TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AKDENİZ PARLAMENTER ASAMBLESİ, REYHANLI'DAKİ SALDIRIYI KINADI


Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA), Suriye krizinin ne pahasına olursa olsun ülke sınırlarının dışına çıkartılmaması gerektiği konusunda ısrarcı olduğunu duyurdu.

15 Mayıs 2013 Çarşamba 15:25

Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA), Suriye krizinin ne pahasına olursa olsun ülke sınırlarının dışına çıkartılmaması gerektiği konusunda ısrarcı olduğunu duyurdu.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA), Reyhanlı'daki saldırıya ilişkin kınama mesajı yayımladı.

Mesajda, AKDENİZ-PA'nın, Reyhanlı'daki bombalı saldırıları kınadığı, böyle bir saldırının gerekçesinin olamayacağı belirtildi. Söz konusu saldırıya uluslararası toplum tarafından müsamaha gösterilemeyeceği kaydedilen mesajda, ''AKDENİZ-PA, ulusal bağımsızlık ve bölgedeki istikrarla ilgili olarak, Suriye krizinin ne pahasına olursa olsun ülke sınırlarının dışına çıkartılmaması gerektiği konusunda ısrarcıdır'' denildi.

Mesajda, şu ifadelere yer verildi:

''Suriyeli yer değiştirmiş nüfus, mülteciler ve vatandaşların kaderi, bu krize hızlı ve siyasi çözüm bulmaya ısrarcı olan AKDENİZ-PA'nın merceği altındadır.

Bu anlamda BM Genel Sekreteri ile istişare ederek Suriyeli parlamenterler, diğer AKDENİZ-PA delegasyonları ve başlıca insani yardım organizasyonları ile birlikte insani yardımın ulaşmasına engel olan ve Suriye'deki ve diğer ülkelerdeki sivil nüfusu korumayı nasıl artırmamız gerektiği üzerine üst düzey uluslararası parlamenter bir toplantıyı düzenlemeyi planlamaktadır. Bu toplantının, İtalyan Parlamentosu'nun ev sahipliğinde 6 Haziran 2013 tarihinde Roma'da yapılması planlanmaktadır.

Son olarak AKDENİZ-PA, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diler.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.