TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP'Lİ TAN'IN BASIN TOPLANTISI...


BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: "Meclis'i tatile sokmadan son bir elektroşokla sayın Başbakan'ın kendisine gelmesini ve yeni anayasayı getirmesini bekliyoruz"

01 Temmuz 2013 Pazartesi

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: "Meclis'i tatile sokmadan son bir elektroşokla sayın Başbakan'ın kendisine gelmesini ve yeni anayasayı getirmesini bekliyoruz"

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ana dilde eğitim çalışmamız yok", "Seçim barajını biz koymadık, çalışsınlar geçsinler" şeklinde açıklamalarının olduğunu anımsattı.

"Benim 6 çocuğum var, biraz daha çalışıp 12'ye çıkarırsak belki geçeriz" ifadesini kullanan Tan, çözüm süreciyle ilgili olarak hükümetin hiçbir şey yapmaya niyeti olmadığını, "Başbakan'ın çamura yattığını" öne sürdü.

Sürecin bu şekilde götürülemeyeceğini ileri süren Tan, "Bugün itibariyle yeni, demokratik bir Türkiye, yeni bir anayasa bekleyenler açısından Başbakan'ın son kullanma tarihi siyaseten bitmiştir. Herkesin hesabını kitabını buna göre yapması lazım. Bu kapıdan daha fazlası çıkmayacak. Keşke çıksa biz de mahcup olsak" dedi.

Küçük düzenlemelere değil Türkiye'nin ciddi bir paradigma değişikliğine ihtiyacı olduğunu savunan Tan, "Kemalizmin tarihin çöp sepetine gönderilme vakti geldi, geçti. Bunu kim geciktirirse kendisi tarihin çöp sepetine gider" ifadelerini kullandı.

Demokratikleşme yönüne doğru hızlı bir u dönüşü yapılmadığını sürece, Türkiye'deki bütün fay hatlarının, kırıklarının harekete geçeceğini, bunun sonunun da "çatışma ve kaos olacağını" öne süren Tan, "Meclis'i tatile sokmadan son bir elektroşokla sayın Başbakan'ın kendisine gelmesini ve yeni anayasayı getirmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Lice olaylarının uyuşturucu çeteleriyle bağlantısının olduğu açıklamalarının üzerine Tan, "Velev ki söyledikleri doğru; peki gümrüklerden sonra 1500-2000 kilometre bunu kontrol eden kim? Valinin bir olayı kapatmak için kurduğu cümle" görüşünü savundu.

"Meclis kapanırsa tavrınız ne olacak?" sorusuna Tan, "Feryat etmeye, demokratik, legal haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

TSK İç Hizmetler Kanunu'nun 35. madde değişikliğiyle ilgili bir soru üzerine ise Tan, "Askeri vesayetin, siyasetin üzerinden mutlaka kalkması lazım. Bununla ilgili atılacak adımların hepsi doğru ama hükümet siyasi üçkağıtcılık yapıyor. Nedir bu? Kendine lazım olanlara Müslüman, olmayanlar da kulağının üstüne yatıyor. Getir doğru düzgün vesayetin bütün çerçevesini kıracak çalışma yapalım" diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.