıştı da Cumhuriyetten bu yana mı yakışmadı" dedi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin Balyoz Planı davası kararına ilişkin görüşleri sorulan Çelik, şunları kaydetti:

"Bir tiyatral durumun bize rağmen 5-10 yıldır AK Parti hükümeti tarafından servis edildiğinin altını çizmek istiyorum. Elbetteki darbeye teşebbüs eden kişiler olmuştur. Ama genelkurmay başkanından orgeneraline, yüzlercesini binlerce personeliyle birlikte terör örgütü üyesi olarak tutuklayıp, onlarca yıl cezayı öngörmek abesle iştigaldir. Siz 12 Eylül anayasasını kaldıramamışsınız. Bu anayasayla darbeye teşebbüste bulunan generalleri, orgeneralleri yargılayacaksınız. Demezler mi bu ne perhiz bu ne turşu."

Başbakanın Balyoz davasıyla ilgili, "Henüz sonuçlanmamıştır, son nokta konulmamıştır" ifadesini de eleştiren Çelik, "(Bu işin devamı da vardır) manasında, yani gerekirse yargıya da hükümranlık yapabilme yetkisini kendisinde görüyor. Bir Başbakan'a hele hele yargının bağımsız olduğu söylemine sahip bir Başbakan'a yakışmamıştır" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.