TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İŞİTME ENGELLİ İLETİŞİM MERKEZİ'NİN TANITIMI…


Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ''Engelli Dostu Meclis'' anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen "İşitme Engelli İletişim Merkezi"nin tanıtımı, TBMM Mermerli Salon'da gerçekleştirildi.

15 Mayıs 2013 Çarşamba 16:02

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ''Engelli Dostu Meclis'' anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen "İşitme Engelli İletişim Merkezi"nin tanıtımı, TBMM Mermerli Salon'da gerçekleştirildi.

TBMM'de kurulan ''İşitme Engelli İletişim Merkezi''nin tanıtımı amacıyla bir toplantı düzenlendi.

TBMM'de gerçekleştirilen tanıtım çerçevesinde artık işitme ve konuşma engelli vatandaşlar, cep ve ev telefonlarından ''420 75 00'' numaraya atacakları mesajla, TBMM hizmetlerine erişim sağlayabilecek, sorunlarına çözüm, taleplerine cevap alabilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin "Engelli Dostu Meclis" anlayışı çerçevesinde birçok uygulamanın hayata geçirildiğini belirten TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, amaçlarının engelli vatandaşlara daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek olduğunu ifade etti ve "Mümkün olduğu kadar bütün vatandaşların ulaşabildikleri bir Meclis olmak için gayret ediyoruz." dedi

Çiftçi, Meclis yerleşkesi ve binalarının, engelliler için yeniden düzenlendiğini, Halkla İlişkiler personeline işaret dili eğitimi verildiğini, engellilere yönelik spor etkinlikleri düzenlendiğini, mavi kapak kampanyası çerçevesinde toplanan kapaklarla tekerlekli sandalye alındığını belirtti.

TBMM'nin engellilere yönelik yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Çiftçi, sözlerinde şunları kaydetti:

"TBMM olarak bir gayret içindeyiz. Bu gayretlerimizden bir tanesi de "Engelli Dostu Meclis" anlayışı çerçevesinde bir Meclis yaratmaktır. Mümkün olduğu kadar bütün vatandaşlarımızın ulaşabileceği bir Meclis olma yolunda her türlü çabayı gösteriyoruz ve inşallah bu konuda da başarılı oluruz.

Biz TBMM olarak " Engelli Dostu Meclis" anlayışı çerçevesinde birçok uygulama hayata geçirdik. Bu uygulamaya geçirdiğimiz faaliyetlerin birçoğu kendi alanında ilk olma özelliği taşımaktadır. Engelli Dostu Meclis uygulamaları kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri belirttiğimizde şunları sıralayabiliriz; TBMM yerleşkeleri ve binaları engellilerin kolay erişimi için yeniden düzenlendi. TBMM İnternet sitemizde görme engelli vatandaşlarımız için özel bir bölüm hizmete sunuldu.

Engelli ziyaretçilerimize refakatçi personel ve araç desteği sağlandı. 24. Dönem Milletvekili albümü Braille alfabesiyle basıldı. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımıza yönelik çağrı merkezi kuruldu. Engellilerle doğru ve kolay iletişim sağlanması amacıyla iletişim broşürü hazırlandı. TBMM personeline engellilerle doğru iletişim kurabilmeleri için eğitim verildi. Mavi kapak kampanyası başlatıldı ve spor etkinlikleri düzenlendi. Bizim kurum olarak amacımız engelli vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet sunmaktır. Bütün vatandaşların ulaşabildikleri bir Meclis olma gayreti içindeyiz.

Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği ile işbirliği içerisinde Meclis'te plastik mavi kapaklar toplanmaya başlandı. TBMM kampüsü içerisinde yerleştirilen 46 kutuda pet şişe kapaklarının yanı sıra plastik bardak, tabak ve pet şişe de toplanmaktadır. Kurumumuzca toplanan plastik kapak ve diğer malzeme ile her hafta ortalama 2 adet tekerlekli sandalye bağışı yapılmaktadır.

En son bu toplanan plastik mavi kapaklar karşılığında 21 adet tekerlekli sandalye ihtiyacı olan engelli arkadaşlarımıza TBMM Başkanımızın da katıldığı bir törenle takdim edilmiştir. Bu faaliyetler çerçevesinde bizlere katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar başta Türk Telekom olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Bu konuda gayret gösteren ve yürüttüğümüz faaliyetlerin içinde yer alan arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu noktada engelli vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilme ve ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yardımcı olabilme noktasında hedeflerimize ulaşırız." dedi

Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Akarca ise yaptığı konuşmada engelli vatandaşlara sağladıkları bu yeni hizmetin, çok önemli bir açılım olduğunu söyledi.

Türkiye'de 2 milyonu aşkın işitme engelli vatandaşın bulunduğunu ve bunun önemli bir rakam olduğunu ifade eden Akarca, " Bütün bireylerin topluma katılımının önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu katılımın üst düzeyde olması için de işitme engelli vatandaşların kullanımına, İletişim Merkezi açtık." dedi

Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Akarca, sözlerine şöyle devam etti:

Bu iletişim merkezi ile vatandaşlarımız sadece randevu almak için değil her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için bu hizmetten yararlanabilecekler. Bunları sıralayacak olursak; Su, yemek, taksi, ambülans ihtiyacı olabilir. Bunun gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için bu merkez, iletişim kurmak açısından çok önemli. Biz bu hizmetle vatandaşlarımızın hiç düşünmeden, rahatlıkla kullandığı bu hizmetleri, herkese kullandırır duruma getiriyoruz. Bu konuda Meclisimize çok teşekkür ediyorum. Bu Türkiye'yi kucaklayan bir hizmettir. Bizim için TBMM'nin bu konuda öncülük etmesi çok manidar ve önemlidir. Biz Türk Telekom olarak bu hizmetin, tüm kurumlarda uygulanmasını, artarak devam etmesini arzuluyoruz." şeklinde konuştu

Meclis'e bir numara tahsis ettiklerini bildiren Akarca, bu numaraya evdeki sabit telefonlardan da dâhil SMS gönderildiğini, kurdukları sistemde bunun metin olarak çıktığını anlattı.

Tanıtım konuşmalarının ardından uygulama, faaliyete geçti. İşitme engelli bir vatandaş, cep telefonundan attığı mesajla TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi 'den randevu aldı.

TBMM'de gerçekleştirilen tanıtım programına TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Akarca, TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanı Ali Özer, TBMM üst düzey bürokratları, Türk Telekom yetkilileri, basın yayın mensupları ve birçok davetli katıldı.

H. Alper Durmaz
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.