TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYHAN'IN BASIN TOPLANTISI…


MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ülke dışında meydana gelen dış siyasi gelişmeleri, iç siyasi problem haline getirdiğini savundu.

23 Mayıs 2013 Perşembe

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ülke dışında meydana gelen dış siyasi gelişmeleri, iç siyasi problem haline getirdiğini savundu.

Ayhan, AK Parti'nin küresel güçlerin taşeronu olmanın arzusu içerisinde olduğunu iddia ederek, "Ülkeyi yönetmeyen AKP bütün iç meseleleri yabancıların müdahalesine açık hale getirmiştir. Bu durum iç problemlerimiz hakkında başkalarının kendilerine söz söyleme imkanının oluştuğunu düşünür hale gelmelerine neden olmuştur. AKP bu durumdan rahatsız değildir." diye konuştu.

Hükümetin ülke dışında meydana gelen dış siyasi gelişmeleri iç siyasi problem haline getirdiğini savunan Ayhan," Sıfır sorun politikası tarif edilemez olumsuz bir boyut kazanmıştır. Irak, Suriye, Kıbrıs, Ermenistan, İsrail hangi ülkeye bakarsanız bakın sonuç değişmemektedir. Suriye olayı da ülkemiz açısından giderek çok daha karmaşık bir hal almaya başlamıştır." dedi.

Hükümetin yaşanan problemler karşısında gözlerini kapayarak duyarsız kalmakla suçlayan Ayhan, sözlerine şöyle devam etti:

"Suriye'de yaşanılan gelişmeler ve ülkemize negatif yansımaları AKP hükümetinin arızalı mantığından kaynaklanmaktadır. Bugün Suriye dış politikasının Türk Milletinin, Türkiye Cumhuriyetinin faydasına olduğunu söyleyen AKP ve yandaşlarından başkaları var mıdır? Suriye sorununu ABD'ye çözmeye giden AKP Hükümeti Sayın Başbakanının çabalarının sonuç vermediği yandaşların ve bu geziye çok ümitli gidenlerin döndükten sonra ortaya koydukları görüşlerinden anlaşılmaktadır.

Nitekim Suriye konusunda farklı bir politikanın çıkmadığı, Kuzey Irak petrolleriyle ilgili Başbakan'ın yolu açılsaydı, Türkiye ve Erdoğan'ın küresel ölçekte profilinin değişeceği, ancak bunu ABD'nin istemediği; sebebinin ise Türkiye'nin petrolü kontrol eden bir aktör olması istenmediği yorumları başlamıştır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'daki görüşmesinde Suriye kırılmasının yaşandığının görüldüğünü ifade eden Ayhan, "Sayın Başbakanın hayallerinin tahribe uğradığı açıktır. Washington sonrasında Erdoğan için riskli bir siyasi dönemin olma ihtimalini yandaşlar değerlendirmeye başladı bile. ABD'de de Türkiye dendiğinde ABD için dosyalarının başlıklarının "İran için radar", "Suriye ve Türkiye içi istihbarat" olarak değerlendirilmesi de AKP'nin ülkeyi ne hale getirdiğini ve nasıl algılandığını göstermesi açısından önem taşımaktadır." şeklinde konuştu.

Çözüm sürecine ilişkin eleştirilerde de bulunan Ayhan, "AKP sözüm ona Kürt sorununu çaktırmadan çözmeye çalışıyor. Ancak, PKK bile Kürt sorununun çaktırmadan çözülmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Çaktırmadan ihanet gerçekleşseydi Habur ve Oslo olmazdı. Çaktırmadan yapamadılar. Açığa düştüler." dedi.

Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracatçıların yüzde 62'si rekabetçi fiyat sunamıyor. İhracatçıların yüzde 62'si enerji maliyet yüksekliğinden şikâyet ediyor. İhracatçıların yüzde 51'i döviz kurlarından şikâyet ediyor. İhracatçıların yüzde 57'si geçen ılın ilk çeyreğine göre girdi maliyetlerinin arttığını, yüzde 46'sının genel karlılık düzeyinin azaldığını, yüzde 42'sinin ihracatta karlılık düzeyinin azaldığını söylüyor. AKP'nin Bakanı diyor ki kilosu 1,5 $'a ihracat yapıyorum. Japonya 3,5 $'a yapıyor. Ben bu hızla 2023 hedefine ulaşamam diyor. Hükümet acil tedbirler almalıdır. Geçen haftaki basın toplantımızda sanayi ve imalat sanayi üzerinde durmamızın nedeni budur. İç talepte dengeleme yaptıklarını söyleyen Sayın Babacan dengelemenin büyümede neye mal olduğunu toplumun gözünden kaçırma uyanıklığını göstermektedir. İlk çeyrekteki sanayi üretimi artışı yüzde 1.3 iken, reel olarak ithalattan alınan vergilerin yüzde 30'lara ulaşması iç talebin ithalata yöneldiğini göstermektedir. Bu gelişme iç talebin ithalata yönelen kısmının artan talepten değil, mevcut talebin içinden bir tercih kayması olduğu yorumlar arasında yer alması Hükümetin icraatlarını ne kadar ustaca manupile ettiğini göstermesi açısından önemlidir."

M. Fatih Kılıç


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.