TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANVEKİLİ SADIK YAKUT'UN KABUL܅


TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, TBMM ve Avrupa Birliği'nin ortaklaşa yürüttüğü Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi kapsamında ülkemizi ziyaret eden Danimarka parlamento heyetini kabul etti.

10 Ekim 2013 Perşembe

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, TBMM ve Avrupa Birliği'nin ortaklaşa yürüttüğü Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi kapsamında ülkemizi ziyaret eden Danimarka parlamento heyetini kabul etti.

Sadık Yakut, Danimarka heyetini TBMM'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Danimarka ile ilişkilerimizin 1750'li yıllarda ve daha sonra 1925'te yapılan dostluk anlaşmalarına dayandığını belirten Yakut, "ilişkiler ne kadar eskiye dayanırsa o kadar değerli olur" dedi.

"NATO üyesi olan Danimarka ile ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek istiyoruz" ifadesini kullanan Yakut, iki ülkenin bölgesel ve küresel konularda iş birliğinin iyi ilişkilerin neticesi olacağını belirtti.

Danimarka'nın sözde Ermeni soykırımı konusundaki tutumundan dolayı memnuniyetini ifade eden Yakut, Danimarka'nın Kraliyet Kütüphanesi'nde sözde soykırım ile ilgili olarak açılan sergiden rahatsızlık duyulduğunu söyledi. Aynı imkânın Türkiye'ye de verilmesi gerektiği görüşünü savunan Yakut, bu konuda Türkiye'nin fikrinin çok net olduğunu, bu konunun tarihçilerin konusu olduğunu, her iki tarafın da arşivlerini ortaya çıkarması ve tarihçilerin tartışması gerektiğini belirtti.

"Bizim geçmişimizde hiçbir karanlık nokta yok. Hesap veremeyeceğimiz bir konu da yok. Ama zaman içerisinde dış ülkelerin tahriklerine kapılan Ermeniler ülkeye ve devlete karşı yanlışlıklar yapmışlardır" şeklinde konuşan Yakut, bu konunun dünya kamuoyunun gözü önünde tarihçiler tarafından tartışılıp açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanvekili Yakut, Danimarka'da yayın yapan terör örgütü PKK bağlantılı Roj Tv ile ilgili verilen kararın da Türkiye'yi memnun ettiğini belirterek, lisansın iptal edilmesinin Türkiye için çok önemli olduğunu, aynı zamanda terörle mücadele açısından da bunun çok önemli olduğunu ifade etti. Yakut şunları kaydetti:

"Tüm Avrupalıların şunu iyi bilmesi gerekir ki terör örgütüyle birlikte ve terör örgütünün kollanması da doğru değil. Çünkü terörün ve terör örgütünün dostu olmaz."

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilgili üzerine düşen her şeyi yapmasına rağmen bu konuda siyasi davranıldığını, Avrupa Birliği kriterlerinin yerine getirilmiş olmasına rağmen hala çok büyük engellerin olduğunu ifade eden Sadık Yakut, Türkiye'den Avrupa Birliği kriterleri olmayan konuların da istendiği ancak Türkiye'nin geldiği nokta itibarıyla Avrupa Birliği'ne çok da ihtiyacının olmadığı görüşünü savundu. Türkiye'nin başlangıçta söylediği noktada olduğunu, temel hak ve hürriyetler ile yaşam standartlarının gelişmesi anlamında Avrupa Birliği'nin kriterlerinin yakalandığını ifade eden Yakut, bu süreçte çok büyük anayasal ve yasal değişikliklerin yapıldığını, özellikle temel hak ve hürriyetlerin genişletilmesi anlamında devrim niteliğinde yasalar yapıldığını söyledi.

Danimarka heyet başkanı Avrupa Birliği İşleri Komisyonu Başkanı Eva Kjer Hansen de kendisinin bir Türkiye hayranı olduğunu belirterek Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok heyecanlı ve memnun olduğunu söyledi. Danimarka parlamentosunun Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine güçlü bir destek sağladığını ve bu desteğin devam edeceğini belirten Hansen, Türkiye'nin müzakereleri tamamlaması için bireysel olarak da mücadele ettiğini ve mümkün olduğunca fazla faslın hızlı bir şekilde açılıp tamamlanması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Danimarkalı parlamenterlerin Türkiye'nin son zamanlarda ne kadar ilerleme kaydettiğini takip ettiklerini ve memnuniyetle karşıladıklarını belirten Hansen, hala çözülmesi gereken ya da iyileştirilmesi gereken alanların olduğunu, aşılması gereken problemlerin olduğunu ifade etti. Kopenhag kriterlerinin, özellikle insan hakları ve ifade özgürlüğü konularının hep gündeme geldiğini hatırlatan Hansen, Türkiye'nin bu yıla dair ilerleme raporunun çıkmak üzere olduğunu bu açıdan da Türkiye ile görüş alışverişi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Danimarkalı Hansen, Kraliyet Kütüphanesi'nde Ermeni meselesi ile ilgili Türkiye'nin de sergi açmasını desteklediklerini bunun için davet edilmesi gerektiğini söyledi. Her iki tarafın da kendilerini açık bir şekilde ifade edebilmelerinin ve konunun açık bir şekilde tartışılabilmesinin önemine vurgu yapan Hansen, 2015 yılında yüzüncü yıl olacağından bu konunun yine gündeme gelebileceği ancak iki ülkenin ilişkilerinin normalleşebilmesi için neler yapılması gerektiğine önümüzdeki yıllarda daha fazla odaklanılacağı öngörüsünde bulundu.

Roj Tv konusunda da mahkeme kararını önemsediklerini ve kendilerinin de konuyla ilgili memnun olduklarını belirten Hansen, Sadık Yakut'a konuyla ilgili yorumu için teşekkür etti.

Danimarka eski Gıda ve Tarım Bakanı Peterson da Türkiye ile ortaklığı çok önemsediklerini belirtti ve 400 bin kadar Suriyeli mültecinin Türkiye'de yaşayabildiğini ve eğer barışa gidilecekse bu yolda Türkiye'nin ne kadar önemli bir rol oynayacağının farkında olduklarını söyledi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, terör konusunda AB'nin destek olmadığını, Suriyeli mülteciler konusunda da destek beklendiğini belirtti. Yakut, Türkiye'nin 45 bin şehit verdiğini, batı tarafında iki oğlunu şehit veren ailenin de olduğunu, aynı zamanda doğuda bir oğlu askerde, bir oğlu dağda teröristlerin içinde olan ailenin de görüldüğünü bunun çok büyük bir dram olduğunu söyledi. Sadık Yakut, Türkiye'den kaçan teröristlerin Avrupa'nın hangi ülkelerinde olduğunun bilindiğini, teröristlerin maddi destek gördüklerini sözlerine ekledi.

Türkiye'nin daha önce Saddam'dan kaçan kürtlere de yardım ettiğini, Suriye'den kaçan mültecilere de maddi imkanlarını zorlayarak yardım ettiğini belirten Yakut, "Avrupalı dostlarmız yine yardımcı olmuyorlar. Anadolu'da bir söz vardır, taşın altına elini koymak diye, Avrupalı dostlarımız taşın altına ellerini koymuyorlar" dedi.

Konuk heyet daha sonra TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ile Komisyon Toplantı Salonu'nda biraraya geldi.

F. Banu Doğan
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.