TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HALUK KOÇ'UN BASIN TOPLANTISI...


CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, ''Reyhanlı'da patlatılan araçlar gerçekten Suriye'den mi girdi, yoksa MİT'in işaret ettiği gibi Ankara'yı, Konya'yı dolaşıp gezerek mi Reyhanlı'ya gittiler-'' diye sordu.

15 Mayıs 2013 Çarşamba 15:40

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, ''Reyhanlı'da patlatılan araçlar gerçekten Suriye'den mi girdi, yoksa MİT'in işaret ettiği gibi Ankara'yı, Konya'yı dolaşıp gezerek mi Reyhanlı'ya gittiler-'' diye sordu.

Koç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Reyhanlı saldırılarının sonrasında ''Başbakan ve yanındaki hükümet korosu ile onların söylemlerinden cesaret alan bazı kendini bilmez Neonazi'' olarak nitelediği yorumcuların televizyonlarda yaptığı açıklamaların, yaşanan süreci olumsuz etkilediğini iddia etti.

Başbakan'ın inatla ateşle oynamaya devam ettiğini savunan Koç, Türkiye'nin topraklarını Suriye iç savaşına açan ve taraf yapan bir iktidarın bulunduğunu ileri sürdü.

Koç, bombaları kim koymuş olursa olsun, bu süreci kim çalıştırmış olursa olsun, kendi yurttaşlarını ateşin içine bizzat Başbakan Erdoğan'ın attığını ifade eden Koç, ''Kaybettiğimiz tüm canların sorumlusu, birinci derecede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır'' dedi.

Hükümetin bu insanlık dışı katliama sorumlu aramaya çalıştığını ileri süren Koç, ''Ama hiç kendisine, uyguladığı politikalara ve Dışişleri Bakanı'na dönüp öz eleştiri yapma ihtiyacını hissetmiyorlar'' diye konuştu.

Koç, CHP olarak 1.5 yıldır, Türkiye'nin Suriye'deki iç çatışmanın tarafı haline sokulmaması konusunda uyarıda bulunduklarını, ancak bunların hepsine klasik, basmakalıp, demagojik suçlamalarıyla karşılık verildiğini anlatarak, kimsenin tarafında, yanında ya da karşısında olmadıklarını, Suriye halkının huzuru ve kardeşliğinden yana olduklarını söyledi.

Koç, dün bir televizyon kanalında Hatay'daki Alevi doktorların Suriyeliler'e kötü davrandığı, yanlış tedavi ettiği, sakat bıraktığı ve eczanelerin ilaç vermediği gibi aslı astarı olmayan temelsiz, son derece vahim ve kışkırtıcı ifadeler kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Bu bağnazlar kimden cesaret alıyor- Bizzat Başbakan'dan cesaret alıyorlar. Bizzat kendini bilmez Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarından cesaret alıyorlar. Bu ifadeler vahimdir. Bu ifadelerin kabul edilebilecek hiçbir yönü yoktur. Hatay zaten diken üzerinde, tedirgin. Üstüne üstlük bu açıklamalarla Hatay'da bir kıvılcım ateşlenmeye çalışılıyor. Hatay'ın iç huzuru sabote edilmeye çalışılıyor.

Anladık Başbakan panikte, gelişmelerden korkuyor, ürkek, bir şeylerden çekiniyor. Ancak mezhep temelli, çok daha tehlikeli bir kışkırtmayı Başbakan'ın kullanmaması gerekiyor. Sayın Başbakan diline sahip çık, Sayın Başbakan haddinin sınırlarını aşma, aklını başına topla, tehlikeli bir konu üzerinde Hatay'ın, Türkiye'nin sabrını zorlama. Kışkırtıcılık yapıp, Hatay'ı, Reyhanlı'yı iyice ateşin içine atma, sorumluluklarını bil. Sayın Başbakan ne yaparsan yap Hatay'ı karıştıramayacaksın. Alevi-Sünni yurttaşlarımızın Hatay'daki birlikte yaşama iradesini, huzurunu, kardeşliğini bozamayacaksın''

Koç, Başbakan'ın sorumluluğunu unutup, CHP'ye suç yüklemeye çalıştığını iddia ederek, ''Güneş balçıkla sıvanmaz'' dedi.

Başbakan'ın medyayı kararttığını, prangaladığını ve kelepçelediğini, halkın haber alma özgürlüğünü engellediğini ileri süren Koç, Erdoğan'a, ''Eğer yarattığın acı gerçekle yüzleşmek istiyorsan, kaldır yayın yasağını, demokrasinin gereklerini yerine getirt'' dedi.

Koç, Reyhanlı'daki saldırılarla ilgili bazı iddiaları dile getirerek, şu soruları sordu:

''Reyhanlı'da patlatılan bu araçlar bakanlarınızın oluşturduğu koro tarafından söylendiği gibi gerçekten Suriye'den mi girdi, yoksa MİT'in işaret ettiği gibi plakaları belli olan bu araçlar Ankara'yı, Konya'yı dolaşıp gezerek mi Reyhanlı'ya gittiler- Afyon'da cephanelik patlaması, Gaziantep'te, Cilvegözü'nde bombalı saldırı, AK Parti Genel Merkezi'ne saldırı henüz tam aydınlatılamamışken, Reyhanlı olayından 2 saat geçmeden İçişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Adalet Bakanı patlamanın öncesi, sonrası, failleri konusunda kamuoyuna açıklamalar yaptılar. Daha önce yaşadığımız olaylar hala aydınlatılamamışken bu ivedi açıklamalar hangi bilgiye dayanıyor, gerçeklik derecesi nedir- Bu olaydaki istihbarat ve güvenlik zaafı nasıl açıklanacak, birileri özellikle Reyhanlı'dan başlayarak Hatay ekseninde Türkiye'nin mezhep temelinde karıştırılmasını mı planladı-''

Gazetecilerin, Başbakan'ın, ''MİT ve emniyet arasında kopukluk olabilir'' şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine Koç, ''Başbakan sağ eliyle sol kulağını göstermiş. İkisi arasında bir kopukluk olduğunu Başbakan dolaylı da olsa teyit etmiş oluyor. Araçlar Türkiye'de dolaşıyor, izleniyor ve sanki özellikle Reyhanlı'ya ulaşıp bu süreci yaşatmaları bekleniyor gibi bir hava doğuyor. Başbakan fark etmiş. Bu, hükümet, hükümet içerisinde kadrolaşma yönünden etkin olmaya çalışan gruplar ve MİT arasındaki kendi iç güç kavgalarının sanıyorum ki bir yansımasıdır'' dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.