TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BANGLADEŞ HEYETİ TBMM'DE...


Bangladeş Hukuk ve Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ü ziyaret etti.

23 Mayıs 2013 Perşembe

Bangladeş Hukuk ve Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ü ziyaret etti.

Üstün, ziyarette yaptığı konuşmada, heyetin inceleme konusunun kadın hakları olduğunu belirterek, komisyonun konu üzerinde yaptığı çalışmalar hakkında kendisine bilgi vereceğini söyledi. Üstün, iki yıl önce göreve başladığında ilk olarak kadına ve aile bireylerine yönelik şiddetin araştırılmasına yönelik alt komisyon kurduklarını hatırlattı.

Heyet Başkanı Sultan Nasira Han, kendi ülkelerinde de parlamento bünyesinde İnsan Hakları Komisyonu bulunduğunu dile getirerek, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin (CEDAW) Türkiye'de nasıl uygulandığını ve kadın haklarıyla ilgili neler yapıldığını görmek istediklerini ifade etti. Han, ''Kadına yönelik şiddet Türkiye'de nasıl ele alınıyor, onu görmek istiyoruz'' dedi.

Türkiye'deki temasları kapsamında pek çok kurumla görüştüklerini ve bilgi aldıklarını kaydeden Han, benzer uygulamaları kendilerinin de yaptığını söyledi.

Görüşme, daha sonra basına kapalı sürdü.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.