TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, MOĞOLİSTAN MECLİS BAŞKANI ENKHBOLD İLE GÖRÜŞTÜ


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold ile önce başbaşa, sonra heyetlerarası görüşmede biraraya geldi.

10 Ekim 2013 Perşembe

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold ile önce başbaşa, sonra heyetlerarası görüşmede biraraya geldi.

Çiçek, yaptığı konuşmada, Türkiye ve Moğolistan'ın ortak tarihi ve kültürü paylaştıklarını söyledi.

"Hiç şüphesiz ülkenizdeki Orhun Kitabelerinin bizim kültürümüzde, kimliğimizde çok önemli bir yeri var. Cengizhan sizin olduğu kadar bizim için de saygı duyulan büyük bir tarihi şahsiyettir" diyen Çiçek, ortak tarihi ve kültürü paylaşan iki ülke halkının temsilcileri olarak biraraya gelmenin ve ilişkileri bu alanda da geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

Çiçek, Moğolistan'daki her gelişmeyi yakından takip ettiklerini ve elde edilen başarılardan büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyerek, "Türkiye'yi 3. komşu ülke olarak kabul etmeniz bizde büyük memnuniyet hasıl etti. İlişkilerimiz 1990'lı yıllardan sonra çok büyük mesafe kat etti, bunun en somut göstergesi de 100'den fazla anlaşmanın imzalanmış olmasıdır" dedi.

İlişkilerin gelişmesinde en üst düzey ziyaretlerin önemine vurgu yapan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Moğolistan ziyaretinin Türkiye'de önemli yansımaları olduğunu kaydetti. Hükümetler düzeyinde sürdürülen samimi işbirliğine halkın temsilcileri olarak kendilerinin de destek vermesi gerektiğini belirten Çiçek, dostluk grupları ve ihtisas komisyonlarının fırsat buldukça karşılıklı olarak biraraya gelmeleri, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmalarının önemli olduğuna işaret etti.

TBMM Başkanı Çiçek, ülkelerin uluslararası platformlarda da dayanışma içinde olması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye ile Moğolistan'ın görüşleri itibariyle dünya sorunlarında birçok konuda paralellikleri var. Bu da işbirliği yapabilmek için önemlidir. Bu çerçevede Moğolistan'ın Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı'na üye olması sevindiricidir, tebrik ediyoruz. Orada da çok başarılı çalışmayı birlikte geliştireceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeliğine 2015-2016 dönemi, Moğolistan'ın da 2023-2024 dönemi için aday olduğunu kaydeden Çiçek, bu konuda karşılıklı olarak mutabakata varılmasının önemli olduğunu bildirdi.

Çiçek, Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Komitesi üyeliğine aday olduğunu belirterek, "Çünkü bizim yaşadığımız coğrafya medeniyetlerin buluştuğu, kesiştiği bir coğrafyadır. Aynı zamanda sizin için de önemli olan İpekyolu da buradan geçerek Avrupa'ya ulaşmaktadır. O nedenle Dünya Miras Komitesi üyeliğimizin desteklenmesi, 2020 İzmir EXPO adaylığımızın desteklenmesi bizi sevindirecektir" dedi.

İki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın imzalanmasının önemine işaret eden Çiçek, "Bunun kalkması iyi olacak. İşadamlarımız bakımından ulaşım kolaylıklarının sağlanması önem arzediyor. THY'nın Ulan Batur'a seferleri var. Orhun Kitabelerinin bulunduğu bölge bizim bakımımızdan önemli. Türkiye'den çok sayıda vatandaşımızın oraya turist olarak gitmesi ve orada kalıcı birtakım işleri yapılabilmesi bakımından bu sefer sayıları artırılabilir" diye konuştu.

Cemil Çiçek, dünyadaki en büyük 220 inşaat şirketinden 33'ünün Türk şirketleri olduğunu ve dünyada 200 milyar doların çok üzerinde projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Türkiye'nin müteahhitlik hizmetlerinde Çin'den sonra dünyada 2. sırada olduğunu belirten Çiçek, Moğolistan'da bu anlamda yapılacak işlere Türkiye'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi. Çiçek, kentsel değişim, dönüşüm ve benzeri konularda işbirliği yapmaya da hazır olduklarını kaydetti.

Moğolistan'ın zengin maden yataklarına sahip olduğunu belirten Çiçek, Türkiye'nin bu konuda tecrübeleri olduğunu ve bu alanda da işbirliği yapabileceklerini ifade etti.

Moğolistan Meclis Başkanı Enkhbold da Türkiye ve Moğolistan halklarının, 100 yıllar önce şu anki Moğolistan toprağını paylaşarak ve komşu olarak yanyana yaşadığını belirtti. İki ülke ilişkilerinin 1990'lı yıllardan sonra ivme kazandığını belirten Enkhbold, Başbakan Erdoğan'ın ülkesini ziyaretinin iki ülke ilişkilerine katkı sağladığını kaydetti.

Enkhbold, Moğolistan'ın Türkiye'yi 3. komşu ülke olarak kabul ettiğini belirterek, İstanbul'da başkonsolusluk açmak istediklerini söyledi.

İki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerde dostluk gruplarının önemine işaret eden Enkhbold, sadece Meclis başkanlarının değil, karşılıklı olarak dostluk grupları ve komisyon başkanlarının ziyaretlerinin de önemli olduğunu vurguladı.

Enkhbold, Erdoğan'ın Moğolistan ziyaretinde birçok konunun görüşüldüğünü ifade ederek, ülkesindeki dönüşüm projesi çerçevesinde konut inşaatı için Türkiye'nin 300 milyon dolarlık kredi sağlamasının takdirle karşılandığını bildirdi.

Çiçek'i ülkesine davet eden Enkhbold, 900 civarında öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü, bu sayının daha da artırılmasını istediklerini söyledi.

TBMM Başkanı Çiçek de Enkhbold'un davetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, uygun bir zamanda bu ülkeyi ziyaret edeceğini söyledi.

Moğolistanlı 5 öğrencinin KKTC'de öğrenim gördüğünü ifade eden Çiçek, Enkhbold'dan, KKTC Parlamentosu'nu ve devlet yetkililerini Moğolistan'a davet etmesini istedi. Çiçek, TİKA'nın Moğolistan'da yapacağı çok sayıda proje olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Şakir Fakılı ile Moğolistan'ın Ankara Büyükelçisi Badamdorj Botkhısnıg, Türkiye ile Moğolistan arasında, 30 günü aşmayan bir süre için karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasını öngören anlaşmayı imzaladı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.