TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ MEHMET GÜNAL'IN BASIN TOLANTISI...


MHP Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Manisa Milletvekili Erkan Akçay ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı parlamentoda bir basın toplantısı düzenlediler. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 57. Hükümet'e, ''bankacılık sektörünü yeniden yapılandırdınız, bize güçlü finansal sistemi teslim ettiniz'' diyerek, teşekkür etmesi gerekirken, eski defterleri karıştırdığını savundu.

15 Mayıs 2013 Çarşamba 14:36

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 57. Hükümet'e, ''bankacılık sektörünü yeniden yapılandırdınız, bize güçlü finansal sistemi teslim ettiniz'' diyerek, teşekkür etmesi gerekirken, eski defterleri karıştırdığını savundu.

Günal, MHP'nin Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri Konya Milletvekili Mehmet Günal ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan'ın, ekonomiyle ilgili aldatıcı açıklamalarda bulunduğunu savunan Günal, Erdoğan'ın, ''IMF'ye borçları bitirdik. 57. Hükümet bankaları batırdı'' şeklinde suçlayıcı ifadeler kullandığını söyledi.

Günal, ''Erdoğan, 'Biz 23,5 milyar dolar aldık' diyor. Bu borcun 10 milyar doları, AK Parti Hükümeti, Mayıs 2005'te aldı. 57. Hükümet'in aldığı borç çoktan bitmişti. Sayın Başbakan, siz kaç yıldır iktidardasınız, sizin IMF ile ilişkiniz daha bugün bitiyor. Üstelik, 2005'te bu ilişkiyi, yaklaşık 10 milyar dolarlık yeni kredi anlaşması yaparak yenilediniz'' diye konuştu.

''IMF'ye borcu bitirdiniz, peki Türkiye'nin borcu, diğer yabancı bankalara borcu ne oldu- Çok övünerek, GSYİH'ya oranından bahsettiğiniz borçların durumu nedir-'' diye soran Günal, AK Parti döneminde kamu dış borç stokunun 65 milyar dolardan 103 milyar dolara, iç borç stokunun ise 155 milyar liradan, 2012 sonunda 408 milyar liraya çıktığını söyledi. Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''IMF'ye borcun ödenmesinin nesiyle övünüyorsunuz- Diğer taraftan aldığınız borçla bunu ödüyorsanız, üstelik bir çok borç katlıyorsanız, bunda övülünecek bir şey yok. Türkiye'nin toplam dış borç stoku 130 milyar dolardan 2012'de 337 milyar dolara yükseldi. Özel sektörün dış borç stoku 43 milyar dolarken, 2012'de 226 milyar dolara çıktı. Katlanarak büyüyen özel sektör finans kesim borcu var. Başbakan, bankalarla, rezervlerle ilgili konuşuyor ama vatandaşların borçlarına hiç değinmiyor. Vatandaşların borçları kanatlanmış durumda, uçmaya başlamış. Vatandaşın borcu 43 kattan fazla artmış. 2002'de 6,6 milyar lirayken, tüketici kredileri ve kredi kartı toplam borcu 283 milyar liraya ulaşmış.

Sayın Başbakan, 57. Hükümet'e teşekkür etmesi gerekirken, 'bu önlemleri vakitlice aldı, bankacılık sektörünü yeniden yapılandırdınız, bize de güçlü finansal sistemi teslim etti, o sayede bizim finansal sistemimiz, bankalarımız küresel krizden etkilenmedi, onun için yaptıklarına teşekkür ediyoruz, biz de şunları yapacağız' demesi lazımken, siyasi anlamda kendisine yönelik tehlikeleri görünce, MHP'nin, kamuoyu, vatandaş nezdindeki ilgi artışını görünce, herhalde oralardan bir şey söyleyemeyince dönüp dönüp eski defterleri karıştırıp, yanlışlara devam etmektedir.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.