TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ AKSÜNGER'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP'nin Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu üyeleri; CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner TBMM'de ortak basın toplantısı düzenledi.

23 Mayıs 2013 Perşembe

CHP'nin Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu üyeleri; CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner TBMM'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Kesimoğlu, Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarının bitme aşamasına geldiğini belirterek, "Geldiğimiz nokta; bu ülkede komisyon başkanları, alt komisyon başkanları ve milletvekilleri dahil olmak üzere hepimiz dinleniyoruz. Ancak bunu kimin yaptığı belli değil. Milletvekillerinin, ana muhalefet partisi yöneticilerinin mahremine giriliyor, Başbakan'ın çalışma ofisine böcek konuluyor ama biz bunları kimin yaptığını bilemiyoruz" dedi.

TİB Başkanı'nın dahi dinlendiğini ve bunu tesadüfen öğrendiğini ifade eden Kesimoğlu "Rapor aşamasındayız ancak AKP'nin ne yapmak istediğini tam olarak bilemiyoruz. Uludere raporu gibi olmasından endişeliyiz" dedi. Kesimoğlu, resmi kurumların verdiği bilgiye göre ülkede hiç bir şekilde yasadışı dinleme ve izleme yapılmadığını dile getirerek, "Aziz Nesin'in yaşar ne yaşar ne yaşamaz olayı var. Biz de resmi kayıtlara göre dinlenmiyoruz ama bu, bizim dinlenmediğimiz gerçeğini değiştirmez. Bal gibi dinleniyoruz ve izleniyoruz" diye konuştu.

Kesimoğlu, bu konuda TBMM'de sivil toplum örgütlerinin temsilcilerin de yer aldığı denetim komisyonu kurulmasını ve bu komisyonun soruşturma komisyonuna dönüştürülmesini istediklerini kaydetti.

Aksünger, "Dışarıda bu işi yapan, bu kadar teknik eleman, ordu varsa bunu da MİT ve emniyet bilmiyorsa burada bir çelişki var demektir" dedi.

Bu işin içerideki belli gruplar tarafından suiistimal edildiğini iddia eden Aksünger, "Emin Arslan kaybolduğu söylenen 11 mobil dinleme cihazının Almanya'da hangi kentten alındığını söyledi ama bunların hiçbiri envanterlerde yok. Bu cihazlardan iki tanesinin bir büyükşehir belediye başkanı tarafından kullanıldığını iddia etti. Bunların araştırılması gerekiyor ama biz bu araştırmayı yapmadık" diye konuştu. Aksünger, yasamanın belli kurumlar üzerinde soruşturma ve araştırma yetkisini kullanamadığını iddia ederek, "Gittiğimiz her yer kapı duvar. Herkes yasal çerçeveyi söylüyor" dedi.

Aksünger, barolardan, üniversitelerden ve Meclis'te temsil edilen partilerden üyelerin bulunacağı komisyon kurulması ve bu komisyonun da denetim yapması gerektiğini söyledi.

Cihaner de komisyon çalışmalarında bir çok aksaklıklar olduğunu, başkanın hala seçilemediğini ifade etti.

Dinlemenin adli süreçlerle de bağlantısının olduğunu, ancak buna rağmen özel yetkili savcılıklar ve mahkemelerle temas kuramadıklarını belirten Cihaner, istihbarat birimlerinin dinlendiğini ancak kaçakçılık ve organize suçlar dairesinin dinlenmediğini vurguladı.

Aksünger, bir gazetecinin, "büyükşehir belediye başkanı dediniz. Size isim verildi mi ya da tahmininiz var mı-" sorusuna, "İsim verilmedi ama herkesin belli bir tahmini vardır" yanıtını verdi.

Cihaner de kendisinin bir tahmini olduğunu belirtti.

Aksünger, "Başbakan'ın dinlenmesi ile ilgili bilgi geldi mi-" sorusu üzerine, "Bu konuda MİT'in, emniyetin araştırmaları var. MİT gidiyor böceği buluyor ama emniyet gidiyor bir şey bulamıyor. Burada çok sorular ortaya çıkıyor. Bununla ilgili emniyette de MİT'de de rapor var ama bize gelen rapor yok" diye konuştu.

Hanefi Avcı'nın komisyonda dinlenip dinlenmemesi ile ilgili soru üzerine Aksünger, "Hanefi Avcı, bu işin duayeni ama onu dinlemekten kaçtılar" dedi. Aksünger, bu işin sonuna kadar gideceklerini, dinlenilmesini istedikleri kişileri gidip yerinde dinleyeceklerini sözlerine ekledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.