TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ ACAR'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, açılım süreci ile ilgili soruların hiçbirinin yanıtlanmadığını ileri sürerek, "Bu açılımın karşılığında ne sözler verildiği bilinmiyor" dedi.

19 Ağustos 2013 Pazartesi

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, açılım süreci ile ilgili soruların hiçbirinin yanıtlanmadığını ileri sürerek, "Bu açılımın karşılığında ne sözler verildiği bilinmiyor" dedi.

Acar, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın, ilk defa Türk askerlerini öldürdüğü 15 Ağustos gününü bayram kabul ederek kutlama yaptığını ancak hiçbir müdahalede bulunulmadığı savundu. Milli bayram günlerinin ise kutlanmasının "devlet terörüyle" önlendiğini iddia eden Acar, "Sayın Başbakan'a soruyorum: Bu uygulamalar, PKK'nın, devlet içinde ayrı bir devlet olarak kabul edildiğini mi göstermektedir? Böyleyse, PKK'lı olmayan Kürt yurttaşlarımız bu silah tehdidi altındayken seçimlerde nasıl özgürce oy kullanacaklar?" dedi.

Açılım süreci ile ilgili soruların hiçbirinin yanıtlanmadığını ileri süren Acar, şöyle devam etti:

"Bu açılımın karşılığında ne sözler verildiği bilinmiyor. Ama yaşanan olaylara bakıldığında, Türkiye'nin adım adım bölünmeye götürüldüğü açıktır. Artık Türkiye'de karakol yapmak neredeyse terör örgütünün keyfine kalmıştır.

Birkaç gün önce gazetelerde, Van'daki Jandarma Asayiş Komutanlığı'nın kapatılacağı yazıyordu. Jandarma Genel Komutanlığı'nın sayfasına baktım, bir yalanlama yok. Sanki terör sorunu çözülmüş gibi TSK yeniden yapılandırılıyor, Doğu ve Güneydoğu'daki birlikler tasfiye ediliyor. Bunlar açılım sürecinde verilen sözlerin gereği midir? Açılım derken Türkiye'nin sınırları mı açılıyor?"

Terör örgütü yöneticilerinin, "profesyonel orduya geçeceğiz" diye açıklamalar yaptığını belirten Acar, "Teröristlerin değil askerlerin çekildiği, bölgenin teröristlere bırakıldığı gibi bir izlenim ortaya çıkıyor" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.