TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP KONYA MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART'IN BASIN TOPLANTISI...


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Silivri'den sonra şimdi sırada Taksim Gezi Parkı'nda demokratik haklarını kullanan insanların yargılanma süreci var. Şahin, işaret fişeğini atmıştır. 'Soruşturmaların hepsini İstanbul'da toparlayın, yeni Silivri yargılama sürecini başlatın' diyor" dedi.

02 Ağustos 2013 Cuma

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarları döneminde pek çok temel hak ve özgürlüklerin dışında, basın özgürlüğü ile toplantı gösteri ve yürüyüş hakkının da artık fiilen kullanılamaz hale geldiğini iddia etti.

Bu haklarını kullanmak isteyenlere örgüt suçlamasıyla gözdağı verildiğini ve basın çalışanlarının ekmeğinin ellerinden alındığını savunan Kart, "Yandaş medyanın bir bölümü dahil olmak üzere medyada artık, 'hükümet komiserliği ya da zabıtası' uygulaması başlamıştır. Bu uygulama daha çok genel yayın yönetmenliği ya da yönetim kurulu sıfatıyla gerçekleştirilmektedir" diye konuştu.

Kart, Gezi Parkı protestolarının demokrasi tarihinde bir milat olduğunu ifade ederek, bu olaylar öncesinde ve olayların giderek hız kazanmasıyla birlikte 73 gazetecinin işten ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Kart, bu gazetecilerin isim listesini basın mensuplarına dağıttı. 4-5 kişinin dışında gazetecilerin tamamen habercilik sorumluluğuyla görevlerini yapmak istedikleri halde görevlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını ifade eden Kart, "Bu kişiler, 'baş goebbels'lerin' vücut dili sebebiyle görevlerinden ayrılmak zorunda kalmışlardır" dedi.

Olayı "tutuklu-tutuksuz" olarak yargılanan gazeteci boyutu dışında, "işsiz bırakma" boyutuyla da değerlendirmek gerektiğini belirten Kart, Türkiye'nin Basın Özgürlüğü İndeksi'nde 2005'ten bu yana "istikrarlı bir şekilde gerilediğini" ve 179 ülke arasında 154. sırada olduğunu iddia etti. Kart, Türkiye'nin Kamboçya, Etopya, Filistin, Yemen, Libya ve Zimbabwe'nin de gerisinde olduğunu savundu.

Atilla Kart, "AK Parti iktidarının her daim merkezinde" olduğunu söylediği AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin'i önemsediğini söyledi.

Şahin'in, AK Parti'nin son derece etkili olan gizemli aktörlerinden birisi olduğunu ifade eden Kart, Şahin'in 17 Mayıs 2006'da Danıştay saldırısından sonra TBMM Genel Kurulu'nda "sürprizlere hazır olun" dediğini anımsattı. Kart, "Yani Şahin, Silivri yargılamalarından 1,5 yıl önce Silivri soruşturmalarını biliyor. Çünkü başlamayan o soruşturmaların fiilen içinde" dedi.

CHP'li Kart, şimdi sırada Taksim Gezi Parkı'nda demokratik haklarını kullanan insanların 'hükümete karşı suç" nitelemesiyle yargılanma süreci olduğunu iddia ederek, "Şahin, işaret fişeğini atmıştır. İdari ve adli mercilere tavsiye ve telkinlere bulunuyor ve örtülü talimat veriyor. 'Bu soruşturmaların hepsini İstanbul'da toparlayın, yeni Silivri yargılama sürecini başlatın' diyor" sözlerini sarfetti.

"Seçim barajının düşürülmesi" ile ilgili bir soru üzerine Kart, "Benim kişisel görüşüme göre, baraj olmaz. (AK Parti) 'Ben getirmedim' diyor. Pişkinliğe bak. Peki niye darbe hukukuna sahip çıkıyorsun, onun arkasına sığınıyorsun, onun arkasına sığınarak milli irade ve oy hırsızlığı yapıyorsun, sütre gerisine yatarak milli irade hırsızlığı yapıyorsun Sayın Başbakan" dedi.

Kart, daraltılmış bölge seçim sistemiyle, artık iktidara yüzde 10 barajının da yetmediğini, muhalefetin güçlü olduğu bölgelerde etkisiz hale getirilmek istendiğini iddia etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.