TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP ANKARA MİLLETVEKİLİ YENİÇERİ'NİN BASIN TOPLANTISI...


MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Mısır'da darbe karşıtlarına yapılan müdahale karşısında Türkiye'nin etkinliği olmadığını öne sürerek, "Türkiye; felsefesi, yaklaşımı doğru olsa bile yanlış politikayla kendisini bölge sorunlarının dışına taşımıştır" dedi.

14 Ağustos 2013 Çarşamba

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri,Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Mısır'da darbe karşıtlarına yapılan müdahaleyi ve gündemdeki bazı konuları değerlendirdi.

Mısır'dan çok üzücü haberler geldiğini ifade eden Yeniçeri, halkın ciddi bedel ödemeye başladığını söyledi.

"Türkiye elbette darbenin karşısında olmak durumundaydı, silahla halkın iradesine el koyanları kınamak durumundaydı" diyen Yeniçeri, hükümetin haklılığının yanında yanlış politika izlediğini iddia etti. Yeniçeri, Türkiye'nin bölgede etkinliği olmadığını, kanı durduracak ve kardeş kavgasını sona erdirecek girişimi bulunmadığını savundu. Siyasette sonuç almanın her şeyin üstünde olduğunu dile getiren Yeniçeri, "Türkiye, başından beri hem Suriye hem Mısır meselesinde doğru adım atmadı. Felsefesi, yaklaşımı doğru olsa bile yanlış politikayla kendisini bölge sorunlarının dışına taşımış, yani etkisiz eleman haline gelmiştir" diye konuştu.

Lübnan'da 2 THY pilotunun kaçırılması olayına da değinen Yeniçeri, eylemin Suriye'de muhaliflerce kaçırılan 9 Şii hacının serbest bıraktırılmasına karşılık yapıldığı şeklinde değerlendirmeler bulunduğunu anımsattı.

Özcan Yeniçeri, AK Parti'nin politikalarının Türkiye'yi, bölge ülkelerinde savaşan tarafların ve terör örgütlerinin hedefi yaptığını savunarak, şunları söyledi:

"Türk hedeflerine karşı girişilen terörist eylemler, genelde Türkiye'nin bölgede uyguladığı politikaların yan ürünüdür. Pilot kaçırma olayının, Türkiye'nin tepeden tırnağa Suriye'deki krize bulaşmasına yönelik bir tepki olduğu açıktır. Muhtemelen Hizbullah kontrolünde yapılmış eylemdir. Bir memleketin içindeki olaylardan dolayı, hiç ilgisi olmayan Türkiye suçlanıyor ve Türkiye'nin pilotları kaçırılarak, pilotlar rehin tutuluyor. Başka ülkede kaçırılanların serbest bırakılması isteniyor. Pilotların kaçırılmasından Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Erdoğan ve hükümet doğrudan sorumludur. AKP, Ortadoğu'da Türkiye'yi ilgilendirmeyen sorunlara hadsiz, hesapsız dahil olarak, Türkiye'yi bu ülkelerde hem taraf hem hedef haline getirmiştir. Bu ülkelerde iş yapan ya da bu ülkelere giden Türk vatandaşlarının işi bundan sonra çok daha zordur. Bu hükümet her yönüyle ithalatçı bir hükümettir. Cumhuriyet tarihinde dışarıdan bu kadar çok sorun ithal eden ilk hükümet Adalet ve Kalkınma Partisi olmuştur."

Yeniçeri, AK Parti'nin, çekilme sürecinin zarar görmemesi için Güneydoğu'daki terörist faaliyetleri görmezden geldiğini de savundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yeniçeri, terör örgütü yöneticisi Cemil Bayık'ın "daha önce de çekilecektik, 28 Şubat süreci engelledi" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, bu açıklamaların ciddiye alınmaması gerektiğini belirtti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın TBMM'ye başörtüsüyle girilebileceğine ilişkin görüşü hakkındaki değerlendirmesi sorulan Yeniçeri, başörtüsünün insanların işe girmesi, görevde yükselmesi, herhangi bir yere girip çıkmasında sorun olmaktan çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Herkesin bu hakkı, siyasi istismar konusu etmemek kaydıyla doyasıya içselleştirmesi gerektiğini vurgulayan Yeniçeri, "Bu sorun aslında fiilen ortadan kalktı. Yasal çerçeveye oturtmak gerekiyor" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler'e, belediyelerin taşınmaz satışı ve kiralanmasıyla ilgili verdiği 324 soru önergesinin iade edilmesiyle ilgili dava açtığını da anımsatan Yeniçeri, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'nın dün yaptığı açıklamadaki, "denetimde tıkanıklığın önüne geçme" gerekçesine itiraz etti. Yeniçeri, "324 soru önergesini işleyecek sistem kuramamışsanız çekilin oradan" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.